Kalėdų Senelis linki geresnių metų

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Kalėdų Senelis linki, kad kiti metai būtų geresni nei šiemečiai.
„Visiems linkiu ramybės, kad karo nebūtų. Linkiu sveikatos, nesirgti, gerų, gerų metų ir svarbiausia, kad metai būtų geresni nei šie“, – sako Kalėdų Senelis, jau du dešimtmečius Šiauliuose, Jovaro gatvėje, sukuriantis žaižaruojančią kalėdinę pasaką. Kasmet savo namus šiaulietis Arvydas Račas papuošia naujai, vis papildydamas girliandomis, dekoracijomis. Pernai galvojęs išeiti į pensiją, šiemet persigalvojo – Kalėdų Senelis vėl bendrauja su vaikais ir suaugusiais.

Įžiebė kartu su miesto egle

Dar gerokai iki švenčių socialiniuose tinkluose šiauliečiai pradėjo svarstyti: ar Šiauliuose, Jovaro gatvėje, šiemet įsižiebs kalėdinis namas – juk elektra brango. Žmonės svarstė, kad Kalėdų Senelis galėtų pakabinti aukų dėžutę – mielai prisidėtų keletu eurų prie išlaidų, kad tik namas vėl tviskėtų visomis spalvomis.

Į virtualų pokalbį įsitraukė ir pats Kalėdų Senelis – šiaulietis Arvydas Račas – nuraminęs: kalėdinis namas ir Kalėdų Senelis bus!

Kalėdinis namas šiemet buvo įžiebtas tuo pačiu laiku, kaip ir pagrindinė Šiaulių miesto kalėdinė eglė.

Kieme vaikšto ir pats šeimininkas – Kalėdų Senelis. „Pradėjau judėti jau rugsėjo mėnesį. Ir suvėlavau, nes žiema anksti prasidėjo, užpustė ir gal trečdalio grožio neteko parodyti. Buvo momentas, jog nei žmonės negalėjo privažiuoti, nei girliandų matėsi“, – atsidūsta. Su netikėta ir ankstyva sniego lavina padėjo susitvarkyti kaimynai Zenonas, Vytas, Albinas, jiems labai dėkingas.

Nedidukė Jovaro gatvelė šventiniu laikotarpiu tampa itin judri, temstant žmonių, o kartu ir geros nuotaikos, šventinio dūzgesio prie vartų vis daugėja. Vaikai Kalėdų Seneliui deklamuoja eilėraščius, į linksmus pokalbius įsitraukia ir tėvai.

„Gruodį negaliu nė į sanatoriją nuvykti relaksacijai, nes darbo daug. Žmonėms smagu, bet ir man smagu. Bet jau per daug darbo vienam, gerai, kad kaimynai padeda. Juk reikia ir ant stogo lipti. Ir nuo lietaus uždengti. Kai „užtrumpina“, oi, nemalonu būna“, – sako Kalėdų Senelis ir priduria, kad vienas pats nesusitvarkytų – padeda nykštukai. Juk namą reikia ne tik papuošti, bet po švenčių ir viską nurinkti, saugiai sudėti.

Daug džiaugsmo ne tik atvykstantiems, bet ir pačiam Kalėdų Seneliui teikia įsigytos naujovės – dekoracijos, kurių Lietuvoje dar nėra matęs.

Pavėsinėje įrengė kalėdinį vaikų kambarį. Čia kalėdiniuose miesteliuose verda gyvenimas: važiuoja traukiniai, zuja gyventojai, groja muzika, blyksi šviesos.

Sode auga ne tik vaismedžiai, bet ir lempučių medžiai. Tarp jų ganosi elniai, linguoja seniai besmegeniai. Supasi šviečiantys burbulai, spindi žvaigždės. Languose pažyra spalvų vaivorykštės, skleidžiasi vėduoklės.

„Turiu šviečiančių eglių, galėtų visa alėja būti, dar ir šviečiantys medžiai, labai dideli, 2–2,5 metro aukščio, bet nėra vietos, per maža teritorija. Elniai su rogėmis net pas kaimynus važiuoja“, – mosteli ranka į sklypus ribojančią gyvatvorę.

