Mėsa, kepta kaip prieš 1 000 metų

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Edita NURMI, vikinginio laikotarpio (IX–XII a.) patiekalų rekonstruktorė iš Klaipėdos krašto, gamina senovinius valgius miestų švenčių ir festivalių metu, džiugina dalyvius skoniais, rodo senovinius maisto gaminimo būdus. Yra kepusi net šerną žemėje. „Šerno kiekvienas neišsikeps, bet mėsos gabalą gali pabandyti išsikepti žemėje“, – siūlo ponia Edita.

 

Mėsa, kepta kaip prieš 1 000 metų

Tai kelioninis senovinis mėsos kepimo būdas. Nudobei šerną vidury miškų ir išsikepi jį žemėje, apdėjęs mėsą tuo, ką randi po ranka.

Remiantis radiniais toks kepimo būdas buvo naudojamas jau akmens amžiuje bei išlikęs iki vikinginio laikotapio. Tai įrodo Skandinavijos pietuose bei Šiaurės Norvegijoje rastos 1–2 metrų skersmens duobės su akmenimis. Rastų duobių išmatavimai verčia manyti, kad buvo kepamas visas gyvūnas, o ne jo dalys. Kaipgi išsikepti visą avį, ožką ar šerną, jų nesudeginus ir apsaugant mėsą nuo žemių. Ogi visai paprastai – kepti su visu kailiu!

Šiandien tai būtų bet koks mėsos gabalas – sprandinė ar kumpis ar kokia kita dalis. Prieskonius mėsai įtrinti imame tokius, kokie buvo senovėje: vietoj pipirų, kurių dar nebuvo, imame pipirlapę, vietoj citrinos rūgštelės – spanguolių, meškinio česnako, druskelės.

Į šaukščio ar varnalėšos didelį lapą įvyniojame prieskoniais įtrintą mėsą, sutvirtiname, surišame virvele ir apdedame visą gabalo paviršių centimetro storio moliu – gaunasi toks molinis cepelinas.

Kepimui iškasame duobę, jos dugną ir sienas apdedame kumščio dydžio akmenimis, Joninių laužą užkuriame – akmenys turi įkaisti iki baltumo. Tuomet ant žarijų dedame molinį cepeliną su mėsa, ant jo uždedame nuo duobės šonų nuimtus įkaitusius akmenis. Senovinis variantas – dabar užberti viską žemėmis. Bet tada mėsą bus sunku ištraukti, jos nepažeidus.

Todėl aš darau šiuolaikiškiau: ant karštų akmenų kloju didelę lininę medžiagą (ugnies nebėra, tad medžiaga nedegs) ir ant jos beriu žemę. Palieku kepti tris–keturias valandas (priklauso nuo mėsos gabalo dydžio, sprandinė per tiek laiko tikrai iškeps). Tuomet žemes nukeliu su visa medžiaga ir lengvai pasiekiu mėsą.

Taip mėsa molyje ir žemėje buvo kepama prieš 1 000 metų. Išbandykite, patiks.

Skanaus!

 

Asmeninės nuotr.

1

Tokiame moliniame luite kepama 8 kg mėsos.

1

Taip atrodo į gabalus padalyta mėsa, iškepta žemėje.