Išbandęs užsienio scenas, nori veiklos Lietuvoje

Išbandęs užsienio scenas, nori veiklos Lietuvoje

Išbandęs užsienio scenas, nori veiklos Lietuvoje

Ne vienerius metus žavėjęs Anglijos, Vokietijos, Amerikos operos mylėtojus, radviliškietis Gediminas Varna-Tiškevičius grįžo į Lietuvą. Pradėjo mokyti studentus vokalo paslapčių ir stačia galva paniro į televizinių bei kitų projektų sūkurį.

Laima AGANAUSKIENĖ

Maestro V. Noreikos tebeklausia patarimų

Prestižinių pasaulio operinio dainavimo mokyklų auklėtinis Gediminas Varna-Tiškevičius į gimtinę grįžo po aštuonerių gyvenimo užsienyje metų.

„Per tuos metus teko paragauti ir šilto, ir šalto. Laimei, sekdavosi sutikti puikių žmonių, nuostabių pedagogų, kurių dėka tapau profesionaliu operos dainininku. Esu jiems visiems labai dėkingas“, — sako radviliškietis.

Dar būdamas Šiaulių konservatorijos studentu, Gediminas kartą per mėnesį vykdavo į Vilnių, kur mokėsi dainuoti pas operos grandus — profesorius Vladimirą Prudnikovą bei Virgilijų Noreiką. Vėliau, studijuojant Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, pirmus metus Gediminą mokė profesorius Eduardas Kaniava, o nuo antrojo kurso tenoro paslapčių jis sėmėsi iš garsiojo V. Noreikos.

„Maestro išsiskyrė iš kitų pedagogų savo pedantiškumu ir tvarkingumu. To reikalaudavo ir iš studentų. Jis neturėjo numylėtinių ir kiekvieną studentą vertino objektyviai. Kelis kartus neišmokusiam dainų teksto pagrasindavo: dingsti, arba užmetu pianiną“, — magistrantūros studijų metus pas maestro V. Noreiką prisimena Gediminas. Ir po studijų jis yra ne kartą skambinęs V. Noreikai, klausęs patarimų.

„Pirma galvoji, o po to — dainuoji“, — profesorius nuolat kartodavo studentams ir liepdavo saugoti savo balsus, nes jie — dainininkų darbo įrankis“, — maestro žodžius įsiminė Gediminas.

Lauros Sarti mokinys

Didelį įspūdį Gediminui paliko pasaulyje gerai žinomos dainavimo pedagogės profesorės Lauros Sarti vokalo meistriškumo kursai. L. Sarti — solistė, dabar garsi dainavimo pedagogė, per 35 metus dėstanti prestižinėje Guildhallo muzikos ir dramos mokykloje Londone. Ji dažnai yra kviečiama vesti tarptautinius operos solistų kursus kuriame nors pasaulio krašte.

L. Sarti puikiai įvertino Gedimino balsą. Pedagogė netgi kovojo už tai, kad į prestižinę Guildhallo mokyklą Londone įstojusį radviliškietį paremtų specialus fondas. Italė parašė rekomendaciją, kurioje atsirado įrašas, jog „fondui būsianti garbė, jei jis parems talentą“.

Po meistriškumo kursų Paryžiuje apie garsią pedagogę ir talentingą jos mokinį leidinyje „Septynios meno dienos“ rašė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorė Giedrė Kaukaitė: “Laurai didelį įspūdį daro Gedimino Tiškevičiaus balsas. Tenoras! Dramatinis! Laura susižavėjusi ir tokia pat negailestinga: tik “zu laut“ (per garsiai) ir “zu viel“ (per daug). Pagaliau sulaukusi ne tiek garsumo, kiek skambumo, ji sustabdo Gediminą ir pasisukusi į auditoriją pranašo balsu paskelbia: “Das ist Ein Tenor!“ Suprask, didelis tenoras!“.

Sceniniam vardui — mamos pavardė

86-erių metų pedagogė L. Sarti, kurią lietuvis vadina savo drauge, patarė Gediminui susigalvoti sceninį vardą, nes su sunkiai užsienyje ištariama Tiškevičiaus pavarde esą toli nenuvažiuosi. Taip Gediminas Tiškevičius, pasirinkęs mamos mergautinę Varnauskaitės pavardę ir ją sutrumpinęs iki Varna tapo Gediminu Varna. Lietuvoje jis vadinamas Gediminu Varna-Tiškevičiumi.

