"Drakono" valtyje – merginos

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
Svar­bu, kad vi­sa ko­man­da dirb­tų tiks­liai kaip laik­ro­dis.
Tre­čia­die­nio va­ka­ras, dan­gu­mi slen­ka lie­taus de­be­sys, ret­kar­čiais pa­ber­da­mi la­šų, o Talk­šos eže­ro pa­kran­tė­je ren­ka­si links­mai nu­si­tei­ku­sios jau­nos mo­te­rys. Net­ru­kus jos sės į "Dra­ko­no" val­tį ir pra­dės tre­ni­ruo­tę. Lie­tus mo­te­rims nė mo­tais. "Nep­lau­kė­me tik kar­tą, kai žai­ba­vo ir bu­vo to­kia liū­tis, kad vi­sos Šiau­lių gat­vės plau­kė", – pa­sa­ko­ja irk­luo­to­jos.

"Irk­lo bro­liai" pa­ska­ti­no "Irk­lo se­ses"

Įvai­riau­sių pro­fe­si­jų ir po­mė­gių šiau­lie­tės į "Irk­lo se­sių" ko­man­dą su­si­bū­rė praei­tų me­tų ru­de­nį.

"Su­bur­ti ko­man­dą ska­ti­no "Irk­lo bro­liai", ir min­tis tai pa­da­ry­ti bu­vo jau se­niai, bet pri­si­ruo­šė­me tik ru­de­nį. Pas­kel­bė­me feis­bu­ke, kad ren­ka­me ko­man­dą ir at­si­lie­pė dau­giau kaip 40 mo­te­rų", – pa­sa­ko­ja Eg­lė Lan­kie­nė ir Ak­vi­lė Ra­ma­naus­kie­nė, olim­pi­nių bron­zi­nin­kų ir klu­bo "Irk­lo bro­liai" įkū­rė­jų, bai­da­ri­nin­kų Au­ri­mo Lan­ko ir Ed­vi­no Ra­ma­naus­ko žmo­nos.

Pui­ki pro­ga su­bur­ti ko­man­dą pa­si­tai­kė ir dėl to, kad "Irk­lo bro­liai" įsi­gi­jo "Dra­ko­no" val­tį, ir ne­be­rei­kia nuo­mo­tis iš spor­to cent­ro "At­ža­ly­nas".

Da­lis ko­man­dos na­rių, kaip Eg­lė ir Ak­vi­lė, yra irk­luo­to­jų žmo­nos, ki­tos – drau­gių drau­gės ir pa­žįs­ta­mos. Fi­zi­nis mo­te­rų pa­si­ren­gi­mas – įvai­rus: vie­nos jau yra anks­čiau irk­la­vu­sios, ki­toms – tai nau­ja. Di­džio­ji da­lis ko­man­dos na­rių mėgs­ta spor­tuo­ti: lan­ko spor­to klu­bus, bė­gio­ja.

"O yra ir to­kių, ku­rios nu­si­per­ka spor­to klu­bo abo­ne­men­tą už 120 eu­rų ir nei­na", – pri­si­pa­žįs­ta Gin­ta­rė Pen­kaus­kie­nė.

Į tre­ni­ruo­tes, vyks­tan­čias du tris kar­tus per sa­vai­tę, su­si­ren­ka nuo 12 iki 20 mo­te­rų. Bū­na ir taip, kad atei­na dau­giau nei dvi­de­šimt irk­luo­to­jų ir ta­da kaž­kam ten­ka ­lik­ti ant kran­to.

Mo­te­rys ne­sle­pia, kad kar­tais tin­gi­si ei­ti į tre­ni­ruo­tę, ypač kai blo­gas oras, bet jau­čia­si at­sa­kin­gos ne tik už sa­ve, bet ir už ko­man­dos drau­ges, to­dėl tre­ni­ruo­čių sten­gia­si ne­pra­leis­ti.

"Ne­ži­nau, kaip ki­tos, bet aš nuo van­dens nu­li­pu ki­to­kia: pil­na ener­gi­jos ir leng­va gal­va, vi­sos min­tys lie­ka kaž­kur ten", – sa­ko Ak­vi­lė.

