Į sce­ną – su mei­le šir­dyje

Į sce­ną – su mei­le šir­dyje

Į sce­ną – su mei­le šir­dyje

Nau­jo­sios Ak­me­nės Ra­mu­čių gim­na­zi­jos di­rek­to­rės pa­va­duo­to­ja Vio­le­ta Ser­bin­tie­nė at­vi­rau­ja: „Teat­ras – ma­no aist­ra“. Gim­na­zi­jo­je sta­to Ta­len­tų klu­bo spek­tak­lius. Pel­no aukš­čiau­sius įver­ti­ni­mus Lie­tu­vo­je, o Ak­me­nės kul­tū­ros „pro­fe­sio­na­lų“ ban­do­ma su­men­kin­ti, nu­stum­ti į pa­ša­lį.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

V. Ser­bin­tie­nė Klai­pė­dos Sta­sio Šim­kaus kon­ser­va­to­ri­jo­je yra įgi­ju­si cho­ro di­ri­gen­to ir cho­ri­nių dis­cip­li­nų dės­ty­to­jo kva­li­fi­ka­ci­ją.

Ge­bė­ji­mai pa­de­da jos po­mė­giui – re­ži­suo­ti spek­tak­lius. Daug skai­to apie teat­rą ir pa­si­kliau­ja in­tui­ci­ja.

Ją nuo­lat ly­di įtam­pa. To­dėl, kad daž­nai truk­do­ma su kū­ry­ba pra­si­muš­ti į gar­ses­nes sce­nas. Pe­da­go­gę ban­do­ma ig­no­ruo­ti: ne­tu­ri re­ži­sū­ri­nio iš­si­la­vi­ni­mo, at­seit ne­si­lai­ko spek­tak­lių sta­ty­mo abė­cė­lės.

„Kai su gim­na­zis­tų spek­tak­liais išė­jau į pla­tes­nius van­de­nis, tu­riu nuo­lat įro­di­nė­ti, kad ne­su koks dramb­lys,– sa­kė V. Ser­bin­tie­nė. – Esą kam ne­si­lai­kau teat­ro abė­cė­lės pa­rai­džiui ir ki­tų ka­no­nų“.

Be­maž prieš dvi­de­šimt me­tų ji kaip re­ži­sie­rė de­biu­ta­vo miu­zik­lu „Eg­lė – žal­čių ka­ra­lie­nė“. Ja­me dai­na­vo tuo­met moks­lei­vis Do­vy­das Kum­pi­ke­vi­čius, ku­ris vė­liau su liau­diš­kos mu­zi­kos ka­pe­la „Ven­tu­kai“ iš­gar­sė­jo kaip so­lis­tas. Vai­di­no ki­ti iki šiol su mu­zi­ka ne­si­ski­rian­tys anuo­me­ti­niai gim­na­zis­tai.

Spek­tak­liui mu­zi­ką su­kū­rė pa­ti, o žo­džiai – Sa­lo­mė­jos Nė­ries. Vė­liau vis­ką ėmė da­ry­ti at­virkš­čiai – ren­ka­si pro­fe­sio­na­lų mu­zi­ką, o teks­tus ku­ria pa­ti.

Ra­jo­no jau­ni­mo teat­rų ap­žiū­ros „Pas­to­gė“ ko­mi­si­jai re­ži­sie­rė per var­gus įro­dė, kad „Eg­lė – žal­čių ka­ra­lie­nė“ ver­ta at­sto­vau­ti ra­jo­nui re­gio­no tu­re. Ja­me lai­mė­jo tei­sę vai­din­ti fi­na­le. O ten or­ga­ni­za­to­riai su­tei­kė gar­bin­gą po­zi­ci­ją – sa­vo pa­si­ro­dy­mu už­baig­ti fes­ti­va­lį.

Vė­liau pra­dė­to­je reng­ti ap­žiū­ro­je „Šim­ta­ko­jis“ pri­sta­tė spek­tak­lį „Iš­rink­to­ji“. Re­ži­sie­rė vėl gin­či­jo­si su ra­jo­no tu­ro įta­kin­gais ko­mi­si­jos na­riais, siū­liu­siais ne­be­siųs­ti ko­lek­ty­vo į re­gio­no tu­rą. Vis dėl­to iš­siun­tė.

„Iš­rink­to­ji“ lai­mė­jo tu­re, pa­sie­kė fi­na­lą, grį­žo su dip­lo­man­tų ti­tu­lu.

Ir miu­zik­las „Sprag­tu­kas“ iš ra­jo­no iš­va­žia­vo. Ta­čiau re­ži­sie­rė tu­rė­jo il­gai aiš­kin­ti, ko­dėl spek­tak­ly­je do­mi­nuo­ja šo­kis ir dai­na.

