Apdovanota kino juosta filmuota Jakiškių dvare

Meilės ZALECKIENĖS asmeninio archyvo nuotr.
„Sinefilijos“ komanda – savo stichijoje, vyksta filmavimas.
Šiemet prestižiniu Lietuvos kino apdovanojimu „Sidabrine gerve“ net penkiose nominacijose buvo įvertintas žinomo režisieriaus Algimanto Puipos 2021 metais sukurtas filmas juodoji komedija „Sinefilija“. Joniškio kraštui ši kino juosta itin reikšminga, nes jo dalis filmuota Jakiškių dvare. Dvaro šeimininkė Meilė Zaleckienė juokauja, kad iki šiol autentišką rūmų vaizdą ir dvasią mėgo jaunavedžiai, tad įdomu, ko bus sulaukta po itin ekstravagantiško filmo. Beje, tai – nebe pirmas kartas, kai Jakiškiai tapo filmavimo aikštele Lietuvos kūrėjams.

 

Filmavo komunalinį butą

Nacionaliniai kino apdovanojimai „Sidabrinės gervės“ nominacijos birželio 5-ąją įvykusioje ceremonijoje skriejo net į penkių filmo „Sinefilija“, kurio dalis gimė Jakiškių dvare, kūrybinės komandos narių rankas. Apdovanoti: metų operatorius – Feliksas Abrukauskas, metų antraplanis aktorius – Aleksas Kazanavičius, metų kino dailininkai – Jurgita Gerdvilaitė ir Ramūnas Rastauskas, metų kostiumų dailininkė – Agnė Rimkutė, metų grimo dailininkė – Eglė Mikalauskaitė-Gricienė.

„Sinefilijos“ kūrybinė grupė su režisieriumi Algimantu Puipa priešakyje Jakiškių dvare penkias dienas filmavo 2020-ųjų vasarą.

„Apie galimai tinkamą vietą filmuoti mūsų dvare žinia nuėjo iš lūpų į lūpas, vienas lokacijų vadybininkas ją perdavė kitam, dirbančiam su režisieriumi Algimantu Puipa. Jis norėjo parodyti komunalinio buto vaizdą iš praėjusio šimtmečio penktojo ar šeštojo dešimtmečio, kai žmonės skurdžiai gyveno, dar tik bandė susikurti šiokią tokią aplinką, bet nelabai sekėsi. Atvažiavęs A. Puipa pirmiausia greitai greitai perbėgo per visas dvaro pirmojo aukšto patalpas ir grįžo tokiu rimtu veidu, kad jau pagalvojome: „Ne, netiks Jakiškiai.“ Bet tada jis paklausė, ar yra mažesnių kambarių, o jie daugiausia antrame aukšte. Po to režisieriaus nuotaika pasitaisė, apžiūrėjęs pareiškė, kad viskas gerai. Tiesa, jau darbo eigoje kai kurie momentai buvo nufilmuoti ir apačioje, ne tik antrame aukšte“, – pirmąjį susitikimą prisimena Meilė Zaleckienė.

Nuostabus grimo darbas

Joniškietė sako iki pat „Sidabrinių gervių“ apdovanojimų niekur neviešinusi, kad „Sinefilijos“ dalis gimė Jakiškiuose.

„Mums filmavimo komanda leido stebėti savo veiklą, kai ką nusifotografavome atminčiai. Išties, tai visai kitas pasaulis. Neįtikėtina, kaip prieš tave aktoriai persikūnija, ką gali talentingi grimo meistrai. Štai, žinomas aktorius Juozas Budraitis staiga tapo vienaakiu „bomžu“, kurį guldė ant šiaudų prikimšto čiužinio. Žiūri ir negali patikėti. Bet kai pamatėme, kaip atrodo komunalinis butas, koks rekvizitas suvežtas, visur vienos dulkės, seni rakandai, visko primėtyta! Na, mes išlaikome dvaro autentiką, tas apsilaupusias sienas, bet kokia transformacija įvyko filme, šiek tiek sukėlė šoką.

