
Naujausios
Kaip lietuvaitė prisijaukino Neapolį
Su Vitalija Nagliūte, beveik trejus metus gyvenančia Neapolyje (Italija), susitikome jai grįžus aplankyti artimųjų. Sodyboje prie Naisių – ramus lietuviškas gyvenimas, o Neapolyje – triukšmingas chaosas. „Neapolis – tūkstančio spalvų miestas, – sako Vitalija. – Jis abejingų tikrai nepalieka. Arba meilė, arba – neapykanta.“
Neapolyje ji veda ekskursijas ir dalijasi patarimais, kaip prisijaukinti šį miestą, bet perspėja: „Aš galiu papasakoti daug, bet reikia pajausti pačiam“. Merginą į Neapolį išviliojo meilė.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Miesto žavesys – ir jo tradicijos
Vidurdienis vienoje iš populiarių Šiaulių miesto kavinių „Centro šokoladinė“. Prie įėjimo – užrašas: „Draugai ir bičiuliai, paskutinė kavinės darbo diena šioje vietoje... Užeikit atsisveikint:) ir kavos“.
„Kaip gaila...“ – užsisakiusi arbatos, sako Vitalija. Dar viena kavinė jos mieste nutraukė savo istoriją. „Kai grįžtu, matau, kaip miestas keičiasi ir man tai patinka, bet labai trūksta žmonių... Ketvirtadienio vakarą apie dešimtą valandą ėjau bulvaru – tuščia. Kur žmonės?“
Vitalija palygina, kad ir Neapolyje kažkas neišsilaiko, užsidaro, bet yra daugybė kavinių, picerijų, kurių tradicijos siekia kelias kartas ir daugybę dešimtmečių. Tai – vertybės, be kurių miestas prarastų savo žavesį.
Linksma, besišypsanti mergina su švelniu itališku temperamentu šiaulietiškoje kavinėje pasakoja apie neapolietišką picą, skanumynus, vertus nuodėmės, kaip gimė Didžiojo Velykų ketvirtadienio aštri midijų sriuba, kodėl daina „Funiculi Funicula“ skirta Vezuvijaus funikulieriui ir dar daugybę istorijų.
Jos pačios istorija Italijoje prasidėjo nuo meilės neapoliečiui.
Studijuodama Socialinių mokslų kolegijoje reklamos kūrimą ir marketingą pagal „Erasmus“ mainų programą ji išvažiavo mokytis į Graikiją. Ten susipažino su vaikinu iš Neapolio. Po studijų norėjo pusmečiui išvažiuoti į Ispaniją atlikti praktikos, bet nepavyko rasti kompanijos, kuri priimtų. Be to, draugas ją atkakliai atkalbinėjo nuo Ispanijos ir kvietė važiuoti pas jį. Kai su draugo pagalba lietuvaitė susitarė dėl praktikos Neapolyje, ten ir pasiliko.
„Iš pradžių sakiau, kad noriu pakeisti aplinką, bet iš tiesų išvažiavau dėl meilės“, – šypsosi mergina. Miestas ir neapoliečiai ją įtraukė į visai kitokį gyvenimą negu Lietuvoje.
„Neapolis tradiciniam lietuviui, kuris nori gyventi vienkiemyje, nelabai tinka, – sako Vitalija. – Bet tinka tam, kuris nori nuotykių dideliame mieste. Neapolyje tu žinai, kaip prasidės tavo diena, bet niekada nežinai, kaip ji baigsis.“
Neapolis – kitokia Italija
Vitalija išmoko italų kalbą, tačiau išmokti neapolietiškai – dar neįveiktas iššūkis. „Neapoliečiai kalba savo dialektu. Jis susideda iš antikinių graikiškų, prancūziškų, ispaniškų žodžių ir skamba vos ne kaip arabų. Kai mano vaikino šeima kalba neapolietiškai, aš jų nesuprantu“, – pasakoja Vitalija. Ji siūlo pasiklausyti neapolietiškų dainų, tokių, kaip „O Sole Mio“, kad išgirstum vietinių dialektą.
Neapoliečiai nuo kitų italų skiriasi ne tik kalba.
„Jeigu italas kalba daug, tai neapolietis – dar daugiau, dar greičiau. Jeigu italas daug gestikuliuoja, tai neapolietis – dvigubai daugiau!"– juokiasi Vitalija.
Lietuviams karšto būdo neapoliečiai atrodo tarsi nuolat pyktųsi, bet nieko panašaus – jie tiesiog bendrauja. Vitalija pasakoja apie kaimynę, kuri mėgsta atsidaryti balkoną ir kai pradeda lyti, kviečia namų šeimininkes: „Marija! Lyja!“ Jeigu niekas neatsiliepia, tada garsiau: „Ar negirdi, Marija? Lyja!“ Tarsi iš senų filmų su Sofija Loren!