Ra­jo­no tu­re spek­tak­lį „Ma­ža­sis prin­cas“ nu­ver­ti­nęs ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kas iš Se­dos mo­ty­va­vo: „Kas bus, jei kiek­vie­nas ma­te­ma­ti­kos mo­ky­to­jas pra­dės re­ži­suo­ti spek­tak­lius“.

Re­ži­sie­rė ar­gu­men­ta­vo, kad re­ži­suo­ta ne iš lu­bų. Po dau­gy­bės pa­na­šių miu­zik­lų per­žiū­rų ra­do sa­vą in­terp­re­ta­ci­ją. Vis­gi lei­do at­sto­vau­ti ra­jo­nui.

Prieš dve­jus me­tus pri­sta­tė mu­zi­ki­nį spek­tak­lį „Pra­šau, my­lė­kit ma­no Lie­tu­vą“.

„Tuo­met pir­mą kar­tą ra­jo­no tu­ro ver­ti­ni­mo ko­mi­si­jo­je bu­vo net dvie­jų pro­fe­sio­na­lių teat­rų dar­buo­to­jai, ku­rie iš­kart pa­sa­kė: spek­tak­lis tu­ri ke­liau­ti to­liau, – sa­kė V. Ser­bin­tie­nė. – Jiems ne­ki­lo jo­kių klau­si­mų, ar tu­riu re­ži­sū­ros dip­lo­mą, ar kū­ri­nys ati­tin­ka žan­ro rei­ka­la­vi­mus, o ver­ti­no pro­duk­tą. Jie sa­kė: is­to­ri­jos pa­mo­ką tu­ri pa­ma­ty­ti vi­si“.

Pas­kel­bus aš­tuo­nis ge­riau­sius ša­lies jau­ni­mo spek­tak­lius tarp jų bu­vo ir ak­me­niš­kių. Vė­liau juos su spek­tak­liu kvie­tė ke­lios kul­tū­ros įstai­gos. Pa­ro­dy­tas Sei­me. Taip pat Pre­zi­den­tū­ro­je. Šį pa­va­sa­rį ruo­šia­ma­si į Ka­ro aka­de­mi­jos sce­ną.

Prieš ke­lias die­nas ak­me­niš­kiai iš vals­ty­bės šimt­me­čio ren­gi­nių or­ga­ni­za­to­rių ga­vo pa­siū­ly­mą 2018 me­tų va­sa­rio 16-ąją pa­ro­dy­ti Tra­kų pi­ly­je spek­tak­lį „Pra­šau, my­lė­kit ma­no Lie­tu­vą“.

At­ro­do, nie­ko ste­bė­ti­na, kad re­ži­sie­rė ir šių me­tų „Šim­ta­ko­jo“ ap­žiū­rai nu­spren­dė panau­do­ti ką ge­riau­siai įval­džiu­si – nau­do­ti pa­mo­kos for­mą.

„Aš jau vie­ną is­to­ri­nę pa­mo­ką anks­čiau su­kū­riau, ji pel­nė aukš­čiau­sią įver­ti­ni­mą, ir ne­ma­nau, kad yra pra­stes­nis nau­jos te­mos at­sklei­di­mas, – sa­kė V. Ser­bin­tie­nė. – Juk ne­rei­kia jau­ni­mui siū­ly­ti dep­re­su­chų, ne­de­ra mė­gau­tis sce­no­je svai­do­mais bu­te­liais. (Bū­tent toks spek­tak­lis bu­vo Ak­me­nės ra­jo­no jau­ni­mo teat­rų ap­žiū­ro­je pri­pa­žin­tas ge­riau­siu – re­dak­ci­jos pa­sta­ba). O rei­kia idė­jų, kaž­ko švie­saus, ak­tua­laus – ir vi­sa tai ne­pri­ki­ša­mai su­sie­ti su pa­trio­tiš­ku­mu ar pi­lie­tiš­ku­mu. Bū­tent tam tin­ka­ma is­to­ri­nė as­me­ny­bė Mar­ty­nas Maž­vy­das, ku­rio pir­ma­jai lie­tu­viš­kai kny­gai šie­met su­kan­ka 470 me­tų“.

„Šim­ta­ko­jo“ ap­žiū­ros ra­jo­ni­nė ko­mi­si­ja tai at­me­tė. Pir­mą kar­tą spren­di­mas priim­tas, ne­da­ly­vau­jant spek­tak­lių re­ži­sie­riams. V. Ser­bin­tie­nė li­ko nu­ste­bin­ta to­kio už­da­ru­mo. Lyg teat­ras – ne kū­ry­bi­nis ob­jek­tas. Ap­mau­džiau­sia, kad pe­da­go­gė ne­ga­lė­jo ap­gin­ti sa­vo ak­to­rių.

