Baras, kuriame treniruojasi biliardininkai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Alfredo Tolvaišos šeimos kavinę-barą „Bardinai“ puikiai žino ne tik netoliese įsikūrusių įmonių darbuotojai, bet ir biliardo mylėtojai.
Šiauliuose, J. Basanavičiaus gatvėje, yra kavinė-baras neįprastu pavadinimu „Bardinai“. Vieni čia užsuka papietauti, kiti – pažaisti biliardo. Tai viena iš nedaugelio vietų Šiauliuose, kur renkasi biliardo mylėtojai ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir pasivaržyti.

Traukos objektas

Prie baro svetingai pasitinka pats šeimininkas Alfredas Tolvaiša. „Bardinai“ tai jųdviejų su žmona šeimos verslas, gyvuojantis jau 12 metų.

„Kodėl „Bardinai“? Ką reiškia šis pavadinimas“, – domaujamės šeimininko.

„Bardinai – tai kaimas Pagėgių rajone netoli Rambyno kalno. Aš kilęs nuo tų kraštų, ten gyvena mano tėveliai, – pasakoja Alfredas. – Kai prieš dvylika metų nuėjome į Šiaulių miesto savivaldybę užregistruoti pavadinimo, specialistai stebėjosi, bet sužinoję, ką reiškia pavadinimas, labai apsidžiaugė, kad taip įamžinami kaimai.“

Pramoniniame Šiaulių miesto rajone įsikūrę „Bardinai“ nesiekia lankytojų nustebinti kulinariniais šedevrais. Renkasi laiko patikrintus ir šiauliečių pamėgtus tradicinius patiekalus, nes dauguma čia užsuka greitai ir sočiai papietauti.

Kavinės-baro išskirtinumas – antrame pastato aukšte stovintis didelis biliardo stalas, aplink kurį beveik kas vakarą susirenka biliardo mylėtojai.

Mintį užeigoje įkurdinti biliardo stalą Alfredui pamėtėjo Romualdas Volodka, didžėjus, muzikos įžymybių autografų kolekcininkas, daugkartinis Lietuvos biliardo čempionas.

Šiuo metu bare stovintis įspūdingas stalas – jau trečiasis per tuos 12 metų. Vienas buvo per mažas, kitas šiaip nevykęs.

„Galiausiai užsakėme naują iš Baltarusijos gamyklos. Jis sveria 1,2 tonos. Meistrai atvežė ir sustatė, kad stovėtų lygiai ir stabiliai“, – pasakoja Alfredas.

Pasak šeimininko, visa biliardo įranga – gana brangus malonumas, galbūt dėl to nedaugelis Šiauliuose ryžtasi investuoti į šį žaidimą. Vien tai, kad kasmet tenka pertraukti stalą nauja gelumbe, atsieina apie 500 eurų.

„Buvo laikas, kai Šiauliuose pas mus vos ne vienintelius stovėjo biliardo stalas“, – sako Alfredas.

Įdomu tai, kad pats užeigos šeimininkas nežaidžia biliardo, jam mielesnis tenisas. Žinoma, yra bandęs, bet su Šiaulių biliardo asais nesilygina ir su jais nesivaržo.

„Man smagu tiesiog su jais pabūti, pasikalbėti, žiūrėti, kaip jie žaidžia“, – sako baro šeimininkas.

Talentų kalvė

„Bardinuose“ susirinkę biliardo mylėtojai daugiausiai žaidžia amerikietišką partiją, rusišką piramidę, Nevos partiją arba „kolūkį“. Pastarasis žaidimas – kai paeiliui gali žaisti nors ir šeši žaidėjai.

Čia ne tik treniruojamasi, bet ir rengiami nedideli turnyrai, į kuriuos atvyksta biliardo mėgėjų iš Panevėžio, Kėdainių.