Motoroleriai siaurose gatvelėse, džiūstantys skalbiniai ant ištemptų virvių tarp namų, neapolietiškos picos kvapas ir dainos – atrodo, tarsi sustojęs laikas. Bet iš tiesų miestas kunkuliuoja.
Į Neapolį atvykusiems lietuviams Vitalija veda ekskursijas ne tik po miestą, bet ir į Vezuvijų, Pompėją, kitas lankytinas vietas. Įspūdinga Amalfio pakrantė, Kaprio, Iskijos, Pročidos salos. Vitalijos meilė – pakrantės miestas Positanas.
Gamtos mylėtojams yra daug kalnų takelių, vienas iš įspūdingiausių – Dievų kelias (Sentiero degli Dei). Pasakojama, kad dievai šiuo keliu nusileido pasiklausyti užburiančio sirenų dainavimo. Dabar galima keliauti ir grožėtis dieviška panorama.
Be gido darbo, Vitalija užsiima automobilių su vairuotojais nuoma. „Pavyzdžiui, turtingi amerikiečiai atplaukia kruiziniu laivu ir turi labai ribotą laiką krante, bet nori pamatyti Pompėją, Sorentą ir Neapolį. Su vairuotoju jiems patogiau ir greičiau. Be to, vairuoti Neapolyje tikrai sudėtinga“, – sako lietuvaitė.
Prisijaukinti miestą – pasinerti į jo gyvenimą
Iš meilės Neapoliui, Vitalija feisbuke sukūrė paskyrą „Kaip prisijaukinti Neapolį“, kur dalijasi keliautojams naudinga informacija, vaizdo medžiaga iš įdomiausių, gražiausių vietų.
Tai kaip prisijaukinti Neapolį?
„Aš galiu papasakoti daug, bet reikia pajausti pačiam. Neapolis yra tūkstančio spalvų miestas – ir gerų ir nelabai. Tai – nuotykių miestas, jis abejingų tikrai nepalieka. Arba meilė, arba neapykanta“, – sako Vitalija.
Ji ramina, kad nebūtina mokėti itališkai, kad susikalbėtum, nes „neapolietis gestų kalba sušoks tokią makareną, jog viską suprasi“.
Jeigu nori pažinti miestą, Vitalija pataria į jį pasinerti: daug vaikščioti gatvelėmis (todėl reikės patogių sportinių, o ne paplūdimio batelių), eiti valgyti ten, kur valgo vietiniai, aplankyti turtingus muziejus, požeminį Neapolį ir aukštutinį miestą, kur atsiveria įspūdingi vaizdai. Būtina aplankyti bažnyčias ir vienuolynus, kurių čia apie 500. Juose daug meno kūrinių.
Gidė pataria pamatyti koplyčią Cappella Sansevero, kurioje yra marmurinė Giuseppe Sanmartino sukurta „Kristaus su šydu“ skulptūra, iki šiol kelianti klausimų, kaip autoriui pavyko sukurti tokį ploną šydą iš marmuro.
Neapolio senamiestis yra paskelbtas UNESCO pasaulio paveldu, ir tai – pats didžiausiais senamiestis Europoje.
Kalbėdama apie neapolietišką virtuvę, Vitalija iš karto paaiškina: neteisinga sakyti, kad pica – itališka, nes ji yra neapolietiška: „Ji turi tirpti burnoje, būti minkšta. Jeigu skaitote reklamą „Paragaukite traškios picos!“, tai žinokite, kad ji – ne neapolietiška.“
Pasirodo, net ir turėdamas visus ingredientus picai, žinodamas jos receptą, kitoje pasaulio vietoje neiškepsi tokios, kaip Neapolyje. Ugnikalnio Vezuvijaus dėka tik čia yra vanduo, kuris picą paverčia tobula. Neapoliečių picos kepėjų menas buvo įtrauktas į UNESCO nematerialųjį žmonijos paveldą.
Vitalija pyksta, kai rašoma, jog „žongliravimas picomis įtrauktas į UNESCO“. „Picų kepėjai nėra cirko artistai! Tai – menas, perduodamas iš kartos į kartą.“ O ančiuviai ar ananasai ant picos – amerikiečių išradimas.
Neapoliečiai renka parašus, kad UNESCO saugotų ir jų kavos gėrimo būdą. Koks jis?
„Pirmiausia yra geriamas vanduo, kad nuplautum tai, ką suvalgei ir geriau pajustum kavos skonį. Kava geriama iš karšto puodelio, nes taip atsiskleidžia kavos savybės. Ir – geriausia gerti prie baro“. Vitalija juokauja, jeigu nori išgerti stipresnės espresso kavos negu Neapolyje, tai tik kavos pupelių belieka pakramtyti.
Dar ji pasakoja apie spagečius, kurie išrasti neapoliečių, ir vertą paragauti patiekalą – „Spaghetti con le Vongole“ (spagečiai su moliuskais), apie saldumynus – „Baba“, išmirkytą rome kepinį, ir mėgstamiausią „Sfogliatella“ – kriauklelės formos pyragaitį, įdarytą rikotos sūriu.
