Gyvenimo ir maisto entuziastas

Asmeninė nuotr.
Būsimasis technologas Mantvydas Riškus domisi maisto gaminimo procesais.
Kuršėniškis Mantvydas Riškus, 2017 metais vykusio kulinarinio šou „Svajonių šefas“ finalistas, tuomet – šešiolikmetis, įvairių portalų antraštėse buvo skambiai pristatinėjamas „virtuvės maniaku“, „jaunuoju virtuvės talentu“ ar net „vaikščiojančiu kulinarijos „Google“.
Nuo lemtingo, iš komforto zonos išstūmusio projekto prabėgus beveik 4 metams, dvidešimtmetis Mantvydas, paklaustas, kaip save pristatytų šiandien, šypsodamasis atsako: „Esu smalsus gyvenimo ir maisto entuziastas.“

Apie viską nuo pradžių

Konkretaus momento ar iš dangaus staiga nukritusio supratimo, jog savo ateitį nori kurti maisto industrijoje, Mantyvdui nebuvo.

Kuršėniškis užaugo gurmanų šeimoje, buvo nuolat skatinamas ragauti įvarius patiekalus. Šeimos įskiepyta pagarba maistui, noras pažinti jį ir jo aplinką skatino vaikiną vis labiau domėtis šia sritimi.

Tikra kulinarinė kuršėniškio karjera prasidėjo 2017 metais „Samsung Galaxy“ surengtame realybės šou „Svajonių šefas“. Jame, būdamas tik šešiolikos metų, kartu su kitais 11 jaunųjų virtuvės šefų iš Baltijos šalių (po 4 iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos) vaikinas varžėsi dėl „Svajonių šefo“ titulo.

Nors tapti geriausiu Baltijos šalių jaunuoju kulinaru Mantvydui ir nepavyko, jis į namus parsivežė „Lietuvos svajonių šefo“ vardą.

Atsivėrusios galimybių durys

Po sėkmės projekte vaikinui iš Kuršėnų atsivėrė plačios galimybių durys.

Iškart po kulinarinio šou virėjo padėjėjo kepurę Mantvydas matavosi žinomame Vilniaus restorane „Džiaugsmas“, o 2018 metais – Latvijos kavinėje „Rocket Bean Roastery“ bei Kauno restorane „Monte Pacis“.

Pati įsimintiniausia atlikta praktika Mantvydui – „Džiaugsmo“ restorane.

„Ryte ateidavau į senamiestį, kur pradėdavome ruoštis vakarui. Gaminant žmonėms prisisemi labai daug emocijų, patirčių ir tada, kai esi visiškai išsekęs, išeini ir pamatai, kad Vilnius vis tiek šurmuliuoja ir gyvenimas toliau vyksta, – šypteli jaunasis kulinaras. – Galbūt ta praktika įsiminė todėl, nes tai buvo labai staigus perėjimas iš ramaus gyvenimo būdo Kuršėnuose, savo miestelyje, į tokį šurmulingą ir pilną visko miestą Vilnių.“

Virtuvės šefo karjera nesužavėjo

Pasibaigus kulinariniam šou bei išbandžius jėgas restoranuose, jaunąjį virtuozą daugelis įsivaizdavo virtuvės šefo pozicijoje. Dabar Kauno technologijos universitete (KTU) studijuojantis Mantvydas pripažįsta, jog svajonių dėl karjeros kelio būta visokių.

„Iki dalyvavimo projekte planavau mokytis restoranų verslą Paryžiaus „Le Cordon Bleu“ mokykloje arba Barselonoje. Tačiau atlikinėdamas praktikas, dirbdamas įvairiuose restoranuose po truputį supratau, kad tas kelias skirtas ne man“, – studijų pasirinkimą prisimena kuršėniškis.

Darbas virtuvėje, anot Mantvydo, nėra užtikrintas dėl atlygio, kai kur apmokamas net vengiant mokesčių, o dirbti tenka po 12–14 valandų.

Šios priežastys paskatino susirasti karjeros kelią, kuris būtų kiek lengvesnis fiziškai ir kiek užtikrintesnis dėl ateities.

Netikėtai atrasta KTU vykdoma studijų programa „Maisto mokslas ir technologija“ kuršėniškį sudomino ir jis pasirinko studijuoti Lietuvoje. O ir maisto technologo kepurę jau spėjo pasimatuoti – 2020 metais atliko praktiką įmonėje „Fazer“ bei unikalioje arbatos parduotuvėje „Tealure“.

Maisto gaminimo procesų paslaptys ir gaminimo būdai

Mantvydui patinka stebėti maisto gamyboje vykstančius procesus, o iš jų vienas įdomiausių – fermentacija, kuri kiekvieną kartą gali pateikti staigmenų.

Jaunasis kulinaras socialiniame tinkle „Instagram“ dalijasi virtuvėje gimusiais šedevrais. Nuotraukose įamžintuose patiekaluose susipynusios tolimiausių kraštų virtuvės, tačiau lietuviškų cepelinų ar kugelio – nematyti.

„Aš labiau domiuosi ne skirtingomis šalimis, ne skirtingomis virtuvėmis, o skirtingais maisto gaminimo būdais. Mano „Instagram“ profilyje galima pamatyti labai daug duonos receptų – jie tikrai nepriklauso kažkokiai vienai šaliai. Gira irgi pastebima mano paskyroje, o tai – lietuviškas gėrimas. Pas mane viskas yra šiek tiek išplėsta, nes Lietuva yra labai mažas kraštas, o pasaulis yra toks didelis. O aš noriu gaminti, patirti, pabandyti kuo daugiau įvairių maisto ar gėrimų ruošimo būdų.“

Improvizacija virtuvėje ir svajonių darbas

Kuršėniškis nemėgsta sekti receptų, todėl dažnai virtuvėje pasitelkia improvizaciją. Paklaustas, kaip būtų galima patobulinti kugelio gamybą, vaikinas juokiasi ir sako, jog šio patiekalo receptas yra visai geras ir vargu ar jį vertėtų keisti.

Jei vis tik norisi improvizuoti, pirmiausia reikia turėti idėją.

Kugelio gamybos improvizaciją kuršėniškis pataria pradėti nuo bulvių. Siūlo bulves ne tarkuoti, kaip įprasta, o jas supjaustyti labai plonais griežinėliais ir sumaišyti su grietinėle. Šis netradicinis kugelio variantas panašus į prancūzų virtuvės patiekalą „dauphinoise“.

O koks Mantvydo svajonių darbas?

„Norėtųsi, kad aistra tam, ką darau, išliktų kiekvieną dieną. Ir kad turėčiau galimybę vis kažką naujo patirti dirbdamas būtent tą darbą. Norėtųsi nenustoti mylėti tai, ką darau“, – nusišypso Mantvydas.