
Naujausios
Dvi žydų berniuko mamos
Kelių žmonių gyvybes nuo Holokausto išgelbėję ir Pasaulio Tautų Teisuoliais pripažinti Šeduvos (Radviliškio rajonas) gyventojai Stanislovas bei Liudovika Paluckai šio garbingo apdovanojimo nesulaukė. Jį Izraelio valstybės ambasada įteikė garbių šeduvių giminaičiams.
Apdovanojimo įteikimo ceremonijoje dalyvavo ir Izraelyje šiuo metu gyvenantis šeduvių išgelbėtas Pinchas Nolis, kurį Paluckai pakrikštijo kaip savo sūnų Petriuką.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Šeduvoje – trys Pasaulio Tautų Teisuoliai
„Sveiki, aš esu Pinchas Nolis, paskutinis Šeduvoje gimęs ir likęs gyvas žydas. Dar esu žinomas Petriuko Palucko vardu ir už tai esu dėkingas mane išgelbėjusiai mamytei Liudovikai“, – tramdydamas jausmus per Šeduvos gimnazijoje surengtą Pasaulio Tautų Teisuolių apdovanojimo ceremoniją kalbėjo prieš 76 metus nuo mirties išgelbėtas vyras.
Lietuviškai tardamas žodį „mamytė“, P. Nolis bandė paslėpti akyse sužibusias ašaras. Jos tviskėjo ir kartu iš Izraelio atvykusios jo dukros Simonos akyse. Kiek sutrikusios jaudulio sukrėstą senelį stebėjo jo paauglės anūkės Tamar ir Ella.
Ašaros tvenkėsi ir atsiimti apdovanojimo atvykusių S. bei L. Paluckų anūkų Rimanto, Gintaro ir Vidmanto akyse.
Be šeduvių S. ir L. Paluckų, renginyje Pasaulio Tautų Teisuoliu paskelbtas ir 25-erius metus Šeduvoje kunigavęs klebonas Mykolas Karosas.
Tai jo ir Paluckų dėka iš mirties gniaužtų 1941 metais buvo išvaduota kūdikio besilaukianti Sulamita Nolienė ir vėliau Paluckų namuose gimęs jos sūnus Pinchas.
Sulamitos vyras ir kiti du sūnūs kartu su šimtais Šeduvoje gyvenusių žydų (jų prieš Antrąjį pasaulinį karą Šeduvoje buvo per 900) buvo nužudyti.
1955 metais Šeduvoje miręs kunigas M. Karosas neturi artimųjų, todėl pirmą kartą istorijoje Pasaulio Tautų Teisuolio apdovanojimas įteiktas institucijai. Jis bus perduotas Šeduvoje statomo muziejaus „Dingęs štetlas“ ekspozicijai.
Šeduvos gimnazijos bendruomenė atmintyje saugo ne vieną gražią akimirką apie tuometinėje Šeduvos progimnazijoje dešimtmetį tikybą dėsčiusį šviesuolį, eruditą, humaniškumu, tolerancija ir labdaringumu garsėjusį draudžiamosios lietuvių spaudos platintoją kunigą M. Karosą.
Klebonas aktyviai dalyvavo miestelio ir valsčiaus savivaldybių veikloje. Jis yra vienas iš 159 Lietuvos dvasininkų, kurie žinomi kaip žydų gelbėtojai.
Stebuklui prilygstanti Petriuko istorija
Architektas P. Nolis, savo vaikystę prisimenantis kaip Paluckų sūnus Petriukas, Šeduvoje lankėsi ir prieš trejus metus, kai čia buvo oficialiai pristatytas projektas „Dingęs Štetlas“, žydų masinių žudynių vietose pastatyti trys paminklai bei atidengtas monumentas Šeduvos žydams atminti.
Tąkart visuomenei papasakota jo ir mamos išgelbėjimo istorija ne vieną privertė nubraukti ašarą.
Vaikystę Lietuvoje praleidusio P. Nolio mama, tėtis ir du broliai Šeduvoje gyveno dar iki karo. Tėvas tarnavo Lietuvos kariuomenėje. Prasidėjus karui, šeima kartu su kitais pateko į netoli Šeduvos, Pavartyčių kaime, įkurtą getą.
Tąkart ją ir dar dvi miestelio gyventojų gerbiamas šeimas iš geto išgelbėjo Šeduvos klebonas Mykolas Karosas, padedamas kelių bendraminčių.
Prelatas M. Karosas Šeduvoje buvo žinomas kaip drąsus žmogus, nepabūgęs viešai per pamokslą paraginti parapijiečius neprisidėti prie kaimynų žydų persekiojimo bei naikinimo.
Jis ėmėsi dar vienos išvaduotų žydų gelbėjimo misijos, jo manymu, turėjusios apsaugoti išgelbėtas šeimas nuo sunaikinimo. 1941 metais klebonas viešai, laikydamasis visų apeigų, šešiems suaugusiems ir penkiems vaikams suteikė Krikšto sakramentą.
