Kaip ir ka­da per­so­din­ti kam­ba­ri­nius au­ga­lus?

Botanikos sodo archyvo nuo­tr.
Pelargonijų persodinimas.
Į „Šiaulių krašto“ redakciją paskambinusi skaitytoja teiravosi, kaip ir kada teisingai persodinti kambarines gėles. Moteris sakė gėlių turinti daug ir įvairių, tad norėjo išgirsti specialisto komentarą apie amarilius, pelargonijas, paparčius. Žiniomis apie kambarines gėles ir jų persodinimą dalijasi Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Botanikos sodo vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė Žydrūnė VALAINYTĖ.

Amarilis ar meilenis?

Išskirtinio puošnumo augalus, priklausančius amarilinių (Amaryllidaceae) šeimai, nuo seno buvome įpratę vadinti amarilių pavadinimu.

Šie įvairiaspalviai, dvispalviai, smulkiažiedžiai, gracingi ('Spider Group') ar ypač dekoratyvūs stambiažiedžiai, pilnaviduriai, neišsiskiriantys išraiškingu kvapu žiedai yra meilenių hibridai ir veislės, kurių priskaičiuojama per 600.

Iš tropinių ir subtropinių Amerikos regionų (nuo Argentinos šiaurės iki Meksikos ir Karibų jūros) kilę meileniai įspūdingi ir gamtoje aptinkamomis rūšimis, kurių suskaičiuojama apie 90. W. Herbert suteiktas meilenio lotyniškas genties vardas reiškia „riterio žvaigždė“.

Mums įprastu amarilių vardu vadinama amarilės (Amaryllis) genties amarilinių šeimoje aptinkama rūšis – dailioji amarilė (Amaryllis belladonna). Augalas kilęs iš Pietų Afrikos, galintis augti tarp uolų. Amarilės žiedai apie 8 cm skersmens, rožiniai ir itin kvapūs. Priešingai nei meileniai, dailiosios amarilės pražysta lapams nudžiūvus.

Nuo seno meileniai mėgti auginti namuose vazonuose, tad kaip puoselėti šiuos įspūdingo grožio žiedų kambarinius augalus?

Prieš sodinant meilenio gumbasvogūnį į kompostą, durpes ar kokoso lukšto plaušą, pašalinkite rudus lukštus. Pasodinkite taip, kad trečdalis gumbasvogūnio išlįstų virš substrato paviršiaus. Leiskite augalui toliau stiprėti ir kaupti maisto medžiagas, augant vazone.

Augimo metu (nuo žydėjimo pabaigos iki ramybės periodo pradžios), kas dvi savaites tręškite nedaug azoto turinčiomis trąšomis.

Nejautrius ligoms ir kenkėjams, ilgai vazone augančius šiuos kambarinius augalus vasarą galite pasodinti lauke, kad gumbasvogūnis sukauptų daugiau maisto medžiagų.

Nuo vasaros pabaigos, prasidėjus augalo ramybės periodui, nelaistykite, perkelkite augalą į vazoną ir vėsesnę vietą (apie 10–15 °C), tada augalo lapai pradės vysti. Pasibaigus kelių mėnesių ramybės laikotarpiui, vėl pražydinsite šį gumbasvogūnį perkėlę į šiltesnę vietą ir vėl ėmę jį laistyti (1–2 kartus per savaitę).

Šiandien galima prekyboje įsigyti meilenių gumbasvogūnių dekoratyvaus vaško apvalkale ir džiaugtis jų vegetacija, nenaudojant substrato ar vandens.

Balandžio mėnesį persodinkite šiuos augalus į substratą, paruoštą iš durpių, velėninio dirvožemio ir smėlio, praturtinto ilgo poveikio trąšomis žydintiems augalams (NPK 12-10-12 + Mikro) arba naudokite kompostą.

Nepamirškite vazono dugną padengti degto molio granulėmis (apie 2 cm), siekiant augalo šaknynui užtikrinti drenažo funkciją.

Pelargonijų persodinimas

Peržiemojusias pelargonijas pavasarį laikas budinti. Nukarpykite sausas šakeles, nukirpkite senus lapus, žaliuosius auginius pritrumpinkite, jei norite suformuoti kompaktiškesnę augalo formą. Apžiūrėkite, ar nėra kenkėjų, ligų sukėlėjų.

Norint pelargonijų dekoratyviais žiedais veislių gausaus žydėjimo ir gražaus kero, būtina užtikrinti optimalias sąlygas, reikalingas jų augimui ir vystymuisi.

Paparčių persodinimas

Pavasarį galite atlikti didesnių paparčių persodinimo darbus. Apžvelkite, ar šių augalų kerai yra nepasenę, neišsausėję. Jei taip visgi yra, persodinkite šiuos pavėsingus augalus, atskirdami senas kero dalis, palikdami tik gyvybingą augalą.

Sodinkite į drėgną, purų, maistingą, puveningą dirvožemį. Galima įsigyti ir specializuoto substrato paparčiams. Taip pat nepamirškite vazono dugne įrengti drenažo iš degto molio granulių.

Persodintus ir auginamus paparčius nelaikykite tiesioginiuose saulės spinduliuose ir ant vėsaus paviršiaus, nes tokių sąlygų jie netoleruoja.