
Naujausios
LIETUVOS ŠIMTMEČIUI
Elenos ( Dainos) gyvenimo užrašai
Medinės kurpės, nudaužančios kojų nariukus. Tėvai, pusnyje praminantys taką. Vaikai, į klasę einantys tik su kojinėmis. Kurpės, paliekamos už durų. Mokytoja, mokanti ne tik skaičiuoti, skaityti ir rašyti, bet ir mandagumo, gero elgesio visuomenėje.
Jaunimo šokiai daržinėje šviečiant porai liktarnų. Didelė tėvų troba ir grojantis gramofonas. Iškūrenta pirtis ir vaikus šokti mokanti mama.
Tokius prisiminimus į knygą sudėjo neseniai devyniasdešimties sulaukusi užventiškė (Kelmės raj.) Elena Zablockytė-Karčiauskienė-Kazlauskienė.
Sudėjo viską, ką matė savo akimis ir ką pati patyrė: tarpukario Lietuvą, rusų ir vokiečių okupaciją, partizanų ryšininkės ir tremtinės dalią. Pridėjo šimtą tremtinių dainų. Viso savo gyvenimo užrašus ponia Elena pavadino „Slapyvardis Daina“.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Nenueis užmarštin
„Laisvėj gimiau 1928 metais, džiaugiuosi, kad laisvėj ir mirsiu, Lietuvos kapuose pasilaidosiu“, – tokie buvo pirmieji partizanų ryšininkės, kalinės ir tremtinės užventiškės Elenos Zablockytės – Kazlauskienės žodžiai, kai ją pakalbino „Šiaulių kraštas“.
Moteris džiaugėsi visko turinti, viskuo aprūpinta. Gydytojas atvažiuoja į namus. Per Vasario 16-osios minėjimą su Lietuvos šimtmečiu ir jos gyvenimo devyniasdešimtmečiu pasveikino Užvenčio kultūros centro darbuotojai.
Ilgą savo gyvenimo tarpsnį ponia Elena rašė knygą apie praeitį. Dėliojo prisiminimus apie tarpukaryje prabėgusią vaikystę, partizanų ryšininkės darbą ir tremtinės dalią pokaryje.
Moters artimieji surado knygos redaktorių ir maketuotoją. Spaudai paruoštus gyvenimo užrašus reikėjo tik išleisti. Sūnus išvažiavo padirbėti į Norvegiją, kad sukauptų lėšų leidybai. Deja, ponios Elenos šeimą užklupo nelaimės. Mamą paremti norėjęs sūnus mirė. Mirė dvi sesers dukros.
Knyga taip ir liko neišleista.Tačiau kukli žemaitė Elena tenkinasi tuo, ką turi: „Užteks ir tokios knygos. Svarbu, kad viskas užrašyta. Nenueis užmarštin. Kam bus įdomu, paskaitys, kaip anuomet jaunimas ėjo į mirtį. Gal anūkai ir proanūkiai kada nors taps turtingi. Tuomet babytės knygą išleis.“
Mintis į knygą suguldyti skaudžius savo išgyvenimus ir kitų žmonių, tapusių okupacijos aukomis, likimus Elenai kilo, kai jos pasakojimų susidomėję klausydavosi sūnūs, marčios ir anūkai. Jie ir paakino tuomet jau aštuntą dešimtį metų baigiančią moterį „surašyti, ką tėvams teko išgyventi.“
Ateities kartoms liks ir ponios Elenos surinktos partizanų dainos. Jų prirašiusi pilną sąsiuvinį. Jaunystėje visas mokėjo atmintinai. „Man labai brangios tos dainos. Draugų ir draugių lageriuose sukurtos“, — sako Elena.
Vaikystės džiaugsmą išblaškė okupacija
Elenos mama Antanina Šimkutė buvo pirmoji lietuvė mokytoja Ušnėnuose. Ji pagimdė septynis vaikus. Tačiau užaugo tik penki. Tėvas dirbo kalviu. Prisiminimuose liko šeštadieniai, kai tėvai iškūrendavo pirtį ir pakviesdavo kaimynus. Įjungdavo gramofoną. Mama mokydavo vaikus šokti. Kaimynai dainuodavo. Tai buvo smagiausios jos vaikystės dienos.
Nors į mokyklą teko eiti avint kurpėmis, į kurias pribirdavo sniego, bet iš artimųjų patyrė labai daug meilės ir šilumos.
Deja, prasidėjo okupacija. Elena tuo metu buvo paauglė. Prisimena mitingus, iš kurių lietuviai šaipydavosi. Bet buvo labai skaudžių momentų. Iš kaimo gyventojų atiminėjo grūdus, gyvulius.