Vitalijos pasakojimai apie maistą – tarsi skanios pasakos. Netgi aštri sriuba su midijomis turi savo legendą.
„Imperatorius Ferdinandas I labai mėgo jūrų gėrybes. Buvo Didžioji savaitė prieš Velykas ir jo bičiulis kunigas patarė valdovui „apsiraminti“ su jūrų gėrybėmis, parodyti, kad bent kiek laikosi pasninko. Ferdinandas I nuėjo pas virėją ir paprašė paruošti midijas paprasčiausiu būdu, – pasakoja Vitalija. – Taip gimė „Zuppa di Cozze“, kuri valgoma ir dabar Didįjį ketvirtadienį.“
Mafija gatvėse nesišaudo
Paklausta, ar Neapolis saugus miestas, Vitalija nusijuokia: „Ir Šiauliuose devyniasdešimtaisiais buvo visko. Jeigu nori pamatyti, kaip iš automobilio iššoka mafija ir pasišaudo, turiu nuliūdinti – nepavyks. Aš irgi to nesu mačiusi.“
Italų serialas „Gomorrah“, pasakojantis apie Neapolio mafiją (Kamorą) dar labiau sustiprino dėmesį šia organizacija.
Ne vienas pamena 2010–2011 metų vaizdus iš Neapolio gatvių, kurios skendo šiukšlių kalnuose, o kaltinimai krito šiukšlių išvežimą ir utilizavimą kontroliuojančiai mafijai.
Prieš kelerius metus dešimtys tūkstančių Neapolio gyventojų dalyvavo protesto demonstracijose prieš nelegalų toksiškų atliekų išmetimą kaltindami Kamorą. Demonstrantai nešėsi savo giminaičių, mirusių nuo vėžio, kurį esą galėjo sukelti toksinės medžiagos, nuotraukas.
Vitalija sako, kad situacija dabar pasikeitusi: „Neapolis buvo vienas iš pirmųjų miestų, kuris ėmėsi atliekų rūšiavimo. Šiukšlės yra išvežamos du kartus per dieną, bet gyventojų ir turistų yra tiek daug!“ Neapolyje gyvena apie milijonas žmonių, o su apylinkėmis – beveik visa Lietuva.
Gyvenimo džiaugsmas ir truputis chaoso
Gyvendama Neapolyje Vitalija pasiilgsta Lietuvoje likusių artimųjų, lietuviško maisto. Tiesa, jį kartais gamina, nes draugui labai patinka bulvių plokštainis, netgi šaltibarščiai, o visai šeimai skanūs balandėliai.
Pora kol kas gyvena su draugo tėvais. Gal neapoliečiai, kaip dažnas italų vyras, yra mamyčiukai? Vitalija šypsosi: „Tiesa, kad jie ilgai gyvena su tėvais, bet tik todėl, kad ne visi jauni žmonės turi savo namus. Be to, italės – atsidavusios motinos, jos apkabins, pabučiuos į žandą, net jeigu ir didelis vaikas. Mama gali supjaustyti maistą, nors vaikas pats moka, bet ji lepina, taip rodo savo meilę. Ir visi patiria daugiau gyvenimo džiaugsmo!“
Neapoliečiai, kaip ir lietuviai, pabamba dėl kainų, kurios pakilo įvedus eurą, dėl Europos Sąjungos, pabėgėlių. Pyksta, kad dalis tradicinės pramonės, pavyzdžiui, itališkų batų, persikėlė į Kiniją, kad turistai kelia butų nuomos kainas, o minimalus atlyginimas – tik 800 eurų per mėnesį.
Ir vis dėlto, ar dar gyvas italų posakis, kad pamačius Neapolį galima ir numirti?
„Taip sakoma, bet reikia atvažiuoti ir pamatyti. Jeigu šypsosis saulė ir pamatysi tai, ko tikėjaisi, bus vienokie įspūdžiai, jeigu ne – kitokie. Man reikia trupučio chaoso“, – šypsosi Vitalija.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Neapolyje gyvenanti Vitalija Nagliūtė įsitikino, kad ten – kitokia Italija: ir temperamento, ir emocijų yra dvigubai daugiau.
Vitalija Nagliūtė į Lietuvą sugrįžta kasmet ir sako čia matanti gerų pokyčių.
„Eagle Eye video production“ nuotr.
Positanas – vienas gražiausių pakrantės miestelių.
Amalfio katedra.
Neapoliečių picos kepimo menas yra saugomas UNESCO.
Neapolio gatvėse džiūstantys skalbiniai.
Šalia Neapolio esantis Vezuvijus – vienas iš kelių aktyvių ugnikalnių Europoje.
Pignasecca turgus.
Po žeme – dar vienas Neapolio gyvenimas.
Vienas iš tradicinių patiekalų „Spaghetti con le Vongole“ (spagečiai su moliuskais).