Krikšto tėvais tapo žinomi miestelio gyventojai. Deja, tai pasmerktųjų neišgelbėjo – gana greitai pakrikštytieji buvo suimti ir išvežti sušaudyti.
Vienintelei Sulamitai Nolienei pavyko pasprukti. Besilaukianti moteris pagalbos atbėgo pas kleboną M. Karosą.
Garbus kunigas ir vėl neatsisakė padėti – jis paslėpė moterį bažnyčios rūsyje už didžiojo altoriaus, kur ji išbuvo keletą dienų.
Per tą laiką buvo bandoma surasti patikimesnį prieglobstį kūdikio besilaukiančiai moteriai. Jis buvo rastas Šniukonių kaimo pakraštyje, kur gyveno keturis vaikus auginusi S. ir L. Paluckų šeima.
Nėščią moterį Paluckai paslėpė ūkiniame pastate, o L. Paluckienė kelis mėnesius nešiojo už drabužių užsikišusi pagalvėles ir apsimetė pati besilaukianti kūdikio.
Kai S. Nolienė, slapstydamasi pas Paluckus, pagimdė sūnų Pinchą, jis buvo pakrikštytas kaip Petras Paluckas – Paluckų sūnus. Ir vėliau Paluckams berniukas buvo kaip sūnus, o su L. Paluckiene nuolat laiškais bendravusi S. Nolienė laiškuose sūnų ir vadindavo Petriuku.
Kiek vėliau S. ir L. Paluckai ir klebonas M. Karosas, rizikuodami savo gyvybėmis, išgelbėjo ir dar vieną žydą.
Po karo Petriukas su mama išvyko gyventi į Šiaulius, po to į Kauną ir Vilnių. Abiems teko pabuvoti ir Sibire, gyventi Lenkijoje, iš kur išvyko į Izraelį.
Vilniuje Nolius dažnai aplankydavo vyriausias Paluckų sūnus Stasys.
„Man labai gera, kad aš esu čia, nes savo sieloje aš esu dalis Lietuvos“, – po renginio „Šiaulių kraštui“ sakė P. Nolis.
Vyras džiaugėsi, kad renginio organizatoriai nukėlė apdovanojimo ceremoniją į vėlesnę datą, kadangi ankstesne data jis nebūtų spėjęs atvykti į Lietuvą susitikti su savo gelbėtojų palikuonimis.
Pasaulio Tautų Teisuoliai
Jad Vašem Pasaulio Tautų Teisuolio atminimo medalyje, kurį iš ceremonijoje dalyvavusio J. E. Izraelio ambasadoriaus Lietuvoje Amir Maimon rankų priėmė apdovanotųjų giminaičiai, išgraviruoti žodžiai: „Išgelbėjęs vieną gyvybę – išgelbėja visą pasaulį“. Šie žodžiai – iš Babilono Talmudo.
Pasaulio Tautų Teisuolio vardą Izraelio valstybė suteikia žmonėms, kurie Antrojo pasaulinio karo metais labai rizikingomis aplinkybėmis gelbėjo persekiojamus žydų tautybės asmenis.
Jeruzalėje įsikūręs memorialinis institutas Katastrofos kankiniams ir didvyriams atminti Jad Vašem, siekiantis įamžinti Antrojo Pasaulinio karo metais Europos žydų genocido aukų atminimą, žydų gelbėtojus apdovanoja Pasaulio Tautų Teisuolių garbės raštais ir medaliais.
2018 metų sausio 1 dienos duomenimis, Pasaulio Tautų Teisuoliais iš viso pasaulyje yra pripažinti 26 tūkstančiai 973 asmenys. Lietuvoje jų – 893. Dabar tarp apdovanotųjų bus ir Šeduvos gyventojų pavardės.
Asmeninė nuotr.
Sulamita Nolienė (kairėje) su sūnumi Pinchu liko amžinai dėkinga gelbėtojams Stanislovui ir Liudovikai Paluckams.
Autorės nuotr.
Pasaulio Tautų Teisuolio atminimo medalis, skirtas Šeduvos gyvetojams Stanislovui ir Liudovikai Paluckams.
J.E. Izraelio ambasadorius Amir Maimon (antras iš kairės) Pasaulio Tautų Teisuolio atminimo medalį ir garbės raštą įteikė žydų gelbėtojų anūkams.
Apdovanojimą už garbingą ir drąsų senelių poelgį atsiėmė jų anūkai.
Prieš 76-erius metus nuo mirties išgelbėtam Pinchui Noliui, tada vadintam Petru Palucku (antras iš dešinės), labai svarbus susitikimas su gelbėtojų artimaisiais – trimis jų anūkais.
Asmeninės nuotr.
1959 metais Sulamitos Nolienės Paluckams rašytas laiškas – gelbėtojų ir išgelbėtųjų draugystės įrodymas.
Pasaulio Tautų Teisuoliu pripažintas 25-erius metus Šeduvoje kunigavęs žydų gelbėtojas prelatas Mykolas Karosas.