Augis Tattoo: „Ką ga­li nu­pieš­ti, tą ga­li iš­ta­tui­ruo­ti“

Augis Tattoo: „Ką ga­li nu­pieš­ti, tą ga­li iš­ta­tui­ruo­ti“

Augis Tattoo: „Ką gali nupiešti, tą gali ištatuiruoti“

25-erių Andrius Augulis, geriau žinomas kaip Augis Tattoo, – vienintelis fotorealistinių tatuiruočių meistras Lietuvoje. Neseniai tarptautiniame tatuiruočių meistrų festivalyje Danijoje jis pripažintas dukart geriausiu. To jam negana. „Kai laimėsiu pasaulinius tatuiruočių meistrų festivalius Berlyne ir Londone, tada sustosiu“, – sako meistras.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Pirmasis mokytojas – dėdė

Šiuo metu Augis darbuojasi vienoje Šiaulių tatuiruočių studijoje. Augio pažintis su tatuiruočių abėcėle prasidėjo Telšiuose, dėdės, tatuiruočių meistro salone. „Kai padariau pirmą tatuiruotę, man tebuvo šešiolika. Jau tuomet norėjau tobulėti ne tik Lietuvoje, bet ir mokytis iš užsienio meistrų“, – troškimus prisimena Augis.

Troškimai aštuoniolikmetį nuvedė į Airiją. Tiesa, iš pradžių teko dirbti fabrike, kol užsidirbo pinigų tatuiruočių meistro įrangai. „Tą pačią dieną išėjau iš fabriko ir įsidarbinau tatuiruočių salone“, – šypsosi Augis.

Keletą metų padirbęs Airijoje, vaikinas pradėjo dalyvauti tarptautiniuose tatuiruočių meistrų festivaliuose. Gausi kritika Augio neglumino, atvirkščiai, vertė taisyti klaidas ir tobulėti.

Likimas jį sėkmingai suvedė su pasaulyje žinomais meistrais, labai prisidėjusiais prie jo talento formavimosi. Būtent talento, nes jokių specialių dailės studijų tatuiruočių meistrams nėra ("Šiauliuose profesinio rengimo centre įgijau reklamos dizainerio specialybę“, – lyg atsiprašydamas šypsosi Augis). Menišką gyslelę paveldėjęs iš tėčio, senelio ir dėdės.

Ruošiasi pasauliniam festivaliui

Augio patirtis aplaistyta kantraus darbo prakaito lašeliais ir įvairių sričių žinių tobulinimu. Jis kuria itin kruopščiais fotorealistines tatuiruotes.

„Ką matai savo akimis, tą gali nupiešti, ką gali nupiešti, tą gali ištatuiruoti“, – savo darbus apibūdina autorius. Už paprastumo slypi gilūs žmogaus anatomijos, veido bruožų, mimikos tyrinėjimai, spalvų pojūtis, jų derinimas, būtinas kuriant spalvotas tatuiruotes.

Pastaruoju metu Danijoje dirbęs meistras pavasarį dalyvavo grandioziniame tenykščiame tatuiruočių meistrų festivalyje ir tarp fotorealistinių tatuiruočių autorių buvo pripažintas geriausiu moteriškos tatuiruotės meistru. Geriausiu jį išrinko ir publika.

Šiuo metu Augis ruošiasi pasauliniam tatuiruočių meistrų festivaliui, kuris gruodžio pradžioje vyks Berlyne. Į jį gavo atskirą organizatorių pakvietimą.

Mokėsi iš savo kūno tatuiruočių

Augis neskaičiavo, kiek tatuiruočių yra padaręs. „Savo karjeros pradžioje, kai darydavau įvairius užrašėlius, drugelius, gėlytes, ornamentus, per dieną po aštuonias tatuiruotes padarydavau. Dabar – po vieną didesnę fotorealistinę per dieną“, – mėgina skaičiuoti.

