
Naujausios
IŠEINANČIŲ KAIMŲ ISTORIJOS (4)
Jie dar neša Šilo Pavėžupio garbę
Jau šešioliktame amžiuje minimas Šilo dvaras prie Vėžupio upelio devynioliktojo amžiaus pabaigoje tapo draudžiamos spaudos platinimo centru, lietuvybės puoselėjimo ir kultūros židiniu.
Tarybiniais laikais, pastačius Laikšių gyvenvietę, nemažai pavėžupiškių į ją persikėlė. Tačiau Šilo Pavėžupyje, ne Laikšėse, dar buvo mokykla, 1986 metais kaime gyveno 82 žmonės. 2001-aisiais beliko vos dvidešimt. Dabar nėra nė dešimties. Ištuštėjo dvaro kumetynai. Uždaryta mokykla. Garbingą praeitį mena tik sudegusio dvaro sodybvietėje likęs senas svirnas ir vienas kitas gyventojas.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Autoparduotuvės belaukiant
Pravažiavus tvenkinių akimis besimarkstančias Laikšes, prasideda Pavėžupio šilai. Pamiškės keliuku į pagrindinį žvyrkelį atskuba dvi moteriškės. Klausia, ar dar nebuvo autobusiuko, vežiojančio prekes. Tai Šilo Pavėžupio gyventojos Irena Mileikienė ir Stasė Matuzienė.
Vis dairydamasi, ar neužmatys kelyje balto autobusiuko, Irena pasakoja: „Šilo Pavėžupyje gyvenu jau 40 metų. Esu nuo Kražių. Parsidanginau čia dirbti ir užsilikau.“
Jos kaimynė Stasė atsikėlė iš Šiaulių. Senatvėje nepajėgė išlaikyti buto mieste. Čia gyveno jos dukros šeima. Nusipirko būstą tame pačiame keturbutyje. Kaime išlaikyti pastogę – pigiau. Nusiperka malkų, apsišildo.
Stasė nieko negali pasakyti apie senesnįjį Šilo Pavėžupį. O Irena mena, kaip prieš keturiasdešimt metų dvaro kumetynas knibždėjo nuo žmonių. Visi kambariai buvo užimti. Ir toje vietoje, kur dabar Irena ir Stasė gyvena, glaudėsi 11 šeimų.
„Paleisdavo po septynis kombainus javų kulti. Virė gyvenimas“, – pasakoja ponia Irena. – Dabar belikom mudvi su Stase, Stasės dukra, Petrauskai ir jų dukros Molotokienės šeima. Molotokų vaikai – vieninteliai mokiniai iš Šilo Pavėžupio.“
Moterys su nerimu dairosi į kelią. Autoparduotuvė neatvažiuoja.
„Anksčiau buvo gerai. Čia pat Gaugariuose buvo parduotuvė. Jos savininką vadindavom Maušu. Juokdavomės, kad pas jį prekių gali gauti ir naktį. Dabar teks skambinti buvusiai kaimynei, kad atvažiuotų. Nuveš apsipirkti į Laikšes. Palaidojau abu savo vaikus. Palikau viena kaip pirštas“, – guodžiasi Irena Mileikienė.
Išnyko Šona, nyksta ir Šilo Pavėžupis
Pro buvusią Šilo Pavėžupio dvarvietę prastas kelelis veda į kaimo senbuvių Onos ir Juozo Petrauskų namus. Čia jie gyvena su savo dukros Jolantos Molotokienės šeima ir anūkais.
Į Šilo Pavėžupį Ona ir Juozas Petrauskai atsikėlė 1988 metais. Čia gražioje pamiškėje gavo nusipirkti namą.
Iki tol gyveno tos pačios Šaukėnų seniūnijos Šonos kaime. „Čia smagiau negu Šonoje, – pasakoja Ona Petrauskienė. – Ten prie žibalinės lempos keturis vaikus užauginau. Kaimas – miško viduryje. Gyvenom kaip kokiam bliūde. Nebuvo elektros. Kai į Pavėžupį parėjom, akys nušvito.“
Petrauskai buvo paskutiniai Šonos kaimo gyventojai. Ona vardija, jog anksčiau ten gyveno ir Žalpiai, Čižai, Dzindzalietos, Baškiai, Palubinskiai, Laurinavičiai. Paskui jie išsikėlė. Išsikėlė ir Petrauskai. Dabar ten nieko nebeliko. Kaimas apėjo mišku.
Šilo Pavėžupyje taip pat panašūs dalykai darosi. Ona mosteli ranka į langą. Aplink namus visur buvo dirbama žemė. Dabar jau vos ne į kiemą žengia savaiminis miškas. Pradžioje turėjo daug draugų. Kaimynai sueidavo krūvon pavakaroti. Vienas kitam padėdavo. Dabar trobos ištuštėjo. Nyksta Šilo Pavėžupis. Matyt, toks jau Petrauskų likimas – vis gyventi nykstančiuose kaimuose.
