Angelų aitvarai raižo dangų

Valdo KANČAUSKO nuotr.
Aitvarų kūrėjai Šv. Benedikto vienuolyno kieme susitiko su vienuoliais.
Prieš trejus metus kelmiškis specialiosios mokyklos mokytojas Valdas Kančauskas surengė pirmąją savo mokinių piešinių parodą. Tąsyk į jos atidarymą atėjo didžiulis būrys specialiosios mokyklos vaikų. Jie nuščiuvę žiūrėjo savo bendraklasių, lankančių vektorinio piešimo būrelį, piešinius.

Šiandien mokytojas ir jo mokiniai žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Mokytojas tarsi burtininkas gebėjo iš kuklių šeimų atėjusius specialiųjų poreikių turinčius vaikus paversti ypatingais, o jų fantazijų, vilties ir kūrybos pasaulį – įdomiu daugeliui sveikų, nieko nestokojančių žmonių.

Paroda Palendrių vienuolyne

Praėjusį trečiadienį, spalio 27 dieną, Valdo Kančausko vadovaujamo vektorinio piešimo būrelio vaikų darbų paroda perkelta į Palendrių Šv. Benedikto vienuolyną.

Iki tol daugiau kaip mėnesį piešiniais galėjo grožėtis kelmiškiai ir miesto svečiai. Vaikų piešiniai buvo eksponuojami kultūros centro languose, taigi paroda buvo prieinama visą dieną.

V. Kančauskas sako, jog ekspozicija taip pateikta, kad ją apžiūrėti būtų galima esant lauke, atsižvelgus į pandemijos situaciją. Be to, iš keturiolikos eksponuojamų darbų, devyni ir sukurti per visuotinį karantiną. Mokiniai su mokytoju bendravo tik nuotoliniu būdu.

Ši paroda ypatinga ir tuo, jog joje eksponuojami ne tik Kelmės specialiosios mokyklos mokinių darbai, bet ir Vilniaus Šilo mokyklos jaunųjų kūrėjų piešiniai.

Autentiškos vaikų mintys

Jau dvidešimt metų specialiųjų poreikių vaikus ugdantis mokytojas V. Kančauskas savo mokinius vadina ypatingais vaikais. Pedagogo siekis, kad visuomenė jo ugdytinius priimtų tokius, kokie jie yra.

Savo piešiniuose jaunieji talentai atskleidžia, kaip jie pažįsta supantį pasaulį, koks šių vaikų santykis su aplinka ir ją kuriančiais žmonėmis. „Kruopštūs ir stebinantys kūriniai, susidedantys iš tūkstančių spalvotų taškelių, potėpių susilieja į pribloškiančias originalias vaikiškas vizijas, atskleidžia autentiškas vaikų mintis, vaizdinius. Unikalia technika sukurti kūriniai – puikiausias įrodymas, kaip kūryba, menas ištrina bet kokias ribas tarp žmonių, vienija, stebina ir žavi“,– apie savo mokinių kūrybą kalba V. Kančauskas.

Jo tikėjimas mokiniais tarsi skraidina jų kūrybą po Lietuvą ir pasaulį. Jau ne kartą rašyta apie kelmiškių darbų parodas Prezidentūroje, ministerijose, ambasadose, Seime. Tokie pasiekimai kukliems, neretai iš nepasiturinčių šeimų atėjusiems vaikams – didžiulis pasiekimas, įkvepiantis norą kurti, troškimą gyventi, jaustis lygiu su visais.

Kad galėtų padėti vaikų siekiams ir jų svajonių išsipildymui Valdas įkūrė viešąją įstaigą. Norėdamas pabrėžti savo ugdytinių ypatingumą ir tyrumą ją pavadino „Angelų sodais“.

Laimės aitvarai

Kelmę ir ypatingus šio kūrybine dvasia garsėjančio miesto vaikus garsina ir dar viena, visiškai nauja, iki šiol negirdėta idėja – Laimės aitvarai.

Vaikų sukurtus vektorinės tapybos darbus mokytojas perkelia ant specialaus vėliavinio audinio ir tarsi stebukladarys paverčia juos aitvarais. Pakilę į dangų jie dar labiau stebina, džiugina, pribloškia ne vieną stovintį ant žemės ir stebintį šį grožį.

Laimės aitvarai kyla įvairiuose renginiuose taip garsindami Kelmę ir Lietuvą.

