Karys svajoja apie graikiškos kautynes ir Žalgirio mūšį

Karys svajoja apie graikiškos kautynes ir Žalgirio mūšį

Karys svajoja apie graikiškos kautynes ir Žalgirio mūšį

Lietuvos karinių oro pajėgų (KOP) Oro gynybos batalione Radviliškyje tarnaujantis 21-erių vilnietis eilinis Karolis Jančius laisvas tarnybos valandas leidžia palinkęs prie metalinių žiedelių. Karys ne tik baigia supinti senovinius šarvus, bet tarnybos draugus pralinksmino ir plieniniais stringais.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Kruopštus darbas

Neįprastą pomėgį Karolis atrado neseniai — likus mėnesiui iki privalomosios karinės tarnybos. Karys sako norėjęs pabandyti pinti iš vielos, bet nežinojo, kaip.

Įsidarbinęs vienoje firmoje, sužinojo, kad bendrasavininkas priklauso Vilniaus klubo „Antikos karys“ — riteris, kovojantis turnyruose. Pamatęs jo šarvus, Karolis ėmėsi savo kūrinio — žiedmarškinių.

Karolis atveria savo spintelę kareivinėse: vienoje iš lentynų tvarkingai sudėtos darbo priemonės ir jau nupintos šarvų kostiumo dalys. Pirmieji gaminiai kariuomenėje — marškiniai, pirštinės — jau išvežti namo.

Karys kuria iš cinkuoto, 2 milimetrų skersmens plieno, naudoja kelių rūšių reples. Ilgai kankinosi naudodamas senovines reples, reikalaujančias daug fizinės jėgos, kol meistras nepasiūlė pagailėti rankų ir padovanojo naujas — modernias.

Atsisėdęs prie stalo, Karolis į rankas ima strypelį — 10 milimetrų ankerį bei vielą, o ant kelių pasideda skudurėlį. „Kad nepratrintų uniformos“, — paaiškina.

Pro ankerį prakišęs vielą, užfiksuoja kilpą ir vynioja eilę po eilės — spirale. Baigęs susukti spiralę, nukerpa kilpelę ir išima spiralę. Tuomet replėmis karpo po vieną žiedelį.

Karolis moka dvylika pynimo būdų. Dabar pinamam šarvų komplektui yra pasirinkęs optimaliausią variantą, vadinamą „vienas prie šešių“, kai į kiekvieną žiedelį “įeina“ dar šeši žiedai. Toks pynimo būdas, pasak Karolio, suteikia tankumo, patvarumo. Šarvų brėžinių vaikinas neturi, viskas — bandymas, eksperimentas.

Marškiniai sveria 19 kilogramų

Karolis ištiesia dar nebaigtą pinti šlaunies apsaugą, kuri papuošta Jogailaičių kryžiumi. Pasak meistro, jei žiedai pagaminti, tokią apsaugą jis supintų per 10 nenutrūkstamo darbo valandų.

„Kariuomenėje turiu galimybę darbuotis tik laisvu laiku. Vien susukti spirales užima tris valandas. Kaip tik tiek laisvo laiko ir turiu vakare. Klausausi muzikos, atsijungiu nuo pasaulio. Žiūriu — jau laikas rikiuotis, paskutinis patikrinimas ir — miegot. Kitą dieną tik sukarpau spyruoklę ir jau — miegot. Trečią dieną gabaliuką supinu — ir miegot. Laisvas laikas, atrodo, dingsta per 10 minučių“, — sako karys.

Dabar Karolis kuria kelnes-sijoną — kiltą. Vėliau pins apsaugas rankoms nuo pirštinės iki alkūnės, ir kojoms — nuo kelių iki batų apačios. Galiausiai liks galvos apsauga.

Karolio nupinti marškiniai sveria 19 kilogramų, kelnės, planuoja, svers apie 12 kilogramų. Bet šiuo komplektu pats karys greičiausiai nepasipuoš — jau turi klientą, kuris nori nupirkti.

Karolio darbu susidomėjo ir vienas iš Vilniaus teatrų: galbūt vaikino kūrinius žiūrovai pamatys spektaklyje.

Nupynė ir stringus

Dėl neįprasto pomėgio kariuomenėje Karolis sulaukė įvairiausios reakcijos: vieni susidomėjo, kiti sakė, kad vaikinas neturi ką veikti.