Tėvas iškasė duobę. Į ją nuleido medinę dėžę su grūdais.
Kai tėvai buvo išvažiavę į turgų, atsigrūdo agentai su stribokais. Pradėjo kratyti visus kampus. Rado grūdus. „Mes, penki vaikai, stovime basi ir žiūrime, kaip mūsų grūdus neša į vežimus. Vienas rusas norėjo sulaikyti: „Palikit tiems vaikams, juk neturės ko ėsti.“ Bet niekas jo neklausė“, – mena ponia Elena.
Dar baisiau buvo, kai be žinios dingo jos pusbrolis, laisvoje Lietuvoje dirbęs tarnautoju, paskui – ir bežemis kumetis tėvo sesers vyras. Areštavo kaimyną, po kelių dienų nužudė.
Paskui prasidėjo ir trėmimai. Tremtinius paimdavo naktį. Apsupdavo jų sodybas, kad nepabėgtų. Pasiimti leisdavo tik drabužių, maisto ir indų. Bet kad svertų ne daugiau kaip šimtą kilogramų. Vežė ne tik inteligentų ir pasiturinčiųjų šeimas, pakliūdavo ir neturtingų žmonių.
Partizanų ryšininkė Daina
Pasibaigus karui, suaktyvėjo pasipriešinimas okupantams. Kūrėsi partizanų būriai.
Elena Zablockytė, prisidengusi Dainos slapyvardžiu, partizanų ryšininke dirbo nuo šešiolikos metų. Ji vežiodavo partizanams leidinius ir laiškus paslėpusi dviračio rėmuose.
Dukrai paslėpti partizanams skirtą siuntą padėdavo tėvas Vincentas Zablockis. Prie tėvų namų buvo iškasti partizanų bunkeriai. Elena dažnai nešdavo partizanams valgyti. Kartais tėvai vyrus pasikviesdavo į trobą.
1949-aisiais Elena ištekėjo už partizanų ryšininko Igno Karčiausko, kuris veždavo žinias ir leidinius į Tauragę, Žemaičio rinktinei.
Jaunavedžių laimė truko vos tris mėnesius. Gegužės pabaigoje grįžusius iš bažnyčios Karčiauskus areštavo. Vyrą apklausė ir paleido, o Eleną laikė, kaip ji sako, sklepe. Reikalavo pasakyti, kur yra partizanų bunkeriai, klausinėjo, ar pažįsta partizanus. Mušė lazdomis per galvą, per blauzdas ir nugarą, sakė atgaivinsią jai atmintį. Paskui gražiuoju norėjo įkalbėti išduoti draugus. O Elenos galvoje tuomet sukosi vienintelė mintis, kad greičiau užmuštų ir nereikėtų taip kentėti.
„Į kamerą atvedė draugę. Žiūriu pasidažiusi, švariai apsirengusi. Pabučiavo mane, saldainių davė, pasakojo, jog ji papuolusi už partizanus. Vardijo mano pažįstamus ir klausė, ar aš jų nepažįstu. Gyniausi, kad nepažįstu. Naktį jos nebūdavo. Sakydavo, kad tardo. Bet rytą grįždavo smagi, parsinešdavo saldainių. Sakydavo, jog viską prisipažino, todėl jos nemušė“, – prisiminimais dalijasi partizanų ryšininkė.
Iš Kelmės areštuotąją išvežė į Tauragės kalėjimą. Ten kameroje kalėjo keturios. Kalinės žinojo, jog bus vežamos į lagerį. Todėl psichologiškai ruošėsi kelionei.
Lagerio spyglių arbata
„Atėjo ta diena. Pasiėmėme terbeles su maistu, kelis drabužėlius. Mus išvarė iš kalėjimo. Apsupo būrys kareivių. Nuvarė prie gelžkelio, susodino ant bėgių. Ten jau sėdėjo būrelis vyrų.
Laukiame. Tik žiūriu atbėga mano Ignas. Sargybiniai šaukia: „Stok!“, o jis vis tiek bėga. Pripuolė, apkabino: „Laikykimės, laukime vienas kito – vis tiek susitiksime: nebus visą laiką taip kaip dabar“. Sargybiniai jį atplėšė nuo manęs, nuvarė atgal prie vyrų. Vos spėjome vienas kitam ranka pamojuoti“, – su apmaudu pasakoja ponia Elena.
Ją išvežė į Intos lagerį, vyrą — į Kazachstaną. Ten jis dirbo rūdos kasyklose.
