Batus sukabino ant tvoros

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Batai iškabinti ant Ch. Frenkelio vilos tvoros iš Frenkelių gatvės pusės.
Šiauliuose, ant Chaimo Frenkelio vilos tvoros (iš Frenkelių gatvės), sukabinta laikina batų ekspozicija nuolat pasipildo naujais eksponatais. Idėjos sumanytojas Šiaulių apskrities žydų bendruomenės vadovas Sania Kerbelis sako norįs atkreipti dėmesį į nepjaunamą žolę, paskatinti žmones atrasti menkai pažįstamą Frenkelio fabriko teritoriją ir pakelti nuotaiką.

Pakabinti batai iškart pritraukė smalsuolių.

„Dabar tas laikmetis su „kovidu“, kažkaip norisi praskaidrinti nuotaiką“, – sako S. Kerbelis.

Pirmus batus jis sukabino beveik prieš mėnesį.

Pirminis batų ekspozicijos sumanymas buvo atkreipti dėmesį į nepjautą žolę Frenkelių gatvėje.

„Užsidarė batų parduotuvė, buvo galima batus išmesti, pamaniau, kad geriau padaryti kaip parodą. Žmonėms įdomu, o batai susiję su batų fabriku, yra kaip simbolis“, – paaiškina S. Kerbelis.

Iš muziejininkų sako kol kas pastabų nesulaukęs – jei sulauks, batus nukabins.

Ant tvoros šiuo metu sumauta apie du šimtus batų. S. Kerbelis sako, kad lankytojai gali ne tik apžiūrėti, bet ir nemokamai išsirinkti sau tinkančius batus – tik reikės paieškoti poros.

S. Kerbelis džiaugiasi, kad atėję pažiūrėti batų, žmonės tuo pačiu aplanko buvusio fabriko teritoriją – ne visi yra matę ten esančius pastatus. Mano, kad ši teritorija, likę pastatai, kaminai galėtų būti įveiklinti – industrinis paveldas dabar populiarus.

Pernai apsilankę vokiečiai iš Leipcigo su S. Kerbeliu pasidalijo panašia istorija: po Vokietijų susijungimo neišsilaikė didelė ketaus gamykla, ją perėmė miestas, senus pastatus pavertė kavinėmis, viešbučiais – buvusi pramoninė teritorija tapo itin lankoma vieta.

Į fabriko teritoriją S. Kerbelis buvo nuvedęs ir grupę amerikiečių jaunuolių.

„Po kelionės jie sakė, kad iš to, ką pamatė Šiauliuose, didžiausią įspūdį paliko būtent ši teritorija, kurioje persipina skirtingi periodai – sovietiniai pastatai, neįdomūs betono luitai, ir Frenkelio laikų pastatai, kad ir apgriuvę, bet turi savo žavesį“, – sako S. Kerbelis.

Gidams S. Kerbelis čia siūlo vesti ekskursijas – Frenkelio gatvę sutvarkius, ji eina iki pat Talkšos ežero pakrantės. Žinoma, pirmiausia turėtų būti išspręsta tvyrančios smarvės problema.

„Buvo atvažiavę turistai, klausė, iš kur smarvė. Pajuokaudamas atsakiau, kad čia linkėjimai nuo Frenkelio. Bet reikia suprasti, kad Frenkelio gamykla su kvapais nebuvo miesto centras, o ir laikai pasikeitė, galima rasti kažkokių sprendimų“, – svarsto S. Kerbelis.

Reklama: https://www.siltas.lt/