
Naujausios
Brangiausios – rankomis sušildytos dovanos
Kelmės rajone, Šaukėnuose, gyvenanti Sigita Zajančauskienė laisvalaikį dažniausia praleidžia prie rankdarbių. Prieš Kalėdas jai nereikės ieškoti dovanų artimiems žmonėms. Prabangios dėžutės, galvajuostės, segės, siuvinėti paveikslėliai ir kitos grožybės ras naujus namus.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Paveldas iš artimiausių žmonių
Sigitos Zajančauskienės profesija – namų ūkio ekonomė. Tačiau pagal specialybę niekuomet nedirbo. Kurį laiką kepė skanumynus Pasvalio konditerijos ceche. Kai grįžo į tėviškę, įsidarbino L. Dajoro kepykloje. Formuoja tešlą duonai. Dirba pagal slenkantį grafiką, todėl laisvomis nuo darbo dienomis moteris turi šiek tiek laiko atsiduoti pomėgiams.
Pomėgiai ir gabumai, matyt, paveldėti iš tėvų ir senelių. Sigitos mama Regina Abromavičienė Šaukėnuose garsėjo kaip gražių puokščių komponuotoja. Tėvas Antanas mėgo medžio darbus, o jo tėvas taip pat Antanas buvo stalius. Mamos mama, Verpenoje gyvenanti Eugenija Razminienė, gražiai piešia, kuria eiles.
Polinkis į taikomąją kūrybą neapleidžia ir ponios Sigitos. Ji kuria įvairiausias naudingas grožybes: dėžutes papuošalams, galvajuostes, siuvinėja paveikslus, pina iš šiaudelių, neria šlepetes kūdikiams ir suaugusiems, mezga kepures, šalikus, išbandė kurti ir riešines.
Viskas prasidėjo nuo šiaudų
Meno jėgą savo rankose ponia Sigita pajuto, kai mama per vienus Kelmėje vykusius Etnomuzikavimo ir tradicinių amatų kursus užrašė pasimokyti iš šiaudelių pinti sodus pas tautodailininkę Korneliją Lopetienę.
Jau dvylikos metų mergaitė pradėjo iš šiaudelių varstyti sodus. Paskui susižavėjo siuvinėtais paveikslais. Pabandė ir pati. Labai patiko. Pradėjo siuvinėti nedidelius paveikslėlius, kad nepritrūktų kantrybės. Vėliau Sigitos siuvinėti paveikslai didėjo. Moteris džiaugiasi, jog dabar gali juos įrėminti po stiklu. Paveikslas nesudulka.
Šaukėnų kultūros ir amatų centro specialistė Sofija Blažienė Sigitos dovanotą siuvinėtą paveikslą laiko darbe, kad visi, kas ateina į kultūros centrą, matytų. Būtų nuodėmė tokią grožybę paslėpti vien savo namuose.
Medžiagą paveikslams ponia Sigita perka be paveikslėlio. Paveikslą kuria pati. Arba ant medžiagos perkelia kur nors žurnaluose rastą piešinį. „Didesnį paveikslą siuvinėju maždaug pusmetį. Reikia labai atidžiai žiūrėti, skaičiuoti akutes. Jei suklysi, pabėga visas raštas“, – pasakoja auksarankė.
Ponia Sigita mėgsta įvairiausius rankdarbius, dažnai susižavi kokia naujove ir pasineria į kūrybą. Viskas pasiseka. Tik riešinės, pasak jos, neužkabino širdies. Vieną kitą nunėrė, padekoravo karoliukais. Bet daugiau jų nerti netraukia.
Stebuklingos dėžutės
Prieš Kalėdas S. Zajančauskienė pasinėrė į dėžučių papuošalams kūrybą. Jas pradėjo daryti prieš vieną Lino šventę. Kadangi per šitą šventę pageidaujama ir apranga, ir suvenyrai iš lino, ji sumanė padaryti papuošalų dėžučių, kartoną aptraukdama linine drobe.
Dabar moteris daro ne tik drobines, bet ir spalvingas, puoštais dangteliais dėžutes.
Dėžutėms panaudoja kartoninius rulonus, ant kurių susukama polietileno plėvelė.
Atsipjauna rulono gabalą. Iš kartoninės dėžės iškerpa dugną ir dangtelį dėžutei. Ruloną apvynioja siūlais arba padengia medžiaga. Prie jo karštais klijais priklijuoja dugną, taip pat apsuktą medžiaga. Kampelius, kad nesimatytų priklijavimo siūlės, papuošia iš špagato arba storų siūlų nupintomis juostelėmis. Dangtelį taip pat aptraukia medžiaga, jį papuošia karoliukais arba juostelėmis.
Vaikams susidėti saldainiams skirtas dėžutes papuošia žaismingomis gėlytėmis.
Tokią dėžutę padaryti užtrunka apie dvi dienas, ypač, jeigu dirba tik priešokiais.
Šeima palaiko
Ponios Sigitos vyras ir vaikai nepyksta, kai ji panyra į kūrybą. Vaikai dažnai pagiria:"Mama, kaip gražiai padarei!“ Vyras Virgilijus supranta, nes ir pats linkęs prie meno. Nagingas vyras gimtadienio proga močiutei padovanojo savo padarytą skrynutę iš medžio. Daug grožybių padaro iš metalo. Iš briedžio ragų daro peilių rankenas.
Keturiolikmetis sūnus Ignas pabandė kaip ir mama siuvinėti paveikslus. Išsisiuvinėjo šuniuką. Nusinešė paveikslėlį į mokyklą parodyti draugams. Niekas nepatikėjo, kad išsiuvinėjo pats. Paauglys nusivylė, ir daugiau nebesiuvinėja. Prarado ūpą.
Devynerių metų dukra Urtė mokosi iš mamos daryti dėžutes. Keletą mažų dėžučių jau padarė pati ir padovanojo savo draugėms.
Daugiausia savo darbelių S. Zajančauskienė išdovanoja. Moteriai smagu, kai apdovanotas žmogus džiaugiasi išskirtiniu, pačios dovanotojos rankomis sušildytu daikteliu.
Tačiau kartais pavyksta vieną kitą grožybę ir parduoti Kelmėje vykstančioje Kaziuko mugėje, Šaukėnuose vykstančiuose renginiuose.
Mokyklos chorui moteris padarė galvajuostes.
Tačiau Zajančauskų šeimai smagiausia, jog namuose visuomet yra dalykų, kuriuos einant į svečius, gimtadienius ar vardadienius, galima padovanoti ir patirti, jog apdovanotasis labai vertina originalią dovaną.
Autorės nuotr.
Sigita Zajančauskienė ilgiausiai siuvinėja paveikslus.
Prabangiai ir drauge žaismingai atrodo dėžutės papuošalams.
Dukros bendraamžės mėgsta galvajuostes ir kitus plaukų papuošalus.
Ilgais žiemos vakarais Sigita Zajančauskienė mezga.