Keliauninką žavi nuotykiai ir patriotizmas

Keliauninką žavi nuotykiai ir patriotizmas

Keliauninką žavi nuotykiai ir patriotizmas

Praėjusiais metais Amerikoje lankęsis 80-ies metų Gataučių kaimo (Joniškio rajonas) gyventojas, buvęs pedagogas Jonas Verbušaitis buvo maloniai nustebintas žmonių patriotiškumo, visur giedamo himno, demonstruojamų vėliavų. Pas vaikus viešėjęs tėvas visada mėgo keliauti. Savo albumuose jis saugo ne tik mokykloje vadovauto turizmo būrelio išvykų, bet ir nuotraukas iš kruizo po Filipinus, Japoniją, Vietnamą ir Tailandą.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Prireikė 25 nuotraukų

Į egzotišką kruizą po Tailandą, Vietnamą, Filipinus ir Japoniją 1982-iaisiais Jonas Verbušaitis pakliuvo gavęs kelialapį per švietimo darbuotojų profsąjungą. Grupelė iš Lietuvos, ir dar šešios saujelės kitų sovietinių respublikų atstovų. Prieš išvykstant kruopščiai tikrinti dokumentai, ar žmogus patikimas. Buvo laikai, kai dėl menkiausios dėmelės biografijoje ne tik nebūtum išleistas į svečią šalį, bet dar ir gerai pakratytas tamsiuose saugumo koridoriuose. Vyriškio pareikalauta 25 nuotraukų įvairioms žinyboms patikrinti.

Kelionė kainavo apie 2000 rublių, tačiau vyriškis sako, kad ir dideli pinigai nesulaikė nuo pagundos. Juk tik vieną kartą gyvenime tokia proga būna.

Keliautojai skrido lėktuvu, važiavo traukiniais tūkstančius kilometrų, paskui plaukė laivu. Tąsyk mokytojas iš Gataučių, tuomet — mokyklos direktorius, pirmą sykį patyrė, ką reiškia būti per plauką nuo mirties.

Pavojus

Plaukiant kruiziniu laivu „Feliks Dzeržinskij“ iš Filipinų į Japoniją kilo didžiulė audra.

„Mūsų “Feliks Dzeržinskij“ šokčiojo kaip degtukų dėžutė. Bangos jį pakeldavo lyg ant dešimties aukštų namo. Pamatėme skęstantį laivą. Įgula gelbėjosi kaip išmanė. Jūreiviai, apsirengę gelbėjimosi liemenėmis, vandenyje atrodė panašūs į mažus vabaliukus. Priartėti prie skęstančiųjų negalėjome, nes grėsė susidūrimas su kitu laivu. Tada mūsų jūreiviai ėmė šaudyti virves iš patrankos, kad į jas galėtų įsikibti skęstantieji. Tokią tragišką akimirką daugelis nevaldė emocijų. Moterys, pamačiusios virvinėmis kopėčiomis į mūsų “Feliksą Dzeržinskį“ besikabarojančią skęstančio laivo įgulą, pradėjo kelti paniką, esą tai piratai, — apie ryškiai atmintin įsirėžusį įvykį pasakoja Jonas Verbušaitis. — Kartu su manimi tada plaukė ir radijo diktorius, kraštietis Juozas Šalkauskas bei žurnalistas Skirmantas Pabedinskas. Skirmantas visą įvykį filmavo, o mes įsikibę laikėme jį už skvernų, kad bangos ir vėjo gūsiai neišneštų drąsuolio už borto.“

Kelionės datą — 1982-ųjų lapkričio 10-ąją — gatautietis puikiai mena, nes ji susijusi su tuo metu labai svarbiu įvykiu: keleiviai kruizo metu sužinojo apie Sovietų Sąjungos generalinio sekretoriaus Leonido Brežnevo mirtį.

Rytų šalių prabanga ir skurdas

Kruizo metu Japonijoje lietuviai aplankė atominių bombų nusiaubtą Nagasakį, Vietname stebėjosi šalies neturtu.