Kai kas Gediminą dėl jo balso vadina antruoju P. Domingo. „Nenoriu būti nei Domingu, nei dar kuo nors. Aš esu Gediminas ir pagarbą noriu nusipelnyti būdamas savimi“.

Nesureikšmina Gediminas ir tolimų savo giminės šaknų su grafų Tiškevičių gimine. „Žinau, kad senelio tėvo brolis buvo grafas, tėvo pusseserė saugo tą paliudijančius dokumentus, tačiau tai mano gyvenimui ir veiklai įtakos neturi“,— tikina dainininkas.

Nori išbandyti jėgas „Triumfo arkoje“

Gediminas studijavo ir Berlyno menų universitete, pas profesorių Haroldą Stamm'ą, vienerius metus dainavo Hamburgo miesto operoje.

G. Varna-Tiškevičius yra koncertavęs Londono „Barbican Centre“, kuris pripažintas įdomiausių ir eklektiškiausių muzikinių festivalių bei kitų projektų centru. Dainuota ir Niujorko Linkolno meno centre, Sevilijos teatre Lope de vega, Schottish operoje Glasge, Edinburgo festivalių teatre, daug kur kitur.

„Nepagalvokit, kad viskas man klojosi kaip sviestu patepta. Buvo ir juodų dienų: kad išsilaikyčiau, Vokietijoje teko tampyti baldus, dirbti statybose, cigarečių fabrike. Tiesa, tas periodas nebuvo ilgas, nes sutikau vieną garsiausių pianisčių iš Vokietijos profesorę Ramintą Lampsatis, kuri ir supažindino su garsiąja Laura Sarti“, — pasakoja tenoras.

Lietuvoje Gediminui teko nauji iššūkiai.

Kai prodiuseris Raigardas Tautkus pernai Gediminą pakvietė vokalo paslapčių pamokyti į vaikų Euroviziją patekusią Eglę Jurgaitytę, šis iškart priėmė draugo pasiūlymą. Ne vieną šalies ir užsienio sceną išbandžiusiam operos tenorui tai buvo nauja patirtis.

Kone kiekvieną dieną pats savo balsą treniruojantis Gediminas jaunąją atlikėją mokė teisingai kvėpuoti, kad jai nebūtų sudėtinga dainuoti ir kartu judėti.

Į Limasolį (Kipras) palaikyti Eglutės Gediminas atvykti negalėjo, nes tuo pačiu metu vyko jo debiutinis „Traviatos“ spektaklis Klaipėdos muzikiniame teatre.

Praėjusių metų rudenį jis neatsisakė padirbėti ir su „Muzikos akademijos“ dalyvėmis Urte ir Gabriele. Operos solistui patiko, kad merginos galvoja, ką dainuoja, nes tai dainininkui esą yra labai svarbu.

O štai šiemet radviliškietis pats susigundė išbandyti savo jėgas Lietuvos televizijos projekte „Triumfo arka“. Užpildė anketą, buvo pakviestas į atranką, po kurios sužinojo, kad pateko į “aukso rezervą“.

„Noriu išbandyti jėgas projekte, kuriame tavo gabumus ir pastangas vertina ne tik profesionalai, bet ir žiūrovai. Aš nuo vaikystės esu žingeidus, man įdomi bet kokia nauja patirtis“, — apie norą dalyvauti “Triumfo arkoje“ kalbėjo Gediminas.

Dar viena nauja (pedagoginė) patirtis Gediminui — rugsėjį prasidėjęs darbas Šiaulių konservatorijoje, kur operos tenoras studentus moko operinio dainavimo.

Autorės nuotr.

KONCERTAS: Radviliškio Garbės pilietis Gediminas Varna-Tiškevičius šiųmetėje miesto šventėje savo gerbėjams dovanojo koncertą.

Gedimino Varnos-Tiškevičiaus albumo nuotr.

SPEKTAKLIS: Po spektaklio „Lucia di Lammermoor“ Scottish operoje. Gediminas — antras iš kairės.

VAIDMUO: Gediminas — Londono operos scenoje, Dž. Pučinio operoje „Toska“.

VEDYBOS: Grįžus į Lietuvą, Gedimino gyvenimas įgavo naują spalvą — neseniai jis vedė.