Dažnas „Bardinų“ svečias R. Volodka pasakoja, kad 1986 metais Šiauliuose įkūrė pirmąją Lietuvoje biliardo federaciją. Respublikinė federacija atsirado dar po dvejų metų.

„Per 35 metus Šiauliuose nemažai gerų žaidėjų išsiugdėme, – sako R. Volodka ir vardija daugiausiai pasiekusius: – Lietuvos pulo rinktinės narys Marius Šiaudkulis, daugkartiniai Šiaulių čempionai Kęstutis Caronkus, Darius Lukošius, Pasaulio lietuvių žaidynių biliardo čempionė Viktorija Volodkaitė.“

Ne mažesni ir paties Romualdo pasiekimai – 1988 m. Šiaulių čempionas, keturiskart Lietuvos veteranų čempionas (nuo 2014 iki 2019 m.). Kartu su Romu Puodžiumi ir K. Caronkumi – 1991 ir 1992 metų Lietuvos komandinių varžybų čempionai.

„Bandysiu penktą kartą apginti veteranų čempiono titulą, jei tik leis sveikata. Lietuvos veteranų per 60 metų turnyras vyks Vilniuje gruodžio mėnesį. Iš Šiaulių tikrai keturiese turėtume vykti“, – sako R. Volodka.

R. Volodka su bendraminčiais daugiausiai propaguoja rusišką biliardą ir apgailestaudamas pastebi, kad šis žaidimas pamažu praranda savo populiarumą, užleisdamas vietą pului ir snukeriui, kurie jaunajai biliardininkų kartai kur kas patrauklesni.

Romualdas, beveik prieš keturis dešimtmečius „užsikrėtęs“ biliardu, ne tik žaidžia, bet ir domisi šio žaidimo istorija.

„Manoma, kad biliardo pirmtakas atkeliavo iš Kinijos į Prancūziją. Iš pradžių šis žaidimas buvo žaidžiamas ant žolės kuokeliu mušant kamuoliuką į mažus vartukus. Vėliau, norint žaisti šį žaidimą ir žiemą, buvo sugalvota „perkelti“ jį ant stalo. Biliardas suklestėjo valdant Prancūzijos karaliui Liudvikui XIV. Vėliau jis paplito Didžiojoje Britanijoje, Rusijoje, Amerikoje. Į Rusiją šį žaidimą parvežė Petras I iš Olandijos. Per Rusijos karininkus biliardas atkeliavo ir į Lietuvą“, – pasakoja R. Volodka.

Biliardo entuziasto žiniomis, pirmasis biliardo stalas Šiauliuose atsirado žydų klube, kuris buvo įsikūręs dabartinėje P. Višinskio gatvėje.

Pasak R. Volodkos, buvo laikas, kai biliardas buvo laikomas ne šiaip žaidimu, bet ir puikia mankšta, net vaistu, norint išjudinti sustingusį, paralyžuotą kūną.

Paroda

Šiuo metu „Bardinų“ salės sienas puošia Lietuvos ir užsienio muzikos žvaigždžių autografų paroda. Ji – iš R. Volodkos kolekcijos.

Kiek per gyvenimą yra surinkęs dainininkų, muzikantų autografų, sako vargiai besuskaičiuotų, bet tikrai bus per 500.

Ypač daug autografų pavyko surinkti per šešerius metus dalyvaujant „Rock Summer“ festivalyje Taline (Estija). Nepamirštamas šiame festivalyje buvo susitikimas su Ala Pugačiova, kuri Romualdą net pasikvietė pasikalbėti į savo kambarį.R. Volodkos kolekcijoje tokių įžymybių kaip „Nazareth“, „Status Quo“, Jano Gilano („Deep Purple“), Chulio Iglesijaus, Džo Kokerio, Tomo Džonso, Suzi Kvatro, Demio Ruso ir netgi Elvio Preslio autografai. Pastarojo plokštelę su autografu šiaulietis visiškai atsitiktinai aptiko sendaikčių turguje.