Vienas iš naujausių Laimės Angelo iš Angelų sodų kilimas į dangų – Kelmės rajone esančio Palendrių Šv. Benedikto vienuolyno kieme. ,,Tai didelio ir stipraus žmogaus – su didele, meilės kupina širdimi – Angeliškas kūrinys, – pasakoja projekto iniciatorius V. Kančauskas. – Mergaitė, kuri patyrė daug sunkių išgyvenimų, dalijasi su mumis per piešinį perteikta šviesa, meile, viltimi, tikėjimu, kad ir jos gyvenimas bus šviesus ir laimingas.“

Po pandemijos kūrinys džiugins ne tik Lietuvos bet ir Europos bei pasaulio išskirtinio ir unikalaus meno vertintojus.

Laimės Angelo bendraautoriai – Evelina Ralytė, besimokanti Kelmės specialiojoje mokykloje ir lankanti Valdo vadovaujamas vektorinės tapybos bei kūrybiškumo ugdymo veiklas bei kelmiškis Lietuvos Dailininkų sąjungos narys, žymus grafikas, sienų tapytojas Andrius Seselskas.

Tai pirmas drauge su profesionaliu dailininku kurtas Angelų projekto darbas.

Paroda danguje

Mokytojas Valdas pasakoja, jog jau kuriami, ir kiti bendri ypatingų autorių ir profesionalių, žinomų Lietuvos ir pasaulio dailininkų angeliški kūriniai. Jie pakils vienu metu, kaip unikali dangaus paroda. Reginys numatytas ne tik Lietuvoje, bet ir Pietų Korėjoje, ateinančių metų balandžio mėnesį.

Angelų sodo kūrėjai Lietuvos vardą jau garsina visame pasaulyje. Jų darbų parodos surengtos Jungtinėse Amerikos Valstijose. Du unikalūs kelmiškių vektorinės tapybos kūriniai rugsėjo mėnesį buvo eksponuojami Pietų Korėjoje, pasaulinėje, HUMANAID organizuotoje ypatingų autorių parodoje ACEP 2020. Ten patekti kelmiškiams padėjo Lietuvos Respublikos kultūros atašė Kinijoje ir Pietų Korėjoje Tomo Ivanausko tarpininkavimas.

Valdo įkurta bei vadovaujama pelno nesiekianti įmonė VšĮ „Angelų sodai“ ir visame pasaulyje žinomos organizacijos HUMANAID padalinys Pietų Korėjoje, neseniai pasirašė oficialų bendradarbiavimo ketinimų memorandumą. Jame numatoma dalytis patirtimi ugdant ypatingų vaikų kūrybiškumą tarpvalstybiniu lygiu.

Bus rengiamos tarptautines dailės parodos, pasauliniai menininkų suvažiavimai. Bendrai su HUMANAID organizacija vykdomos Laimės aitvaro veiklos Pietų Korėjoje ir pasaulyje, inicijuojami pasauliniai socialiniai, kūrybiniai projektai, skirti menininkams, turintiems raidos sutrikimų.

Įvairapusės asmenybės veiklai pritaria rėmėjai

Mokytojas V. Kančauskas – aktyvi ir visapusiška asmenybė. Jis ne tik integracinės socialinės iniciatyvos ,,Laimės aitvaras“ sumanytojas ir kuratorius, fotografas, visuomenininkas, vektorinio piešimo ir kūrybiškumo ugdymo veiklų vadovas, įmonės VšĮ ,,Angelų sodai“ steigėjas, bet ir nacionalinio projekto ,,Mokytojai Lietuvai“ laureatas.

Kelmiškis įvertintas šalies projekte ,,Herojai tarp mūsų“, kurio tikslas pagerbti išskirtinius pedagogus, vienas iš nugalėtojų. LRT projekte „Metų apdovanojimai“ ponas Valdas tapo nominacijos „Metų dialogas“ laureatu.

Tai padeda keisti ne tik visuomenės, bet ir rėmėjų požiūrį į ypatingų vaikų meninę – projektinę veiklą. Jau ne pirmą kartą naujų vektorinės tapybos darbų perkėlimą ant muziejinės kokybės drobės solidžiai paremia socialiai atsakingos įmonės UAB Račkausko Agrotech iš Kelmės vadovas, verslininkas, Kelmės rajono garbės pilietis Petras Račkauskas. Darbų spausdinimą paremia ir Kelmės rajono savivaldybė.