Apie dekoracijas Kalėdų Senelis kuria ir legendas. Jei vaikai buvo geri, besmegenis nukelia kepurę. Kitas senelis irgi išlenda iš kamino tik geriems vaikams.

Kalėdines dekoracijas puošia šerkšnas, sniego pusnys – tikra žiemos pasaka.

Elektros kaina negąsdina

A. Račas vardija kalėdinės pasakos skaičius: 400 girliandų, per 150 ilgintuvų, 32 rozetės.

Elektros skaitiklis spėriai sukasi? Šiaulietis numoja ranka: „Vienos girliandos kaina atstoja mėnesio elektros kainą. 60 eurų ar daugiau elektra kainuos, nieko baisaus, sąskaita tikrai nebus tokia didelė, kiek dekoracijų papildymas atsieina. Ką padarysi – dėl grožio galima ir paaukoti.“

Labiau Kalėdų Senelis jaudinasi dėl saugumo – kad nekiltų gaisras, tad namo nė akimirkai nepalieka. O dabar didžiausią nerimą kelia galimas atodrėkis.

Kalėdų Senelio skaičiavimu, šiemet bus jau 20-ieji metai, kai namas prieš Kalėdas sutviska visomis spalvomis. Pasidžiaugia, kad vis daugiau žmonių puošia ir savo namus. Geruoju puošimo virusu greit užsikrečiama, dabar vakarais šviečia beveik visa Jovaro gatvė. Girliandomis, šviečiančiomis eglutėms A. Račas pasidalija ir su kaimynais, pažįstamais.

„Bendrauju su ūkininkais, jie papasakoja, kad traktorių, mašiną pasipuošia. Auginu pašto balandžius, jie vaikams gali nešioti laiškus iš kitų miestų. Aš dovanoju girliandų, o ūkininkas iš Žadžiūnų Saulius Petrauskas man – kokybiškų pašarų balandžiams“, – pasidžiaugia šventiniais mainais.

Vaikai Kalėdų Seneliui rašo laiškus, išsako norus, lūkesčius. Gavęs dovanų sąrašą, Kalėdų Senelis kartais stveriasi už galvos, nes nebežino, kokie tai daiktai, nėra nei girdėjęs, nei regėjęs.

Būna, kad laiškuose vaikai prisipažįsta: „Buvau nelabai geras.“ Ir pažada pasitaisyti.

„Aš pasitikiu, – šypsosi Kalėdų Senelis. – Kiti ir prie tėvų žada pasitaisyti.“

Kartais vaikų prašymai sugraudina. Vienas vaikas prašė, kad tėvelis pasveiktų, kitas – kad tėveliai nesipyktų. Kartą laiškas pasiekė ir iš suaugusių žmonių, jame buvo prašoma palinkėti, kad sektųsi ir jiems, ir vaikams.

Pensiją atidėjo

Praėjusiais metais Kalėdų Senelis kaip ir buvo atsisveikinęs – planavo išeiti į pensiją. Dabar šypsodamasis patikslina: tai buvusi priešlaikinė pensija.

„Bet kai gavau labai daug papildymo, atsiuntė konteinerį giminės iš Kanados, Brazilijos, Amerikos, supratau, kad pensiją reiks atidėti, vaikus pradžiuginti. Ir ne tik vaikus – ir suaugę labai džiaugiasi. Bet kitąmet jau teks geriems žmonėms perleisti ir į pagrindinę pensiją išeiti.“

Kalėdų Senelis nuolat lauke nestovi, bet visada atsiliepia į žmonių prašymus. Eilėraščius jam deklamuoja ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Sulaukė ir ukrainiečių: mergaitės deklamavo lietuviškai, gavo dovanų. Karo ištiktiems ukrainiečiams, sako, padedąs, kiek galįs.

Įprastai vakare Kalėdų Senelis šviesas išjungia apie 21–21.30 valandą, kad netrukdytų kaimynams. Bet per šventes, žada, namas švies ilgiau.

„Per šventes niekur negaliu išvažiuoti, būsiu ir per Kūčias, ir per Kalėdas. Iš ankstesnių metų žinau, per Kūčias penktą valandą žmonės eina. Sakau, kūčiavokit! Ne, sako, mums čia įdomu ateiti.“

Atvykstančiųjų Kalėdų Senelis lauks ir per Naujuosius metus.