„Nors mes tada buvome labai toli nuo dabartinės Europos lygio, bet Vietnamas atrodė visiškai skurdus pasaulis“, — mena Jonas Verbušaitis.

Vykusioje grupėje tada buvo pirmieji lietuviai, aplankę Tailandą iš Sovietų Sąjungos. Keliautojai žavėjosi turgumi ant vandens, gaidžių peštynėmis, paauksuotais karalių rūmais, jodinėjo drambliais.

„Filipinuose plaukėme per slenkstėtas upes. Vedliai seklumose vis iššokdavo į vandenį, kad galėtų stumtelėti mūsų valtis į gilesnius vandenis.

Maniloje sustojome prie valdovų rūmų. Stebėjomės, kai karaliai praėjo pro pat mūsų autobusą be jokios apsaugos. Niekaip negalėjome suprasti, kodėl jie nesisaugoja ir taip arti svetimų žmonių vaikšto. Pas mus gi visada nuo viršininkų dideli atstumai būdavo„, — iki šiol stebisi keliauninkas.

Viešėdami Japonijoje turistai gavo albumus apie šią šalį. Lietuvį nustebino vienas faktas — žemėlapyje japonai keturias salas, kurios priklausė Sovietų Sąjungai, buvo pažymėję kaip savo šalies teritoriją. Mat jie niekada nesutiko su šių salų okupacija. Grįžusius namo „Felikso Dzeržinskio“ keleivius pasitiko karininkas, kuris surinko visus dovanotus albumus ir nebegrąžino. Vis dėlto Jonas Verbušaitis, rizikuodamas įkliūti, tą lapą su žemėlapiu spėjo išplėšti. Taip ir parsivežė namo realų įrodymą apie Japonijos ir buvusios Sovietų šalies nesutarimus.

Amerikoje sveikino anūkę

„Esu daug šalių apvažiavęs. Teko būti visose socialistinio bloko šalyse; aišku, skersai išilgai pervažiuotos buvusios didžiosios šalies respublikos. Bet į Vakarų kapitalistines šalis anksčiau neteko nuvažiuoti. Praėjusią vasarą pirmą kartą aplankiau Briuselį (Belgija) ir skridau į Jungtines Amerikos Valstijas. Tiesa, dar esu buvęs Anglijoje“, — pasakoja 80-metis.

Į Ameriką Jonas Verbušaitis vyko pasveikinti gimnaziją baigusios vaikaitės Grytės. Džordžo Maršalo vardu pavadinta mokykla 2007-aisiais išleido 300 abiturientų laidą. Grytė apdovanota keturiais medaliais už atskiras mokymosi disciplinas, kurios jai sekėsi ypatingai gerai.

Lietuvį nustebino iškilminga išleistuvių ir mokyklos baigimo pažymėjimų teikimo ceremonija, kurios nuotaiką dar labiau sustiprino patriotinės nuotaikos.

„Visi dalyviai giedojo Amerikos himną, dešinę ranką priglaudę prie krūtinės, taip pabrėždami savo atsidavimą šaliai, kurioje gyvena. Per 6000 vietų Vašingtono Konstitucijos salę, kurioje viskas vyko, praplaukė virš galvų ir pakilo aukštyn didžiulės apimties JAV vėliava. Vyko karių paradas. Mes jau esame nusivylę, nebeturime to patriotizmo“, — pastebi Jonas Verbušaitis.

Vaikaitis Martynas Amerikoje mielai vilkėjo marškinėliais su užrašu „Lietuva“. Ne vienam vietiniui gyventojui teko aiškinti, ką šis žodis reiškia.

Visi sūnūs — užsienyje

Buvęs pedagogas Jonas Verbušaitis sako Lietuvoje nebeturįs nė vieno vaiko. Visi trys sūnūs — Jonas, Linas, Gintaras — gyvena užsienyje.

