Duodantys kyšį medikui kartais pamiršta, kad už paslaugas jau susimokėjo

Duodantys kyšį medikui už paslaugas moka antrą kartą.
Lie­tu­vos gy­ven­to­jams kar­tais rei­kė­tų pri­min­ti, kad su­si­dū­rę su li­ga jie gy­do­mi ne vel­tui, o už jų pa­čių į Pri­va­lo­mo­jo svei­ka­tos drau­di­mo fon­dą (PSDF) su­mo­kė­tas įmo­kas. Vi­si dir­ban­tie­ji kiek­vie­ną mė­ne­sį mo­ka pri­va­lo­mo­jo svei­ka­tos drau­di­mo įmo­ką, ku­ri pri­klau­so nuo jo at­ly­gi­ni­mo dy­džio. Vi­sos jos ke­liau­ja į bend­rą ka­ti­lą – PSDF, iš ku­rio ap­mo­ka­mos gy­ven­to­jams rei­ka­lin­gos svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­gos. Už vai­kus, pen­si­nin­kus, be­dar­bius ir neį­ga­liuo­sius šį mo­kes­tį su­mo­ka vals­ty­bė.

Ką ga­ran­tuo­ja PSD?

Žen­gę pro gy­dy­to­jo ka­bi­ne­to du­ris, daž­nai net ne­su­si­mąs­to­me, už ko­kias įstai­gos tei­kia­mas pa­slau­gas jau esa­me su­mo­kė­ję. Pa­vyz­džiui, gy­dy­mas li­go­ni­nė­je, me­di­ci­ni­nės rea­bi­li­ta­ci­jos, gy­dy­to­jų spe­cia­lis­tų pa­slau­gos ir dau­ge­lis ki­tų (vi­sas pa­slau­gų są­ra­šas skel­bia­mas Vals­ty­bi­nės li­go­nių ka­sos in­ter­ne­to tink­la­la­py­je) yra ap­mo­ka­mos PSDF, nors kar­tais kai ku­rie pa­cien­tai už šias pa­slau­gas bū­na lin­kę su­si­mo­kė­ti pa­pil­do­mai – įteik­ti vo­ke­lį su gry­nai­siais pi­ni­gais ar ko­kį do­va­nų mai­še­lį.

Bū­ti­na ne­pa­mirš­ti, kad iš PSDF lė­šų vyk­do­mos ir svei­ka­tos pre­ven­ci­nės pro­gra­mos, ku­rios su­tei­kia ga­li­my­bę pa­si­tik­rin­ti dėl gim­dos kak­le­lio, pro­sta­tos, sto­ro­sios žar­nos ar krū­ties vė­žio, šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų.

Taip sie­kia­ma diag­no­zuo­ti li­gą anks­ty­vo­je sta­di­jo­je ir už­kirs­ti jai ke­lią. No­rint iš­si­tir­ti rei­kė­tų kreip­tis į sa­vo šei­mos gy­dy­to­ją, ku­ris pa­skirs rei­kia­mus ty­ri­mus. Ap­mau­du, ta­čiau šio­mis pre­ven­ci­nė­mis pro­gra­mo­mis ne­pa­si­nau­do­ja vi­si, ku­riems jos pri­klau­so.

"Dau­gu­ma ser­gan­čių žmo­nių ir be­si­krei­pian­čių­jų į gy­dy­mo įstai­gas gal­vo­ja, kad svei­ka­tos pa­slau­gos yra ne­mo­ka­mos, nes už jas su­mo­ka vals­ty­bė. Re­tas dar su­si­mąs­to apie tai, iš kur tos lė­šos, pa­ten­kan­čios į vals­ty­bė biu­dže­tą, at­si­ran­da. Tie­sa, už pen­si­nin­kus, be­dar­bius, vai­kus, neį­ga­liuo­sius su­mo­ka vals­ty­bė. Di­džiau­sias įmo­kas į Pri­va­lo­mo­jo svei­ka­tos drau­di­mo fon­dą su­mo­ka dir­ban­tie­ji ir jie tu­rė­tų ži­no­ti, kad už gy­dy­mą jau yra su­mo­kė­ję pa­kan­ka­mai. Ži­no­ma, jei tik dir­ban­tie­ji ar įmo­nių sa­vi­nin­kai ne­sle­pia mo­kes­čių ir są­ži­nin­gai mo­ka mo­kes­čius. Žmo­nėms dar tik­rai rei­kia paaiš­kin­ti, kad ap­draus­tie­ji pri­va­lo­muo­ju svei­ka­tos drau­di­mu jau yra su­si­mo­kė­ję už gy­dy­mą ir už li­go­nių ka­sų kom­pen­suo­ja­mas pa­slau­gas jiems ne­be­rei­kia mo­kė­ti nie­kam", – tei­gia Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Me­di­ci­nos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas chi­rur­gi­jai An­ta­nas Pau­liu­kas.