Kol buvo sveikas dvaro pastatas, jame gyveno daug žmonių. Kai dvaras sudegė, visi persikėlė į Laikšes. Senuose dvaro kumetynuose dar buvo likę Jankus, Stungurys... Gyveno žmonės ir buvusiame dvaro bravore. Dabar visi išmirė.
„Savo dukrai sakau, kol gyvi, niekur iš Šilo Pavėžupio neikit. Kai numirsim, darykit, ką norit“, – atvirai kalba ponia Ona.
Jos sūnūs Rimantas ir Gintautas gyvena Kuršėnuose. Dukra Danutė – Raseinių rajone. Tik Jolanta pasiliko šalia tėvų. Jos sūnus Tomas dabar vienintelis mokinys, iš Šilo Pavėžupio važinėjantis mokyklon į Šaukėnus.
Aštuoniasdešimtmetė mama dar padeda dukros šeimai prižiūrėti gyvulius, pamelžia karvę. Dukra Jolanta su vyru Kazimieru ūkininkauja. Bet turi ir darbus. Todėl tėvams tenka prikišti savo rankas prie jų ūkio.
81 metų Juozas Petrauskas dar susitvarko su arkliu. Laiko gyvulį savo poreikiams. Pėsčias nueina apsipirkti į Laikšių parduotuvę. Į vieną pusę – penki kilometrai.
Dvaro sodybvietė mena istoriją
Per Šilo Pavėžupį einantis kelias atsišakoja mažesniu keliuku, vedančiu į buvusio dvaro sodybvietę. Šaukėnų muziejaus vadovė Elena Burdulienė rado duomenų, jog 1923 metais Šilo Pavėžupyje buvo 49 gyventojai ir 10 ūkių.
Tačiau labiausiai Šilo Pavėžupį garsina dvaras, kuris spaudos draudimo laikais puoselėjo lietuvybę, čia rinkosi tuometinė inteligentija Povilas Višinskis, Žemaitė, knygnešiai.
Be to, Halės universitetą baigusio Vlado Putvinskio dėka dvaras garsėjo kaip aukštos žemės ūkio kultūros, naujų ūkininkavimo metodų diegėjas. Šilo Pavėžupyje buvo įkurtas pirmasis žuvininkystės ūkis. Mat naujų idėjų iš užsienio parsivežęs Vladas Putvinskis čia iškasė tvenkinius ir pradėjo auginti žuvį. Žuvininkystė iki šiol Šilo Pavėžupyje klesti.
Tuo metu Šaukėnų valsčiuje buvo vienintelė mokykla, kurioje pamokos vyko rusų kalba. V. Putvinskis norėjo, kad kaimo žmonės būtų labiau išprusę. Jis nusprendė įkurti nelegalias mokyklas, kuriose būtų mokoma lietuvių kalba. 1899 metais jis pamiškės trobelėje, kurioje gyveno mokytojas Stasys Pažarauskis, įkūrė pirmąją slaptą mokyklą.
Vaikai į mokyklą traukdavo pakrūmėmis, kad neužmatytų žandarai. Niekas iš vietos gyventojų žandarams apie nelegalią mokyklą nepranešė.
Devynioliktojo amžiaus pradžioje Šilo Pavėžupio dvare veikė knygų paštas. Knygos buvo gabenamos iš Tilžės į Šiaulius. Tą darydavo V. Putvinskio nusamdytas kontrabandininkas. Iš savo kišenės dvarininkas jam mokėjo po 40 rublių už kiekvieną iš Prūsijos į Graužikų dvarą atgabentą knygą.
Dabar Šilo Pavėžupio dvaro sodybą mena tik išlikęs senas medinis svirnas. 1983 metais sausio mėnesį medinis Šilo Pavėžupio dvaro pastatas sudegė. 1989 metų vasarą buvusio dvaro vietoje pastatytas paminklinis akmuo, o prie svirno – paminklinė lenta.
Vasaromis Šilo Pavėžupyje apsigyvena Vlado Putvinskio anūkas – Rimantas Putvinskis.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
GYVENIMAS: Kasdienių rūpesčių genamos paskutinės Šilo Pavėžupio gyventojos Irena Mileikienė (kairėje) ir Stasė Matuzienė eina į pagrindinį kelią, kur turėtų atvažiuoti autoparduotuvė. Šilo Pavėžupyje parduotuvės nėra.
PASTOVUMAS: Visą gyvenimą Šaukėnų seniūnijoje praleidę Ona ir Juozas Petrauskai anksčiau gyveno Šonos kaime, kuris jiems išsikėlus apėjo mišku. Dabar yra vieni paskutinių Šilo Pavėžupio gyventojų.
MOKYKLA: Viename iš Putvinskių dvaro pastatų buvo įkurta mokykla. Dabar ji uždaryta ir parduota.
TUŠTĖJIMAS: Seni dvaro pastatai liko tušti.
SVIRNAS: Dar išlikęs Šilo Pavėžupio dvaro svirnas, kaip ir užsilikę gyventojai, dar neleidžia ištrinti Šilo Pavėžupio iš žemėlapio.
AKMUO: Tą vietą, kurioje stovėjo Šilo Pavėžupio dvaro pastatas, žymi paminklinis akmuo.