Jis pats turi dešimt tatuiruočių. Kiekviena atspindi skirtingus gyvenimo etapus. Augis eksperimentavo ant savęs: „Stebėjau, kaip dirbo man tatuiruotes darę profesionalai ir iš jų mokiausi.“

Dešinės rankos tatuiruotė nuo peties iki riešo atspindi Augio pastangas išmokti daryti stiprias, lygias, gražias tatuiruočių linijas. Darant kairės rankos tatuiruotę, jis mokėsi pačios tatuiruočių technologijos, pavyzdžiui, kokios adatos joms daryti geriausiai tinka.

Paskutinioji vaikino kūną papuošusi tatuiruotė vaizduoja Afrikos gyventoją. Augis kukliai prisipažįsta, kad būtent ši jo sugalvota tatuiruotė davė pradžią šios tematikos tatuiruočių sparčiai augančiam populiarumui pasaulyje. „Pasipylė ne tik afrikiečius, bet ir indėnus vaizduojančios tatuiruotės“, – šypsosi tatuiruočių meistras.

„Gyvos“ tatuiruotės

Nuotraukai prilygstančio realistinio piešinio ant kūno, Augio žodžiais, nupiešti neįmanoma. Todėl jis nuo specialaus popieriaus perkeliamas ant odos – uždėjus lieka piešinio kopija. Tolimesnis darbas – meistro profesionalumo reikalas.

„Kažkas darbą skaičiuoja cigarečių pakeliais, aš – valandomis. Minimaliai klientai pas mane ateina 6 valandoms, bet niekada iš anksto nežinau, kiek užtruksiu. Mažiausiai fotorealistinei tatuiruotei reikia 8 valandų“, – skaičiuoja Augis.

Fotorealistinės nuo paprastų tatuiruočių skiriasi kaip diena ir naktis, todėl ir kaina keturgubai aukštesnė. Tačiau tai nestabdo: „Vis daugiau žmonių išdrįsta rinktis fotorealistines tatuiruotes. Jas norisi paliesti.“

Lietuvoje, kitaip nei užsienyje, nėra populiaru tatuiruotis, pavyzdžiui, artimųjų portretų.

Dirbti į Lietuvą, kur jau turi savo klientų ratą, Augis grįžta tik vasarą. „Lietuvaičiai į tatuiruočių salonus dažniausiai atskuba tik atšilus orams, pradėję nešioti atviresnius drabužius. Man tai nelogiška, nes tik padarytą tatuiruotę reikia slėpti nuo tiesioginių saulės spidulių, negalima maudytis atviruose vandens telkiniuose ir jūroje. Užsienyje – Danijoje, Norvegijoje tokiuose salonuose klientų netrūksta ištisus metus“, – pasakoja meistras.

Meistro patirtis ir patarimai

– Ar yra kūno vietų, kurių nesitatuiruotumėte?

– Nenorėčiau, kad tatuiruotės užlįstų ant kaklo, kad jų būtų ant rankų pirštų – vietų, kurių negaliu lengvai paslėpti po drabužiais. Juk kartais noriu, kad nekristų į akis, jog esu tatuiruočių meistras. Turbūt nesitatuiruosiu ir krūtinės. Net man ji – pernelyg skausminga vieta.

Jautriausios vietos tatuiruotėms – tos, kur oda yra arčiausiai kaulų: šonkaulių sritis, pėdos, kaklas, pirštai. 

– Ko nenorėtumėte vaizduoti ant savo kūno?

– Nesidaryčiau ir kitiems nepatarčiau darytis užrašų ir ornamentų. Nuo laiko jie išsikraipo, o pataisyti jų nebepavyksta. Be to, kiekvieną reikšmingą žodį galima pavaizduoti piešiniu. Manau, tai išradingiau ir originaliau.

– Ar yra žmonių, kuriems nepatartumėte darytis tatuiruočių?