Amerikoje įsikūrė Jonas. Jis maždaug prieš penkerius metus į svečią šalį išvyko laimėjęs žalią kortą. Dabar dirba firmoje, montuojančioje ekranus renginiams. Žmona Ilona — lietuvių mokyklos Vašingtone direktorė, papildomai dirbanti kalbų centre.

Linas šiuo metu dirba kaip užsienio reikalų ministerijos atstovas Briuselyje NATO štabe.

Trečias sūnus Gintaras — prisiekęs keliautojas, aplankęs Kubą, Paragvajų, Argentiną, Australiją ir kitas šalis. Pasak tėvo, Gintaras turi bičiulį, su kuriuo kartu ir leidžiasi klajoti po pasaulį.

Pakliuvo uodams

Jonas Verbušaitis daugiau kaip 30 metų dirbo mokytoju ir Gataučių pagrindinės mokyklos direktoriumi. Tada ir pradėjo žavėtis kelionėmis. Pedagogas surinko apie 20 vaikų ir įkūrė turistų būrelį.

„Dviračiais išvažinėjome Žiemgalos žemę, Žemaitiją. Žagarėje dalyvaudavome rajono arba kelių rajonų turistų sąskrydžiuose. Varžybose neretai užimdavome prizines vietas, — mena Jonas Verbušaitis. — Su mokytojais po kelias dienas kratydavomės sunkvežimiais į Sankt Peterburgą. Sykį važiuojame, sunkvežimo kėbulas didelis, kartu jame ir žmonės, ir kuras telpa. Ieškodami nakvynės stabtelėjome vakare tokioje gyvenvietėje Komarovka. Išvertus į lietuvių kalbą būtų “Uodynė“, bet nieko blogo nepagalvojome. Vienas žmogus sako, galite miegoti ant šieno, jei tinka. Siūlymą priėmėme, bet ištvėrėme tik kelias valandas. Uodai ėmė spiečiais aplink eiti, knisomės į tą šieną, nieko negelbėjo. Tada puolėm į prūdą, o pagaliau nusprendėme važiuoti toliau.“

Jonas Verbušaitis mano, kad kelionės žmogų praturtina, suteikia žinių, bendravimo galimybių su kitų kultūrų atstovais. Be to, tai puiki pramoga.

citata: Niekaip negalėjome suprasti, kodėl jie nesisaugoja ir taip arti svetimų žmonių vaikšto. Pas mus gi visada nuo viršininkų dideli atstumai būdavo.

IŠLEISTUVĖSE: Jonas Verbušaitis su mokyklą baigusia anūke Gryte Amerikoje.

VIETNAMAS: Vietname vietiniai gyvena tokiuose varganuose nameliuose.

ŠEIMA: Jonas Verbušaitis su vyresniuoju sūnumi Jonu, jo žmona Ilona ir vaikaičiais Gryte bei Martynu.

LAIVAS: Šiuo laivu plaukdamas Jonas Verbušaitis kilus audrai buvo atsidūręs per plauką nuo mirties.

SALĖ: Anūkės Grytės išleistuvės vyko šioje 6000 vietų Konstitucijos salėje Vašingtone.

STATULA: Pernykštės kelionės į Ameriką metu Jonas Verbušaitis pirmą kartą pamatė garsiąją Laisvės statulą. Kartu su seneliu — anūkas Martynas.

AMBASADA: Prieš kurį laiką Jonas Verbušaitis aplankė Lietuvos ambasadą Londone, kur tuo metu dirbo jo sūnus.

DVYNIAI: Jonas Verbušaitis apžiūrėjo ir tragiškų įvykių — dvyniais vadintų ir teroristų lėktuvais taranuotų Pasaulio prekybos rūmų — vietą.

GOLFAS: Amerikoje Jonas Verbušaitis, padedamas vaikaitės Grytės, pirmą kartą žaidė golfą.

Autorės nuotr.