Ta­čiau jie iš­va­žia­vo at­sto­vau­ti ra­jo­nui, kai su ko­mi­si­jos iš­va­do­mis ne­su­tin­kan­ti mo­ky­to­ja krei­pė­si į Lie­tu­vos liau­dies kul­tū­ros cent­rą, ku­ris or­ga­ni­zuo­ja „Šim­ta­ko­jį“. Pa­ti­ki­no, kad spek­tak­lio ne­de­rė­tų nu­ma­rin­ti, jis ver­tas išei­ti į pla­tes­nes sce­nas. Ir su­lau­kė var­di­nio kvie­ti­mo į aukš­tes­nį ap­žiū­ros eta­pą.

Kre­tin­go­je vy­ku­sia­me re­gio­no tu­re gim­na­zis­tų kū­ri­nys pel­nė aukš­čiau­sią įver­ti­ni­mą. Ir pa­te­ko į „Šim­ta­ko­jo“ lau­rea­tų šven­tę Pas­va­ly­je, čia pa­si­ro­dė pa­čio­je pro­gra­mos pa­bai­go­je – o tai lyg ne­ra­šy­ta tai­syk­lė, kad to­kia po­zi­ci­ja su­tei­kia­ma la­biau­siai ver­ti­na­mam spek­tak­liui.

„Kai re­pe­tuo­ju su vai­kais, iš­ryš­ki­nu jų pa­čias ge­riau­sias sa­vy­bes, – sa­kė V. Ser­bin­tie­nė. – Taip mes tam­pa­me su­sais­ty­ti ne­nu­sa­ko­mu ry­šiais. At­ro­do, esa­me lyg vie­nas kumš­tis“.

Neat­si­tik­ti­nai pa­sku­ti­nė­mis aki­mir­ko­mis prieš kiek­vie­ną spek­tak­lį va­do­vė kar­to­ja: „Ne­tu­ri­te išei­ti į sce­ną be mei­lės žiū­ro­vui. Ne­tu­ri­te vien tam, kad pa­ro­dy­ti koks aš fai­nas. Vi­są mei­lę rei­kia ne­šti šir­dy­je ir iš­da­lin­ti žiū­rin­tiems spek­tak­lį“.

Ir vi­si : „Kar­tu mes vis­kas ir nie­kas po vie­ną“.

Mo­ky­to­ja spek­tak­lius sta­to ne pa­čiai sau, ne ver­ti­ni­mo ko­mi­si­jai, o šian­die­nos žiū­ro­vui:

„Tu­riu ap­gal­vo­ti, ku­rio­je vie­to­je pa­da­ry­ti, kad žiū­ro­vui bū­tų gied­ra ir links­ma, o ku­rio­je vie­to­je, kad šir­de­lę su­vir­pin­tų. Kad jis pa­tir­tų vi­są emo­ci­jų pa­le­tę. Kad pa­jus­tų ėji­mą kul­mi­na­ci­jos link, o pa­skui už­plūs­tų džiaugs­mas“.

Bū­tent dėl to net spek­tak­lį „Ro­meo ir Džiul­je­ta“ re­ži­sie­rė yra pa­sta­čiu­si ki­to­kį – be mir­ties.

„Vai­kai ne­pap­ras­tai ma­ni­mi ti­ki, tad kas su­ma­ny­ta, vis­ką pa­da­ro, o aš la­bai my­liu sa­vo vai­kus“, – sa­kė V. Ser­bin­tie­nė.

Ji sten­gia­si ap­gin­ti sa­vo tru­pės kū­ry­bą. To­dėl ir ne­ty­li, kai ma­to pro­vin­cia­lu­mą, ne­mok­šiš­ku­mą, kai jau­čia po­van­de­ni­nes sro­ves.

Au­to­riaus nuo­tr.

Pe­da­go­gė Vio­le­ta Ser­bin­tie­nė jau­čia, kaip auk­lė­ti­niai ja pa­si­ti­ki, to­dėl sten­gia­si ap­gin­ti jų kū­ry­bą.

Nau­jo­sios Ak­me­nės Ra­mu­čių gim­na­zi­jos pe­da­go­gė Vio­le­ta Ser­bin­tie­nė dau­gy­bę kar­tų tu­rė­jo įro­di­nė­ti, kad jos su­kur­ti spek­tak­liai yra ver­ti pla­tes­nės au­di­to­ri­jos.

Ne­ven­gian­ti šmaikš­tau­ti Vio­le­ta Ser­bin­tie­nė taip leng­viau su­ran­da ke­lią į ki­tų šir­dis.