Elena Intos lageryje taip pat matė daug vargo. Kartu su kitomis kalinėmis kirviais kirsdavo įšalą, kad būtų vietos pamatams statyboms. Tiesė geležinkelį. Tekdavo tampyti storus rąstus, kuriuos sukibusios kelios moterys kaip skruzdėlės nešdavo.
Drabužiai ir veltiniai sušlapdavo. Parėjus iš darbo per naktį nespėdavo išdžiūti. Tik apšildavo. Naktį barake dažnai būdavo vykdomos kratos. Pervargusios kalinės būdavo pakeliamos iš miego, suvaromos į kampą, o sargybiniai krėsdavo baraką.
Laiškų nebuvo galima rašyti. Kai kurios kalinės, vedamos per miestą, mesdavo akmenuką, prie kurio būdavo pritvirtintas laiškas, ant gatvės. Jeigu jį rasdavo geras žmogus, išsiųsdavo, jeigu blogas, paskųsdavo lagerio viršininkams. Kalinės būdavo baudžiamos.
Net į tualetą ir valgyklą vesdavo prižiūrėtojai, būtinai rikiuotėje. Pusryčiams duodavo pušų ir eglių spyglių arbatos ir kukurūzų duonos, kuri tuoj pat sutrupėdavo. Duonos įdėdavo ir pietums. Vakarais duodavo lėkštę skystos kopūstų arba avižinių kruopų sriubos, kartais – kelis šaukštus košės, labai retai gaudavo gabalėlį žuvies.
Vėliau Eleną su kitomis stipresnėmis kalinėmis išvežė į Pečioros lagerį. Ten teko kirsti miškus.
Šešerius metus Elena ir Ignas vienas apie kitą nieko nežinojo. Tik po Stalino mirties jai leido važiuoti į Kazachstaną, pas savo vyrą. Ten jauna šeima susilaukė pirmojo sūnaus. „Tuo metu gimdėme aštuonios kalinės. Ir visų kūdikiai mirė nuo kraujo užkrėtimo, — mena Elena. – Mano vaikas merdėja. Ant kelių atsiklaupusi prašau daktarės, kad duotų vaistų. O man atšauna: “Bus mažiau fašistų.“
50 metų laukė laisvės
1956 metais Karčiauskai sugrįžo į Lietuvą. Apsistojo Graužikuose, pas Igno mamą. Turėjo tik lovą su šiaudų čiužiniu, pagalvę ir antklodę. Vėliau šiek tiek prasigyveno. Ignas mokėjo siūti, paskui gavo traktorininko darbo, dar vėliau įsidarbino melioracijoje. Elena siuvinėdavo pagalvėles ir nešdavo į turgų parduoti.
Pradėjo statytis namą netoli Elenos gimtojo Daukintiškės kaimo, Kražiuose. Bet darbas rūdos kasyklose atsiliepė vyro sveikatai. Nebaigęs statybos mirė. Elena liko viena su dviem vaikais. Ir dar vyras iš kolūkio buvo paėmęs paskolą statyboms. Pusę tos paskolos Elena išleido laidotuvėms.
Našlė prašė kolūkio pirmininko pagalbos. Gal kolūkis pabaigtų statyti namą. Bet gavo tik kvietimą į teismą. Už paskolą konfiskavo pradėtą statyti namą ir visas dar nepanaudotas statybines medžiagas.
Teko kraustytis į Užventį arčiau giminių. Čia gavo melžėjos darbo, šiokią tokią pastogę.
Vėliau susitvarkė ir asmeninį gyvenimą – ištekėjo už savo jaunystės draugo partizano Jurgio Kazlausko, taip pat patyrusio kalinio dalią. Mokytas jos vyras gavo tik santechniko darbo.
Dabar Elena vėl našlė. 1990 metais ji reabilituota. 1997 – aisiais pripažinta rezistencijos dalyve. Lietuvos Respublikos Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga ją apdovanojo už nuopelnus Lietuvai.
Autorės nuotr.
Elena Kazlauskienė, Lietuvai atgavus laisvę, pradėjo užrašinėti savo prisiminimus.
Elena Kazlauskienė kartais pavarto atspausdintą, sumaketuotą ir paprastai lyg bloknotas įrištą savo gyvenimo knygą, kuri taip ir nenukeliavo iki leidyklos.
Neišleistos knygos viršelis.
Į lagerį Elenai rašytas tėvo laiškas. Turėjo rašyti rusiškai, kad būtų galima cenzūruoti.