Dvasinę laisvę suteikia kūryba po darbų

Dvasinę laisvę suteikia kūryba po darbų

Laisvalaikiu medikai, inžinieriai, namų šeimininkės, kitų visai ne meniškų profesijų žmonės atskleidžia iki tol jiems nežinomus savo talentus. Sėdę prie molberto, audimo staklių ar sukišę rankas į molį, jie išsivaduoja nuo baimės suklysti. Parodose eksponuojami jų darbai, nenusileidžiantys ir profesionalų.

janinaV@skrastas.lt

Molis – kaip žaidimas

Artėjant Kalėdoms šiaulietė gydytoja Irena Kryžanauskienė dovanų savo artimiesiems nesidairys parduotuvių lentynose. Jau daugelį metų dalį savo laisvalaikio kūrybai skirianti medikė suvenyrų pasigamino pati.

Gydytoja lankė Tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus organizuotus mokymus lipdyti iš molio. Tų mokymų rezultatas I. Kryžanauskienei – keturi drakoniukai, 2012-ųjų simbolis. Šiomis dienomis gydytoja juos dar pašaus į degimo krosnį ir pirmieji jos keramikos darbeliai bus baigti.

"Molis man buvo kaip žaidimas. Tik pabandymas. Smagu, kad kažkas pavyko", – savo kūrybiniu eksperimentu patenkinta medikė.

"Gimiau ir augau kaime, nuo vaikystės labai mėgau rankdarbius. Buvo laikas, kad rišau verbas, siuvau tautinius rūbelius vaikams. Bet dabar tai jau praeitas etapas, – sako gydytoja, dabar dažniau laisvalaikiu sėdanti prie staklių ir audžianti rankšluosčius. – Mane visada žavėjo kūryba ir liaudies menas".

Šiaulietei kūryba yra atotrūkis nuo negatyvių emocijų darbe. "Juk pacientai pas gydytoją neateina linksmintis. Nuo to, ką patiriu per darbo dieną, reikia kitokios veiklos. Tą atotrūkį, poilsį jaučiu dainuodama folkloriniame ansamblyje ar imdamasi senųjų amatų", – šypsosi medikė. Sunkiausiais gyvenimo metais jai dailieji amatai teikė stiprybės.

Piešia niekada nepiešę

Į Trakų gatvės galeriją Šiauliuose kartą per savaitę irgi renkasi būrelis dailės mėgėjų, kurių amžius – nuo 14 iki 50 metų. Dailininkės Vitos Zabarauskaitės padedami, įvairaus išsilavinimo ir profesijų žmonės po kelias valandas palinksta prie savo darbų, pamiršę kasdienius rūpesčius namuose, atsakinguose postuose ar net techninių mokslų studijas universitete.

"Pastebiu, kad mokytis tapybos, ieškoti galimybių savo kūrybiškumui atskleisti ypač tapo populiaru pastarąjį dešimtmetį, – sako nemokamus dailės užsiėmimus organizuojanti galerijos savininkė Barbora Orakauskaitė. – Į šiuos užsiėmimus ateina vis daugiau žmonių, kurie niekada laisvalaikiu nepiešė, nepasiimdavo į rankas teptuko".

Tapyba – neišsipildžiusi svajonė

Elektronikos inžinierės profesiją turinti Algė Sutkaitienė antrus metus lanko dailininko Voldemaro Barakausko vadovaujamą tapybos studiją. Prieš tiek pat laiko gyventi į gimtuosius Šiaulius iš Vilniaus grįžusi moteris džiaugiasi galimybe laisvalaikį skirti kūrybai.

Prieš Kalėdas "Skizze" galerijoje surengta miniatiūrų ekspozicija, kurioje – ir A.Sutkaitienės triptikas. V.Barakausko mokiniais tapę ne meniškų profesijų žmonės čia savo kūrybos parodas rengia kelis kartus per metus.

"Tapyti mėgau nuo vaikystės, bet to mokytis neturėjau galimybių. Pastebiu, dabartiniai mano darbai labai skiriasi nuo tų, kuriuos dariau gyvendama Vilniuje ar jaunystėje. Dailininkas V.Barakauskas moka mokyti, o tai labai retas šiuolaikinio menininko bruožas", – sako A.Sutkaitienė.

Šis pomėgis pakeitė jos gyvenimą, suteikė naujų įspūdžių. O svarbiausia, ji daugelį metų dirbusi kolektyve, dabar nesijaučia vieniša, nors ir yra vyriausia iš studijos lankytojų.

"Kūrybai susiburusiems žmonėms amžius tapo nesvarbu ir tai mane džiugina. Tie užsiėmimai man teikia dvasinio peno, atpalaiduoja, leidžia atitrūkti nuo kasdienybės minčių. O svarbiausia – gaunu ne tik tapybos žinių, bet ir įkvėpimo, idėjų", – savo pasirinkimu džiaugiasi šiaulietė prisipažindama, kad kiekvieną savo paveikslą galėtų pavadinti sielos darbu.

Išlaisvina nuo baimės klysti

Dailininko V. Barakausko mokymo tapyti metodai kai kuriems suteikė progą susimąstyti, ar teisingai pasirinko profesiją.

"Kiekviename žmoguje slypi kūrybinės galios, tik reikia jas pasiekti, – sako dailininkas ir pasakoja apie savo darbo metodus: – Pasirenkame temą tapybai ir daug kalbamės. Svarbiausia, kad ieškant sprendimo, įsijungtų mąstymas, žmogus atsipalaiduotų, nejaustų baimės suklysti."

V. Barakausko nuomone, kiekviename iš mūsų budi atsargumas ir patirtis, jog už klaidas gyvenime tenka mokėti. "Išsivadavimas nuo baimės suklysti ir yra raktas į tikrąjį kūrybiškumą ir dvasinę laisvę", – sako dailininkas.

Jis pasakoja, kad pradedantieji tapytojai neretai varžosi savo nežinojimo, tačiau jei jiems pavyksta įveikti ir tai, atsitinka neįtikėtini dalykai.

Tokiu neįtikėtinu dalyku V.Barakauskas vadina dailės studiją lankančios Giedrės Pipinytės Grunskienės kūrybinę sėkmę. Jos darbas pateko į profesionalių dailininkų miniatiūrų parodą, ir iš jų išsiskiria galbūt tik nežinomos autorės pavarde.

ŽAIDIMAS: Ilgametei gydytojai Irenai Kryžanauskienei lipdymas iš molio buvo puikus poilsis ir žaidimas.

TRIPTIKAS: Algė Sutkaitienė savo miniatiūrų triptikui rudens tema, parinko natūralaus medžio rėmelius.

Jono TAMULIO nuotr.

MOKYTOJAS: Dailininkas Voldemaras Barakauskas tvirtina, kad laisvas nuo baimės suklysti žmogus, savyje aptinka neatrastus talentus.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KŪRYBA: Mokytis tapyti ir piešti Trakų dailės galerijoje susirenkantys įvairių profesijų žmonės tikina turį puikią progą ilsėtis ir tobulėti.

Barboros ORAKAUSKAITĖS nuotr.