Pagalvojau, gal nereikia niekur nieko skelbti, nes pamatę filmą nežinia ką apie Jakiškius pagalvos būsimi jaunavedžiai, kurie dažnai renkasi dvarą savo vestuvėms, fotosesijoms. Ar neišgąsdins sukurta tamsi, baisoka aplinka? Bet filmo kūrėjams laimėjus net penkias „Sidabrinių gervių“ nominacijas, nusprendėme su šeima viešai juos per feisbuką pasveikinti. Be abejo, žmonės supras, kad ir pati dvaro aplinka per vestuves kitokia nei sukuriama filme, – atvirai pasakoja M. Zaleckienė.

„Buvo visokių įdomių situacijų. Dar per bandymus filmuota scena, kaip moteris gimdo karpį. Na, toks režsieriaus sumanymas. Viskas gana ilgai vyko, pritrūko žuvų, juk jos dūsta. Vežėme gyvus karpius iš „Maximos“. O paskui juos kepėme ir suvalgėme. Kai jau prasidėjo tikrieji filmavimai, ne bandymai, komanda atsivežė visą akvariumą su gyvais karpiais, tai jie taip nebeduso.“

Po filmavimų A. Puipa atsidėkodamas už puikų komandos priėmimą M. Zaleckienei įteikė savo tapytą paveikslą, jis dabar puošia dvarą.

Juodoji komedija

Algimanto Puipos pagal Tomo Šinkariuko apsakymus susukta kino juosta „Sinefilija“ – visai kitoks jo kūrinys, naujas, neatpažįstamas režisieriaus braižas. Filmas jaunatviškas, provokuojantis, ekstremalus, jame daug aštrių dialogų, kalbos be cenzūros, netikėtų situacijų, juodojo humoro, kurį ne kiekvienas žiūrovas supras ar priims. Intensyvaus veiksmo filmas pasakoja devynias tarpusavyje susijusias istorijas, kurių centre – jaunas aktorius Rolandas, laviruojantis ties absurdo riba, į kurią jį įtraukia netikėtos pažintys.

„Lapkritį dalyvavome filmo premjeroje. Tiesą sakant, išties nustebino. Šio režisieriaus filmai būdavo lėti, ramiai tekantys. Dabar visai kas kita, sunku kartais mintį pagauti, – prisipažįsta Meilė. – Pamenu, dar dirbdamas Jakiškiuose režisierius A. Puipa susižavėjo mano vyro retu Jordano vardu ir mestelėjo mintį, kad reikės pakeisti vieno veikėjo vardą. Pasakė, tai pasakė, negi rimtai... Ir štai, žiūrime filmą, ten du vyrai šnekasi, ir vienas kitam staiga išrėžia: „Su tokiu vardu – Jordanas – tai ilgai negyvensi.“ Negalėjome susilaikyti iš juoko. Vadinasi, tesėjo pažadą.“

Šioje naujausioje kino juostoje vaidina ne tik jauni, perspektyvūs aktoriai – Mantas Zemleckas, Vesta Šumilovaitė-Tertelienė, Lukas Malinauskas, bet ir žinomos kino žvaigždės: Jūratė Onaitytė, Juozas Budraitis, Aleksas Kazanavičius, Valentinas Masalskis, Vytautas Anužis, Kostas Smoriginas ir kiti.

Jakiškiuose filmuota ir anksčiau

Meilė Zaleckienė sako, kad „Sinefilija“ – ne pirma kino juosta, filmuota Jakiškių dvare. Dar keleriais metais anksčiau Olegas Šurajevas ir Saulius Baradinskas šią vietą pasirinko savo filmui „Grąžinti nepriklausomybę“, kuriame su humoru pasakojama, kaip keturi 1918 metų singatarai po šimto metų sugrįžta į Lietuvą ir siekia susigrąžinti Nepriklausomybės aktą, kuris likęs Berlyne.

„Pas mus filmavo butą Vilniaus Užupio rajone. Žiūrėjome ir negalėjome patikėti, kaip prieš akis lyg gyvi vaikščiojo Jonas Basanavičius, Antanas Smetona ir kiti. Vėl grimo stebuklas! – žavisi Meilė. – Jaunų kūrėjų Olego ir Sauliaus darbai vyko greitai, skubant, jie turbūt nelabai finansavimo turėjo. Na, tai mes jiems ten kaime ir vištų, ir ožkos ieškojome, vedėme, nes reikėjo filmavimui.“

Be to, dar vienais metais žinomas kino operatorius Algimantas Mikutėnas buvo atsivežęs studentą filmuoti studijų baigiamąjį darbą – trumpametražį filmą.