
Naujausios
Bazilijonai 400 metų jubiliejų šventė Bazilionuose
Užvakar Šiaulių rajono Bazilionų miestelyje vyko iškilmės, skirtos Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino įkūrimo 400 metų jubiliejui. Bazilionai iš vienuolijos gavo miestelio vardą, vienuoliai įkūrė čia mokyklą, todėl švietimas šiame miestelyje jau skaičiuoja 244 metus. Ir iki šiol Bazilionų mokykla formuoja miestelio veidą: čia kaupiama archyvinė medžiaga ne tik apie vienuolius bazilijonus, bet ir apie daugelį iš čia kilusių Lietuvos šviesuolių, valstybininkų.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Ordinas jungia lietuvius ir ukrainiečius
Mišias Bazilionų šv. Bazilijaus Didžiojo bažnyčioje jubiliejaus proga aukojo Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, lietuvių ir ukrainiečių kunigai.
Konferencijoje, surengtoje Bazilionų mokyklos-daugiafunkcio centro direktoriaus Rimanto Gorio, pranešimus skaitė ukrainiečiai ir lietuviai. Bazilijonų piligrimystės paslaptis apžvelgė buvęs Metropolito Josyfo Veljamino Rutskio filosofijos ir teologijos studijų bazilijonų instituto rektorius tėvas Juozapatas (Andrijus Chaimykas) OSBM, senąsias vienuolių bazilijonų įkurtas mokyklas – tėvas Pantaleijmonas (Mychaylas Salamacha) OSBM.
Tėvas Juozapatas, priminęs, kad šv. Bazilijaus ordino jubiliejaus proga popiežius Pranciškus davė vienuoliams bazilijonams privilegiją suteikti pilnus atlaidus visiems bendrai besimeldžiantiems su vienuoliais bazilijonais ir palaimino visus, minėjusius jubiliejų Bazilionuose.
Su jubiliejumi bazilijonų ordiną sveikino Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras ir Kupiškio meras Dainius Bardauskas. Kupiškietis pasakojo apie Kupiškio ir Ukrainos Ivana Frankivskio miesto ryšius per vienuolius bazilijonus.
Pranešimus skaitė Šiaulių universiteto rektorius Donatas Jurgaitis, istorikė, pradėjusi vienuolių bazilijonų veiklos Lietuvoje ir Ukrainoje mokslinius tyrimus ir sugrąžinusi ordino dėmesį Bazilionams, Aldona Vasiliauskienė. Ji yra ir viena iš Lietuvių ir ukrainiečių istorikų asociacijos kūrėjų bei jos prezidentė. Jos vardu pavadinta Bazilionų mokyklos klasė, kurioje kaupiamas archyvas apie vienuolius bazilijonus.
Mokykla, bažnyčia ir pavadinimas miesteliui
Rytų apeigų katalikai vienuoliai bazilijonai Lietuvoje minimi XV amžiuje, tačiau bazilijonų ordino istorija prasidėjo 1617 metais, kai ordino kūrimo iniciatorius ir dvasinis vadovas Ivanas Kuncevičius – šv. Juozapatas ir jo aktyviausias bendradarbis Juozapas Veljaminas Rutskis į Rūtos dvarą prie Naugarduko sukvietė bazilijonų vienuolynų kapitulą, kuri, sujungusi penkis bazilijonų vienuolynus (Vilniaus, Biteno, Žirovicų, Minsko ir Naugarduko), įkūrė Šv. Bazilijaus Didžiojo ordiną – Švč. Trejybės kongregaciją su centru Vilniuje. Todėl šv. Bazilijaus ordinas – vienintelis ordinas, įkurtas etninėse Lietuvos žemėse.
1749 metais vienuolius bazilijonus į Padubysį pakvietė broliai Jonas ir Antanas Beinoriai, Padubysio malūno savininkai. Miestelyje vienuoliai pastatė bažnyčią, vienuolyną, mokyklą – gyvenvietė plėtėsi ir imta ją vadinti Bazilionais. Tai vienintelė vietovė pasaulyje, įamžinusi vienuolių bazilijonų vardą.