Jūs mo­ka­te me­di­kams at­ly­gi­ni­mą

Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos An­ti­ko­rup­ci­jos ir ati­tik­ties sky­riaus ve­dė­ja Eg­lė Ta­mo­šiū­nie­nė, pa­ste­bi, kad žmo­nėms pa­pras­tai ne­ky­la no­ras pa­pil­do­mai neo­fi­cia­liai su­mo­kė­ti mo­ky­to­jui, ug­nia­ge­siui ar tei­sė­sau­gos pa­rei­gū­nui už jų at­lik­tą dar­bą, ta­čiau li­go­ni­nė­je ar po­lik­li­ni­ko­je pa­cien­tai ne­re­tai pa­gal­vo­ja, kad nuo­šir­daus ačiū ne­ga­na, me­di­kui rei­kia dar ir pri­mo­kė­ti.

"Sup­ran­ta­ma, kad ši pro­fe­si­ja iš tie­sų sun­ki, rei­ka­lau­jan­ti ne tik daug ži­nių, bet ir at­si­da­vi­mo, ta­čiau no­riu pa­brėž­ti, kad me­di­kas dir­ba sa­vo dar­bą ly­giai taip pat kaip ir mo­ky­to­jas, ug­nia­ge­sys ar tei­sė­sau­gos pa­rei­gū­nas ir už jį gau­na at­ly­gi­ni­mą. Svar­bu ne­pa­mirš­ti, jog me­di­kams at­ly­gi­ni­mas mo­ka­mas iš Pri­va­lo­mo­jo svei­ka­tos drau­di­mo fon­do, į ku­rį kas mė­ne­sį su­plau­kia gy­ven­to­jų įmo­kos. Tai tu­ri pri­si­min­ti kiek­vie­nas, gal­vo­jan­tis teik­ti vo­ke­lį me­di­kui", – kal­ba ko­rup­ci­jos pre­ven­ci­jos spe­cia­lis­tė.

Paš­ne­ko­vė at­krei­pia dė­me­sį į tai, kad duo­dan­tis ky­šį pa­cien­tas pir­miau­sia nu­skriau­džia sa­ve, nes mo­ka už pa­slau­gas, už ku­rias mo­kė­ti ne­be­rei­kia. Ant­ra, gy­dan­tis me­di­kas pa­ten­ka į ne­ma­lo­nią si­tua­ci­ją – pa­cien­tas jam pa­ro­do, jog ne­pa­si­ti­ki jo kom­pe­ten­ci­ja. Tre­čia, tas vo­ke­lis, ku­ris daž­niau­siai pa­cien­tų va­di­na­mas "pa­dė­ka" tam­pa ne at­si­dė­ko­ji­mu, o nu­si­kal­ti­mu, už ku­rį gre­sia ne­ma­lo­nu­mai tiek duo­dan­čiam, tiek iman­čiam.

Pa­tys svei­ka­tos prie­žiū­ros sek­to­riaus dar­buo­to­jai pa­sta­ruo­ju me­tu vis gar­siau kal­ba apie ne­pa­kan­tu­mą ko­rup­ci­jai ir džiau­gia­si, kad pa­cien­tai tam­pa są­mo­nin­ges­ni – vis dau­giau jų ne­to­le­ruo­ja ky­ši­nin­ka­vi­mo ir ne­ban­do įbruk­ti mai­še­lio ir vo­ke­lio.

In­for­ma­ci­ja pa­reng­ta bend­ra­dar­biau­jant su LR svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja, ku­ri įgy­ven­di­na Eu­ro­pos so­cia­li­nio fon­do ir Lie­tu­vos Res­pub­li­kos vals­ty­bės lė­šo­mis fi­nan­suo­ja­mą pro­jek­tą "Ko­rup­ci­jos pre­ven­ci­jos di­di­ni­mas svei­ka­tos ap­sau­gos sek­to­riu­je".

Užs. Nr. 427536

1 1