
Naujausios
Kauliukai rieda išskirtinumo link
Maži ir dideli, spalvingi ir ne tokie ryškūs, kieti ir minkšti, tradiciniai ir neįprastos paskirties kauliukai (ristukai) – tokia matematiko Vinco Tamašausko aistra. Kolekcijoje apie 800 kauliukų, atkeliavusių iš įvairiausių pasaulio kraštų.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Kolekciją pildo mokiniai
Šiaulių Didždvario gimnazijos mokytojo V. Tamašausko kišenėse visada yra bent pora kauliukų. Kauliukai puikuojasi ir ant naujausios jo knygos „Pamokos tobulinimo patirtis: rasti, suprasti, pritaikyti“ viršelio.
„Kaip kitaip, juk tai mano talismanas“, – sako matematikas.
Tik nedidelė jo kolekcijos dalis šiuo metu eksponuojama Didždvario gimnazijos fojė.
Šalia tradicinių kauliukų išdėlioti kauliukai-auskarai, marškinių rankogalių sąsagos, druskinės, taupyklės, raktų pakabukai ir daugybė kitokių aksesuarų.
Mieliausias iš eksponatų – kolekcijos „pradininkas“, bemaž tris kilogramus sveriantis medinis rankų darbo kauliukas, 1982 metais padovanotas auklėtinių. Tada V. Tamašauskas dirbo Šiaulių 2-ojoje vidurinėje mokykloje-internate (dabar – Sporto gimnazija).
Dauguma matematiko auklėtinių buvo sportininkai, kurie vykdavo į varžybas įvairiose šalyse ir iš jų parveždavo įdomesnių kauliukų. Kolekcija greitai pradėjo pildytis.
Joje – šachmatininkės Viktorijos Čmilytės, BMX dviratininkės Vilmos Rimšaitės, imtynių trenerio Vidmanto Žibučio ir kitų žinomų sportininkų dovanoti kauliukai.
Buvę mokiniai prisimena V. Tamašausko pomėgį ir net susitikę po daug metų teiraujasi, ar dar kolekcionuoja kauliukus, ir, žiūrėk, įteikia kokį. Kauliukų padovanoja ir giminės, artimieji.
Kolekcijoje yra ir neįprastų (ne kubo formos) – 18, 20, 30 ir net 100 sienų kauliukų. Pastarasis labiau primena kamuoliuką su nežymiomis plokštumomis, jo viduje yra šratas, kuris kauliuką „užfiksuoja“ tam tikroje padėtyje.
Didžiausią kauliuką, 80x80x80 cm dydžio dėžę daiktams laikyti, prieš 10 metų taip pat padovanojo mokiniai. Joje 20 knygų autorius V. Tamašauskas laiko savo straipsnius.
„Užkrėtė“ dėstytojas
Iš kur toks pomėgis kauliukams?
„Mokantis aukštojoje mokykloje man patiko, kad docentas Mindaugas Stakvilevičius mus kviesdavo atsakinėti risdamas kauliukus. Pats pradėjau taikyti šį metodą daugiau kaip prieš 30 metų. Ypač tai aktualu man buvo mokant matematikos žymius šalies sportininkus, kurie nemėgdavo, o gal neturėdavo laiko mokytis matematikos taisyklių“, – sako mokytojas.
Jeigu galvojate, kad pamokoje mokytojas tiesiog meta kauliukus ir pagal iškritusių taškų sumą kviečia mokinio numerį, labai klystate.
Taikoma formulė n=(m-1)x6+r. Naudojami du kauliukai, pavyzdžiui, mėlynos ir raudonos spalvos. Mėlynojo kauliuko akučių skaičius žymimas „m“ raide, raudonojo – „r“ raide, „n“ – mokinio numeris klasės sąraše.
Ir kauliukus rita, ir skaičiuoja pagal šią formulę ne mokytojas, o patys mokiniai.
Ne vienam mokiniui matematiko metodas yra giliai į atmintį įsirėžęs.
„Nuvažiavau į Upytės mokyklą Panevėžio rajone paskaitą skaityti, o ten – kūno kultūros mokytojas Jonas Baronas. Pasirodo, aš jį 1982–1984 metais mokiau matematikos. Jis man ir sako: „Pamačiau jus ir galvoju – čia tas pats, kur su kauliukais mane drebino“, – smagų susitikimą su buvusiu mokiniu prisimena V. Tamašauskas.
Moko mokytis
Daugiau kaip 40 metų darbo patirtį turintis V. Tamašauskas turi ir kitą aistrą – važinėja po Lietuvą ir veda seminarus mokytojams apie šiuolaikinės pamokos architektūrą.
„Noriu, kad švietimas Lietuvoje pajustų renesansą“, – sako matematikas.
Pasak V. Tamašausko, jeigu prieš du, tris dešimtmečius visą informaciją pateikdavo mokytojas, tai dabar mokytojo užduotis – išmokyti vaikus mokytis, susirasti informaciją patiems.
„Šiais laikais pamoka yra grįsta tyrinėjimu, kūrybiškumu. Geroje pamokoje mokiniai aktyviai mokosi, dirba, daug klausia, padeda draugams. Mokytojas turi padėti mokiniui suprasti, kas išmokta, ką dar reikia išmokti, kaip įveikti sunkumus, kokie būdai veiksmingi“, – sako mokytojas.
V. Tamašausko įsitikinimu, mokykla visų pirma turi ugdyti žmogų, pilietį.
„Savo mokiniams sakau: „Nenoriu, kad jūs būtumėt geriausi, jūs būkite išskirtiniai.“ Anksčiau prieidavau prie mokinio ir sakydavau, kodėl tu negali būti kaip visi, o dabar sakau, kaip džiaugiuosi, kad tu – ne kaip visi“, – sako mokytojas.
Būti išskirtiniu, kitokiu mokytoju, lektoriumi stengiasi ir pats V. Tamašauskas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių Didždvario gimnazijos matematikos mokytojas Vincas Tamašauskas savo mokyklos bendruomenei pristatė tik nedidelę kauliukų kolekcijos, kurią sudaro apie 800 egzempliorių, dalį.
Tarp įvairiausių egzempliorių – ir kauliukais puoštos sąsagos.
Raktų pakabukai su kauliukais parvežti iš JAV, Airijos, Italijos ir kitų šalių.
Trys spalvingi keraminiai kauliukai iš tikrųjų yra indeliai prieskoniams.
Kolekcijoje – ne tik kubo formos kauliukai, bet ir 18, 20, 30 plokštumų.
Asmeninė nuotr.
Matematikas Vincas Tamašauskas: „Turiu tokį posakį: matematika – tai proto muzika, o muzika – jausmų matematika.“