Bazilionuose vienuolių 1773 metais įkurtos mokyklos, vienuolyno pastatų nebelikę. Stovi tik medinė vienuolių pastatyta ir ne kartą perstatinėta Šv. Bazilijaus Didžiojo bažnyčia. Iš vienuolių gyvavimo laikų dabartinėje 1933 metais perstatytoje bažnyčioje bėra likęs tik XVIII amžiuje drobėje aliejumi tapytas Nukryžiuotojo paveikslas ir Karaliaučiuje bei Vilniuje lieti varpai – paveikslo amžininkai.
Miesteliui sukūrė veidą
Vilniaus ukrainiečių bendrijos pirmininkė Natalija Šertvytienė sakė, kad bazilijonų įkurta mokykla buvusi labai populiari ir vaikų labai mėgiama.
„Dėl to, kad mokykloje vienuoliai vaikų nebausdavo ir nemušdavo, kas tuo metu mokykloms buvo labai būdinga. Būtent vienuoliai bazilijonai vietinius vaikus patraukė prie mokslo tuo, kad sugebėdavo ne bausmėmis, o aiškinimais įrodyti, kodėl reikia mokėti skaityti, rašyti“, – pasakojo N. Šertvytienė.
Ji įsitikinusi, kad už tai, jog Bazilionuose dar XVIII amžiuje prasidėjo vaikų švietimas, reikia dėkoti broliams Beinoriams, kuriems kilo idėja pasikviesti vienuolius į miestelį, padovanoti vienuolynui žemės.
„Kol kas miestelyje pagerbiamas tik vienuolių bazilijonų atminimas, bet broliai Jonas ir Antanas Beinoriai nusipelnė ne mažiau. Turėtume pagarbiau vertinti tą faktą, kad būtent broliai pakvietė į miestelį tokius vienuolius, kurie rūpinosi švietimu, mokykla, suprato, kad tai gali pasitarnauti miestelio ateičiai“, – mano N. Šertvytienė.
Ji siūlė įsivaizduoti ir XVIII amžiaus vidurį, kai vienuoliai nepabijojo atvykti į nežinomą jiems kraštą. „Juk tai taip pat buvo tikras iššūkis. Jie padarė tokius svarbius darbus šio krašto žmonėms, kad galime didžiuotis iki šiol“, – įsitikinusi Vilniaus ukrainiečių bendrijos pirmininkė.
Paminklu krašto švietimui N. Šertvytienė laiko ir dabartinę Bazilionų mokyklos ir jos direktoriaus Rimanto Gorio šviečiamąją, kraštotyrinę veiklą: mokykloje kaupiamas išskirtinis archyvas, gaivinama istorinė atmintis, mokiniai įtraukti į šią veiklą mokomi nešti į ateitį svarbias istorines žinias. Dėl šios veiklos, N. Šertvytienės nuomone, Bazilionų mokykla „įgauna ne šiaip mokyklos, o tikro švietėjo, istorijos puoselėtojo veidą“.
Jūratės FORMANSKĖS nuotr.
Mišias Bazilionų šv. Bazilijaus bažnyčioje aukojo kunigai lietuviai ir ukrainiečiai. Tėvas Juozapatas (Andrijus Chaimykas) OSBM (centre) sakė, kad visada su didžiausiu džiaugsmu atvažiuoja į Bazilionus, nes jaučiasi sugrįžtantis prie bazilijonų vienuolijos šaknų.
Natalija Šertvytienė į Bazilionus atvyko simboliškai pasipuošusi: Ukrainos vėliavos spalvų kaklo papuošalas simbolizuoja jos ukrainietišką kilmę, o gintaro apyrankė – pamiltą Lietuvą.
Bazilionų šv. Bazilijaus bažnyčia, prie kurios įsiamžino jubiliejaus minėjimo dalyviai, įkurta vienuolių bazilijonų, nors ne kartą perstatyta, joje dar išlikę bazilijonų ženklų.