Ak­vi­lei pri­ta­ria ir Gi­ta­na Ta­mo­šai­tie­nė: "Kai su­si­tin­ka 20 mo­te­riš­kių, skam­ba juo­kas, at­si­pa­lai­duo­ji."

Per­ga­lės ir pra­lai­mė­ji­mai

Šių me­tų pa­va­sa­rį "Irk­lo se­sių" ko­man­da iš­si­gry­ni­no, at­kri­to tos, ku­rioms ne­ti­ko tre­ni­ruo­čių gra­fi­kas. Pra­si­dė­jo rim­tas dar­bas, ku­ris da­vė vai­sių. Bir­že­lio 8 die­ną Šiau­liuo­se vy­ku­sio­je Talk­šos re­ga­to­je "Dra­ko­no" val­čių var­žy­bo­se "Irk­lo se­sės" ap­len­kė pen­kias val­tis ir ta­po nu­ga­lė­to­jo­mis.

Įk­vėp­tos per­ga­lės, šiau­lie­tės vi­są mė­ne­sį in­ten­sy­viai ruo­šė­si ir lie­pos 13 die­ną su­da­ly­va­vo Tarp­tau­ti­nia­me "Dra­ko­no" val­čių fes­ti­va­ly­je Tra­kuo­se. Mer­gi­nos var­žė­si 200 ir 500 m rung­ty­se ir abe­jo­se pel­nė ant­rą­sias vie­tas, vos se­kun­dės da­li­mis at­si­lik­da­mos nuo nu­ga­lė­to­jo­mis ta­pu­sių vi­sa­gi­nie­čių. Be­je, Vi­sa­gi­ne "Dra­ko­no" val­čių var­žy­bos la­bai po­pu­lia­rios, vien mo­te­rų ko­man­dos yra še­šios.

Fes­ti­va­ly­je šiau­lie­tėms te­ko irk­luo­ti ir miš­rio­je ko­man­do­je kar­tu su ki­nais, ku­rie yra "Dra­ko­no" val­čių lenk­ty­nių pra­di­nin­kai. Jų irk­la­vi­mo tech­ni­ka kiek ki­to­kia nei lie­tu­vių.

"Bu­vo smal­su ir nau­din­ga ste­bė­ti, kaip pro­fe­sio­na­lai įspū­din­gai val­do irk­lus. Pra­šė­me, kad pa­pa­sa­ko­tų apie irk­la­vi­mo tech­ni­ką, bet sa­kė, kad tai pro­fe­sio­na­lų pa­slap­tis ir jos ne­ga­li at­skleis­ti", – pa­sa­ko­ja Edi­ta Cin­ku­tie­nė.

Fes­ti­va­lis vy­ko pa­gal ki­nų tra­di­ci­jas, prieš pat var­žy­bas val­čių prie­ky­je esan­čios dra­ko­nų gal­vos bu­vo kaž­kuo pa­tep­tos ir ap­riš­tos kas­pi­nais. Val­ties prie­ky­je bū­ti­nai tu­rė­jo sė­dė­ti būg­ni­nin­kas ir muš­ti rit­mą. Jei­gu būg­ni­nin­kas nu­ty­la bent 5 se­kun­dėms, ko­man­da disk­va­li­fi­kuo­ja­ma.

Po mė­ne­sio "Irk­lo se­sės" ir vėl vyks į var­žy­bas. Šį­kart – į Birš­to­ną.

Vy­riš­ka spor­to ša­ka?

Klau­san­tis ne­rū­pes­tin­go "Irk­lo se­sių" čiauš­kė­ji­mo, ga­li su­si­da­ry­ti įspū­dis, kad irk­luo­ti "dra­ko­ną" – vie­ni juo­kai. Iš tie­sų, nė­ra taip leng­va ir pa­pras­ta.

"Vi­sos 20 mer­gi­nų tu­ri dirb­ti tiks­liai kaip laik­ro­du­kas", – sa­ko Edi­ta.

