Kaip tinkamai paruošti jurginus žiemai

Vienos iš gražiausių rudens gėlių – jurginai – lauke nežiemoja. Apie tai, kaip juos iškasti ir tinkamai paruošti saugoti per žiemą papasakojo gėlininkė Aliona Ušanovienė, kuri pati augina šias nuostabias gėles. Išsamūs ir vertingi jos patarimai taps ne vienos šeimininkės atradimu.

Kada rudenį reikia iškasti jurginus?

Kai kurie sodininkai skuba jurginus iškasti. Daro tai, kai krūmai dar visai žali ir ant jų daug žiedų ir pumpurų. Tokie gumbai nesubrendę, per žiemą sunkiau išsilaiko. Kol augalas su žaliais lapais, šaknų sistema kaupia maistingas medžiagas. Tokiu būdu augalas ruošiasi žiemai, subręsta, atitinkamai geriau laikysis per žiemą.

Kitas kraštutinumas, kai jurginas stipriai pašalęs nuo šalnų. Tai irgi negerai, nes toks jurginas pradeda pūti. Už savaitės po naktinių šalnų galima kasti. Per tą laiką nieko blogo nenutiks.

Kaip iškasti jurginus?

Tam pasirinkite saulėtą dieną, rudeninėje saulėje jurginų gumbai gerai apdžiūsta. Prieš tai nukirpkite stiebus sekatoriumi, palikdami 10–15 cm virš žemės. Jeigu stiebai labai stori, naudokite sodo pjūklą.

Kaskite kastuvu arba sodo šakėmis. Reikia kasti po truputį iš visų pusių apie 30 cm nuo stiebo, nes gumbai eina į visas puses ir juos galima pažeisti.

Traukite kerą kastuvu, viena ranka prilaikydami už stiebo. Jokiu būdu netraukite kero už stiebo, nes yra pavojus pažeisti ties šaknies kakleliu suformuotus kitų metų pumpurus. Po to rankomis atsargiai nuvalykite žemes nuo gumbų. Juos geriausia praplauti stipria vandens srove su sodo žarna ir apdžiovinti apie parą.

Bet kai kurie sodininkai neplauna gumbų ir saugo juos rūsyje. Viskas priklauso nuo laikymo sąlygų.

Jurginų paruošimas saugoti

Po kasimo reikia pašalinti pradėjusius gesti gumbus, nukirpti visas plonas šakneles, patrumpinti stiebus.

Gerai jurginus apdoroti specialiais preparatais, skirtais šaknų ir gumbų paruošimui – pamirkyti pagal instrukciją skiestame preparate ir išėmus apdžiovinti.

Saugojimo būdai

Yra keli jurginų saugojimo būdai ir kiekvienas sodininkas išsirenka labiausiai jam tinkamą. Geriausia per žiemą laikyti sudėjus į dėžes, kur šaknys gulės laisvai, netruks oro.

Galima šaknis užpilti sausom pjuvenom, smėliu ar pelenais. Geriau gumbai truputį sudžius, negu bus drėgni ir supus.

Laikymo sąlygos

Jurginus galima laikyti rūsyje, bet jeigu temperatūra jame nenukrenta žemiau nulio. Turi būti šalta patalpa be didelių temperatūros svyravimų.

Galima laikyti ir kitose patalpose, kur temperatūra ne aukštesnė nei 10 laipsnių. Tinkamiausia – 3–6 laipsniai šilumos, 80 proc. santykinis oro drėgnumas ir gera ventiliacija.

Ar dalinti jurginus rudenį?

Šaknis reikia būtinai dalinti. Kai kurie sodininkai daro tai iš karto rudenį, kiti pavasarį prieš sodinant. Pabandykite padaryti ir taip, ir taip, ir išsirinkti sau priimtiniausią būdą.