„Tai — mano hobis. Man nesvarbu, ar bus iš to naudos, ar ne“, — sako Karolis. Ir išvynioja... stringus.

Nupinti šį moterišką apatinį drabužėlį karį skatino draugai. Ypač — prieš šv. Valentino dieną. Karolis sako, kad rezultatas visiems patiko ir iki šiol pakelia nuotaiką. Karolio stringai dėvimi ant kelnių — tiesiog dėl juoko.

Kuopos draugui vaikinas yra nupynęs diržą gitarai, kitiems — pakabukų raktams. Pokalbiu metu, per 5 minutes, Karolis sunėrė dar vieną pakabuką.

Karolis sako, kad jo hobis — brangus. Vien metalas marškiniams kainuoja apie 250 litų. O darbas reikalauja itin daug kantrybės: visam komplektui nupinti prireiktų apie pusantro mėnesio.

Svajoja apie senovės kovas

Grįžęs iš tarnybos, Karolis planuoja treniruotis senovinėms kovoms, namie jau yra pasigaminęs kardų, skydų. Kardą, pasak kario, pagaminti yra gerokai lengviau nei šarvus.

Įdomiausia jam — graikiška teatralizuota kova. „Būtų įdomu išmokti vadinamąjį kardų šokį — kai du žmonės kovoja vienas prieš kitą tik dviem kardais. Iki 5 minučių trunkanti kova atrodo labai graži. Nežinau, ar mano fizinio pasiruošimo užtektų atlaikyti 50 kilogramų sveriančią pilną aprangos komplektą, bet svajoti — galima“, — sako Karolis.

Dar viena svajonė — su draugais nuvykti į Žalgirio mūšio inscenizaciją, kur dalyviai būna suskirstyti į atskiras tautas, kiekvienas žino savo tikslią vietą — pagal Žalgirio mūšio schemą.

Apsisaugoti nuo pavojingų smūgių mūšiuose padėtų ir paties Karolio pinami šarvai.

„Mano pasirinktu būdu pinamas “audinys“ nėra labai lankstus, bet, gavus su kardu per tankų “audinį“, smūgis plačiai pasiskirsto. Kartą po kirčio nukritau, kosėjau, bet mėlynių — neliko. Žinoma, negaliu sakyti, kad neskauda — kai gauni per šoną, net šilta pasidaro.“

O kur tokios kovos malonumas? „Malonumas — azartas. Giniesi, puoli, nori laimėti. Bet kovoti reikia išmokti, nes ginklas — ne žaisliukas.“

Iki tarnybos pabaigos liko mažiau nei mėnuo. Ir — paskutinis kilogramas žiedelių, kuriuos karys suners kariuomenėje.

SPINTELĖ: Kario spintelėje telpa ir įdomiam pomėgiui reikalingi įrankiai bei jau nupintos kostiumo dalys.

PASIRUOŠIMAS: Eilinis Karolis Jančius ant stalo išdėlioja įrankius ir reikalingas medžiagas: kelių rūšių reples, ankerį, cinkuotos vielos ritinėlius ir jau sukarpytus žiedus.

PRADŽIA: Karys į rankas ima strypelį — 10 milimetrų ankerį — bei vielą. Pro ankerį prakišęs vielą, užfiksuoja kilpą ir vynioja eilę po eilės — spirale.

ŽIEDELIAI: Paruoštą spiralę karys replėmis sukarpo į žiedelius.

LAISVALAIKIS: Tarnybos metu prie kuriamų šarvų Karolis Jančius palinksta tik laisvalaikiu.

ĮGŪDŽIAI: Karolis sako, kad pinti sunku tik pradžioje. O po mėnesio galima darbuotis vos ne užmerktom akim. Verdamas žiedus, vaikinas spėja pakalbėti su draugais ar pažiūrėti televizorių.

POKŠTAS: Netikėtas ir visiems nuotaiką pakeliantis kūrinys — stringai.

APSAUGA: Šiuo metu karys kuria šlaunies apsaugas, papuoštas Jogailaičių kryžiumi.

Jono TAMULIO nuotr.

Išnaša: „Karolio nupinti marškiniai sveria 19 kilogramų, kelnės, planuoja, svers apie 12 kilogramų.