"Tu­ri gal­vo­ti, ne tik kaip ran­ką lai­ky­ti, bet ir ko­ją, ka­da įkvėp­ti, ka­da iš­kvėp­ti. Tu­ri žiū­rė­ti, ką da­ro prieš ta­ve sė­din­čios ko­man­dos na­rės, ne­ga­li da­ry­ti sa­vo spren­di­mų, jei­gu vie­na su­klys, vi­sa ko­man­da iš­si­de­rins", – aiš­ki­na Ak­vi­lė.

Eg­lė sa­ko, kad ne tik tiks­lu­mo, bet ir jė­gos bei iš­tver­mės rei­kia – vy­riš­kai irk­lu dar­buo­tis, o ne švel­niai mo­te­riš­kai.

Pa­sak Edi­tos, var­žy­bo­se dar ir su stre­su ten­ka ko­vo­ti.

Ap­virs­ti su val­ti­mi mo­te­rims dar ne­te­ko, ta­čiau nu­slys­ti nuo suo­liu­ko į val­tį ir taip iš­muš­ti vi­są ko­man­dą iš rit­mo pa­si­tai­kė ne vie­nai. Mer­gi­nos sa­ko, kad už to­kią klai­dą var­žy­bo­se tre­ne­ris la­bai pyks­ta, nes pra­ran­da­mos bran­gios se­kun­dės.

Van­duo už­bū­rė

Be­siš­ne­ku­čiuo­jant su mo­te­ri­mis į tre­ni­ruo­tę at­vyks­ta "Irk­lo se­sių" tre­ne­ris Ta­das Či­žas.

"La­bai darbš­čios ir pa­si­ry­žu­sios. Sa­vo dar­bu, už­si­spy­ri­mu ir ma­ne pa­tį ska­ti­na la­biau steng­tis, kuo dau­giau sa­vęs įdė­ti", – auk­lė­ti­nes gi­ria tre­ne­ris.

Bai­da­ri­nin­kus vai­kus ir jau­ni­mą tre­ni­ruo­jan­tis Ta­das sa­ko, kad dirb­ti su "Irk­lo se­sė­mis" – vie­nas ma­lo­nu­mas ir at­gai­va po die­nos dar­bų.

Ar la­bai spau­džia sa­vo auk­lė­ti­nes?

"Tik prieš var­žy­bas la­biau spus­te­lė­jau, o šiaip ne­bū­na la­bai sun­kių tre­ni­ruo­čių, kar­tais vi­sai leng­vas pa­da­rom", – sa­ko tre­ne­ris.

"Ku­ri čia to­kia bu­vo?" – iš­kart su­klūs­ta mer­gi­nos.

Tre­ne­ris džiau­gia­si, kad mer­gi­nos ne­nu­si­mi­nė po pra­lai­mė­ji­mo Tra­kuo­se. "Aš joms nuo­lat kar­to­ju, kad ne lai­mė­ti, o mė­gau­tis, džiaug­tis, gy­ven­ti rei­kia tuo, ką da­rai. O kai mė­gau­jie­si, ta­da ir per­ga­lės atei­na. Vien dėl per­ga­lių tur­būt su jo­mis il­gai neiš­bū­čiau", – šyp­so­si Ta­das.

Ta­das ne tik tre­ne­ris, bet ir vai­ri­nin­kas, jis sto­vi val­ties ga­le ir ne­ma­to, kaip jo ko­man­da at­ro­do iš ša­lies. Pa­de­da drau­gai, ku­rie tre­ni­ruo­tes kar­tais fil­muo­ja iš kran­to, vė­liau me­džia­ga per­žiū­ri­ma, ana­li­zuo­ja­mos klai­dos.

Tre­ne­ris pri­si­me­na pir­mo­sios tre­ni­ruo­tės vaiz­do įra­šą: "Jo­kio sinch­ro­no, irk­lai – šept, lept. Drau­gas, ku­ris fil­ma­vo, ir sa­ko: "Man at­ro­do, kad po ši­tos tre­ni­ruo­tės jos dau­giau ne­bea­teis." Bet ne, van­duo už­bū­rė. Kai pa­skui pa­ly­gi­nom tą pir­mos tre­ni­ruo­tės vaiz­de­lį ir iš var­žy­bų Talk­šos re­ga­to­je, net šiur­pu­liu­kai nuė­jo."