– Pirmiausia tiems, kurių aukštas kraujo spaudimas, taip pat alergiškiems, nes jų oda gali reaguoti į tatuiruočių dažus, ir turintiems odos problemų. Apie tai kiekvieno kliento turėtų pasiteirauti profesionalus tatuiruočių meistras.

– Kaip profesionalą atskirti nuo kitų?

– Padės kaina: gera tatuiruotė pigiai nekainuos. Tatuiruočių meistro darbo aplinka turi būti tvarkinga, švari. Naudojamos adatos – vienkartinės, išpakuojamos klientui matant. Visi laikikliai sterilizuojami. Kai kurie meistrai ant veido užsideda respiratorių, užsiriša prijuostę, kad būtų kuo mažiau bakterijų. Aš to nedarau, nes piešiu per atstumą, nesilenkiu arti prie klientų. Kiekvienas meistras turėtų būti pasitikrinęs dėl ŽIV, įvairių hepatitų.

– Kaip prižiūrimos tatuiruotės? Ar kraujavimas yra normalu?

– Kraujavimas – tatuiruočių meistro profesionalumo reikalas, jo neturėtų būti. Mano daromos tatuiruotės praktiškai nekraujuoja. Kraujavimas prasideda, jei žmogus turi aukštą kraujo spaudimą arba yra dienos bėgyje vartojęs alkoholio.

Paprastai tatuiruotė užgyja per 14 dienų. Meistras išrašo specialų tepalą, kuriuo ją reikėtų tepti. Jei atsiranda rimtesnių problemų – oda išparpsta, šlapiuoja, gali tekti griebtis antibiotinio tepalo. Negalima tatuiruotės kasyti, naudoti savo preparatų, būtina nurodytą laiką ją laikyti po plėvele. Paprastai sėkmingos tatuiruotės receptas – 50 procentų meistro darbo ir tiek pat kliento tinkamos jos priežiūros.

„Augis eksperimentavo ant savęs: „Stebėjau, kaip dirbo man tatuiruotes darę profesionalai ir iš jų mokiausi“.

Jono TAMULIO nuotr.

DARBAS: Augio patarimas: „Kai man daro tatuiruotę, tiesiog visu kūnu atsipalaiduoju ir ramiai gurkšnoju žalią arbatą. Tai patariu ir savo klientams.“

AFRIKIETIS: 19 valandų daryta afrikietį vaizduojanti tatuiruotė ant Augio kairės blauzdos – įžanga į jų seriją, kuri turėtų papuošti jo kūną.

MEISTRAS: „Fotorealistinės tatuiruotės – geriausias papuošalas norintiems atkreipti į save dėmesį“, – tikina tatuiruočių meistras Augis Tattoo.

RANKOVĖ: Kairiąją Augio ranką puošianti tatuiruotė-rankovė daryta profesionalo, iš kurio jis mokėsi daryti tatuiruočių linijas.

Augio Tattoo nuotr.

TATUIRUOTĖ: Ši Augio atlikta tatuiruotė sulaukė bene didžiausio susidomėjimo ir įvertinimo.

VEIDAS: Augiui yra tekę sukurti ne vieną garsenybę vaizduojančių tatuiruočių. Tokių, kaip ši Merlyn Monro.

VARLĖ: Fotorealistinė tatuiruotė pavykusi, jei ją pamačiusiems norisi paliesti.

PIEŠINYS: Atėjus pas tatuiruočių meistrą Augis pataria paprašyti pažiūrėti jo darbų. „Kalbu ne apie jau baigtų tatuiruočių ant kūno nuotraukas, kurias galima „sužvejoti“ internete, o apie ant popieriaus pieštus originalius piešinius“, – aiškino meistras, rodydamas vieną savo piešinį.

INDĖNĖ: Sparčiai populiarėja Afrikos žmones ir indėnus vaizduojančios tatuiruotės. Vienas iš Augio tattoo darbų.