
Naujausios
Agnė savęs neįkalina provincijoje
Kelmės rajono Tytuvėnų regioninio parko direkcijos kultūrologė Agnė Buchaitė gimė ir augo Tytuvėnuose. Čia liko gyventi ir dirbti, nes įžvelgia daug nedidelio, ežerais ir šilu išsidabinusio miesto privalumų.
Jos tėvai mokytojai Bronė ir Petras Buchai išaugino tris vaikus. Ir visi liko Tytuvėnuose.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Užsienyje kankino vienatvė
Baigusi turizmo bei sporto vadybos bakalauro ir marketingo bei tarptautinės prekybos studijas Kauno kūno kultūros akademijoje Agnė Buchaitė nusprendė pabandyti laimę Vokietijoje.
Į Vokietiją galbūt kvietė kraujo šauksmas. Agnės prosenelis buvo vokietis. Vedė lietuvę. Tačiau po prosenelės mirties patraukė į Vokietiją. Senelį užaugino jo mamos tėvai.
„Ten pirmą kartą susidūriau su ant lovos gulinčiu žmogumi, sergančiu paskutinės stadijos vėžiu. Po dviejų savaičių mano slaugoma ligonė mirė, bet jos vyras paprašė pabūti dar mėnesį, kol apsipras su netektimi, – dalijasi prisiminimais mergina. – Labai kultūringas, daug vargo matęs, kare dalyvavęs senovinis žmogus. Vėliau būdama Vokietijoje spėjau jį dar kartą aplankyti. Nes ten išbandžiau dar keletą darbų.“
Darbo vieta tarsi laukė
Išvykstant į Vokietiją Tytuvėnų regioniniame parke buvo skelbiamas konkursas kultūrologo pareigoms. Kai sugrįžo po klajonių užsienyje, vėl buvo skelbiamas konkursas toms pačioms pareigoms.
„Tas darbas manęs tarsi laukė, – lemtį likti gimtinėje komentuoja Agnė. – Dirbu jau penkeri metai. Labai patinka darbas. Jis – įvairus: nuo lankytojų priėmimo iki teritorijos tyrinėjimo ir renginių organizavimo. Daug progų susipažinti su įdomiais žmonėmis. Kolegos taip pat labai kompetentingi. Lietuvos regioniniuose parkuose dirba labai specifiniai žmonės: menininkai, archeologai, istorikai. Ir mūsų kolektyvas – gana jaunatviškas, smagus.“
Agnei ypač patinka teritorijų tyrinėjimai, ryšiai su mokslininkais. Ji organizuoja „Tytuvelos“ renginį, kuriame akcentuojamas aktyvus laisvalaikis, dviračių ir irklenčių žygiai. Vakare vyksta koncertai, jaunimas gali pasišokti.
„Tik dvi dienos metuose ir yra, kai jaunimas gali pašokti – „Tytuvos“ ir „Tytuvelos“ šventės. Prieš kokį dešimtmetį šokiai Tytuvėnuose vykdavo beveik kiekvieną savaitgalį“, – sako Agnė.
Mergina neslepia, kaip ir kiekviename darbe regioniniuose parkuose yra problemų. Kai ji pradėjo dirbti kultūrologe, buvo kalbama, jog šie etatai bus naikinami. Dėl to iš sistemos išėjo labai daug gerų specialistų. Jie ieškojo stabilesnių darbo vietų, kur nekalbama apie etatų naikinimą. Dabar vis dažniau kalbama apie regioninių parkų reformą.
„Pati reforma nėra blogis, – svarsto Agnė. – Žinoma, jei neišardoma per daugelį metų sukurta sistema ir nenaikinamos darbo vietos.“
"Save pažįstu gimtinėje"
– Daugelis jaunų žmonių trokšta gyventi didmiesčiuose, sako, jog ten įdomiau, daugiau galimybių.
– Nematau didelių miesto pranašumų. Gyventi daug sveikiau ir paprasčiau Tytuvėnuose. Svarbiausia, kad čia turiu darbą. O po darbo norisi tik pailsėti, pasidalinti mintimis su draugais socialiniuose tinkluose.
Čia gyvena mano tėvai, brolis ir sesuo su šeimomis. Galiu bet kada pabendrauti. Čia vyksta intensyvus kultūrinis gyvenimas, solidūs, aukšto lygio Tytuvėnų festivalio koncertai.
O panorėjusi bet kada galiu nuvažiuoti į miestą. Vairuoju. Miestuose gyvena daug draugų.
Gyventi mažame miestelyje nėra apribojimas. Apribojimai gimsta mūsų galvose. Todėl svarbiausia – neužsidaryti mintyse. Patiems savęs neįkalinti provincijoje.
– Jus galima matyti Žemaičių etnomuzikavimo ir liaudies amatų kursuose, savanoriaujate festivalyje „Kilkim žaibu“. Retas jaunas žmogus taip intensyviai domisi senosiomis lietuvių tradicijomis.
– Man įdomu viskas, kas susiję su mano šaknimis. Kuo daugiau sužinai, tuo labiau myli tai, ką pažįsti. Tą norą pažinti tikriausiai įskiepijo tėvai. Domėdamasi šaknimis save labiau pažįstu gimtinėje.
O savanorystė man dar viena proga pabendrauti su įdomiais, išskirtiniais žmonėmis. „Kilkim žaibu“ – tai senovinių amatų ir sunkiosios muzikos festivalis. Priklausau komandai, kuri susirenka savaitę prieš festivalį ir atlieka parengiamuosius darbus. Savanoriškais pagrindais rengiame ir koncertą „Vilkų žiema“.
Šeima yra aukojimasis
– Jau įsitvirtinote Tytuvėnuose. Turite savo būstą, darbą. Ar kartais pagalvojate apie savo šeimos kūrimą?
– Yra žmonių, kurie mato tik vienintelį gyvenimo kelią: sukurti šeimą, auginti vaikus. Anksčiau jaunimas ir neįsivaizdavo kitokio gyvenimo. Jei gyvenai vienas, buvai tarsi už ribos.
Dabar požiūris pasikeitė. Jaunas žmogus gali rinktis, kaip jam gyventi, ir tai yra toleruojama. Nes iš tiesų jaunimas turi ir daugybę kitokių galimybių, tarp jų ir galimybę rinktis.
Šeimą laikau didele, pačia svarbiausia gyvenimo vertybe. Tai didelis gyvenimo pliusas. Tačiau ji įmanoma, jeigu sutinki žmogų, dėl kurio verta atsisakyti ligšiolinio gyvenimo būdo, laisvės, visko, ką turi.
– Ar turite nerealių svajonių?
– Turiu realią svajonę kada nors gyventi nedideliame savo namelyje, turėti kiemą, jausti žemę po kojomis. Man patogu gyventi bute. Ramu, geri kaimynai. Bet nesu „butinis“ žmogus. Užtenka išeiti į laiptinę ir apima jausmas, jog čia ne mano namai.
Autorės nuotr.
Tytuvėnuose gimusi ir augusi Agnė Buchaitė liko dirbti ir gyventi gimtinėje.
Agnė Buchaitė sako, jog ne provincija uždaro žmogų, o jis pats užsidaro provincijoje, nes susikausto savo mintyse.
Žemė po kojomis ir nuostabi Tytuvėnų gamta Agnę sulaiko gimtinėje.
Dalį darbo dienos Agnė Buchaitė praleidžia biure. Tačiau labiau mėgsta tyrinėti regioninio parko teritoriją.
Agnė sako, jog žmogui svarbiausia patinkantis darbas. O kur dirbti, ne taip ir svarbu.