Ta­das nes­le­pia, kad pir­mos vie­tos Talk­šos re­ga­to­je ne­si­ti­kė­jo, sva­jo­jo bent apie pri­zi­nę vie­tą. Auk­lė­ti­nės – prie­šin­gai, be­veik nea­be­jo­jo, kad lai­mės. Ir lai­mė­jo.

"Tra­kuo­se iš­ko­vo­ta ant­ra vie­ta pa­ro­dė, kad mū­sų per­ga­lė Šiau­liuo­se ne­bu­vo at­si­tik­ti­nė", – sa­ko Ta­das.

Di­džiuo­ja­si tre­ne­ris sa­vo auk­lė­ti­nė­mis dar ir dėl to, kad be­veik vi­sos mo­te­rys yra dir­ban­čios, au­gi­nan­čios ma­žus vai­kus, bet ran­da lai­ko spor­tui.

Įkū­rė klu­bą

Lie­pos 11 die­ną šiau­lie­tės Re­gist­rų cent­re užre­gist­ra­vo spor­to klu­bą "Irk­lo se­sės". Jo stei­gė­jo­mis ta­po E. Lan­kie­nė, A. Ra­ma­naus­kie­nė ir Kris­ti­na Vis­lo­bo­ko­vai­tė.

Klu­bo lo­go­ti­pe – grakš­ti an­ty­tė su irk­lu. Ko­dėl toks? Eg­lė pa­ro­do į ne­to­lie­se sto­vin­tį "Irk­lo bro­lių" me­di­nį na­me­lį ir virš du­rų pri­kal­tą klu­bo lo­go­ti­pą. Ja­me – rau­me­nin­gas an­ti­nas su irk­lu.

"Jau ir rė­mė­jų tu­ri­me, – pa­si­džiau­gia Ak­vi­lė. – Kas ne­ga­li pi­ni­gais pa­rem­ti, ža­dė­jo pa­slau­go­mis pa­rem­ti. Ki­ti, į ku­riuos krei­pė­mės, tie­siog pa­lin­kė­jo sėk­mės, pa­gy­rė už gra­žų pri­si­sta­ty­mą."

O lė­šų rei­kia ir irk­lams, ir lie­me­nėms, ir iš­vy­koms į var­žy­bas. Di­džiau­sia sva­jo­nė – įsi­gy­ti sa­vo "Dra­ko­no" val­tį, ku­ri kai­nuo­ja iki 8 tūks­tan­čių eu­rų.

Ne­ža­da ko­man­da iš­si­skirs­ty­ti ir pa­si­bai­gus šil­ta­jam me­tų se­zo­nui. Pla­nuo­ja rink­tis ir spor­tuo­ti sa­lė­se. Ir da­bar mo­te­rys ne vien irk­lais dar­buo­ja­si. Vie­na iš ko­man­dos na­rių yra "Kan­goo jumps" at­sto­vė, kar­tą į tre­ni­ruo­tę ji at­si­ve­žė šok­lių ba­tų ir ve­dė mankš­tą. O kar­tą tre­ni­ruo­tę ve­dė "Frees­ty­ler Lit­hua­nia" at­sto­vės iš Kau­no.

"Ban­do­me pri­trauk­ti ki­tų bend­ruo­me­nių ir pa­čios įsi­trauk­ti. Ra­si­me veik­los ir žie­mą, nes no­ri­me bū­ti kar­tu", – sa­ko Ak­vi­lė ir Eg­lė.

Su­bur­ti ko­man­dą ska­ti­no "Irk­lo bro­liai", ir min­tis tai pa­da­ry­ti bu­vo jau se­niai, bet pri­si­ruo­šė­me tik ru­de­nį. Pas­kel­bė­me feis­bu­ke, kad ren­ka­me ko­man­dą ir at­si­lie­pė dau­giau kaip 40 mo­te­rų.