Naujausios
Debiutas – ir kūryboje, ir konkurse
Jaunoji muzikos kūrėja neseniai baigė pirmuosius kompozicijos mokslo metus pas kompozitorių Algirdą Bružą. Per šį laiką Benita sukūrė dvi kompozicijas. Kurti jai patinka, o ir įkvėpimas ateina dažnai. Moksleivė svarsto savo ateitį sieti su muzikos kūryba.
Pirmąkart Benita dalyvavo ir „Mano natoje“ – jos kūrinį „Spindulėliai“ finaliniame koncerte Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje atliko profesionalios instrumentalistės Daiva Tumėnaitė-Vizgirdienė (fleita) ir Ugnė Antanavičiūtė (fortepijonas).
Dainų muzikos mokyklos kompozicijos bei muzikos teorijos ir istorijos mokytojas pastebi, kad kūrinio atlikėjos stengėsi kiek įmanoma geriau perteikti autorės sumanymus. Nors repeticijos metu Benita su mokytoju pastabų neturėjo, koncerte kūrinys, A. Bružo teigimu, suskambėjo dar geriau.
„Klausiausi kitų kūrinių, galvojau, kad jie sudėtingesni, ilgesni, todėl ir nelabai tikėjausi laimėti“, – pasakoja jaunoji kompozitorė.
„Mes laimėjome to kūrinėlio nuoširdumu, šiltumu, – mano A. Bružas. – Šiuolaikinei muzikai būdingi disonansai, aštrumas. O čia buvo kaip pyrage: nei daugiau, nei mažiau cukraus, nei daugiau, nei mažiau druskos.“
Kompozitorius į finalinį koncertą lydėjo ne tik Benitą, bet ir Beatą Tadaravičiūtę, tapusią konkurso diplomante. „Mano natos“ finaliniame koncerte nuskambėjo jos kompozicija „Lietuvėlė“. Ją atliko Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos choras, Sigutė Gražinienė (fortepijonas) ir Džiugas Daugirda (timpanai).
Paklaustas, kaip buvo nuspręsta dalyvauti konkurse, A. Bružas atsako, kad, pamatęs kompozicijos pamokose sukurtus moksleivių kūrinius, pasitaręs su autorėmis, nutarė išsiųsti konkurso organizatoriams. „Profesionalumo atžvilgiu, matau, ar verta kažką daryti. Pasirodo, buvo verta“, – sako mokytojas.
Kūrinys – per 20 minučių
„Kai pradėjau jį (kūrinį – past.) rašyti, atsikėliau vieną rytą ir pagalvojau, kokia šviesi, saulėta diena – norėčiau tai perteikti savo kūrinyje“, – prisimena „Spindulėlių“ autorė. Pagrindinę melodiją kūriniui Benita sukūrė per 20 minučių. Galutinis kūrinio variantas padedant mokytojui parašytas per pusantro mėnesio.
A. Bružas akcentuoja, kad nemažai darbo skirta muzikos susiejimui su kylančiais saulės spinduliais. „Kiekvienas kūrinys su pavadinimu turi tam tikrą programėlę ir turi to pavadinimo siekti“, – tikina kompozitorius. Jis priduria, kad daug laiko skirta ir fortepijono partijai tobulinti.
Paklausta, kodėl kūrinio atlikėjų sudėtis – fleita ir fortepijonas, Benita sako jautusi, kad geriausiai pagrindinė melodija skambėtų atliekama fleita. Mokytojas pasiūlęs pridėti ir fortepijoną – vienu instrumentu kūrinyje yra pernelyg sunku perteikti aiškią mintį.
Mokinių ir mokytojų kūrybinė bendrystė Dainų muzikos mokykloje – ilga tradicija. Kompozicijos discipliną A. Bružas mokiniams dėsto daugiau nei du dešimtmečius. Šiandien mokykloje kompozicijos mokosi šešios moksleivės.
Kompozitorius pastebi, kad mūsų mieste muzikos kūrybos pamokos kitose mokyklose nėra vykdomos.
Neseniai pradėjo veikti kompiuterizuota klasė, kurioje mokiniai gali mokytis natų užrašymo kompiuterinėje programoje. Šiuos įgūdžius bando prisijaukinti ir Benita. A. Bružo manymu, mokantis kompozicijos, būtina susipažinti ir su naujausiomis technologijomis.
Pirmasis šiauliečių laimėjimas per dešimtmetį
Nacionalinis moksleivių muzikos kūrinių konkursas „Mano nata“ šiemet vyko dešimtą kartą. Jį organizuoja Lietuvos kompozitorių sąjungos viešoji įstaiga „Mano nata“ su Lietuvos muzikos ir teatro akademija bei Lietuvos muzikos informacijos centru.
„Mano natos“ rengėjai vardija tokius konkurso tikslus: skatinti moksleivių domėjimąsi profesionalia muzikos kūryba ir muzikologine veikla, vertinti ir apdovanoti geriausius Lietuvos moksleivių muzikos kūrinius, taip pat ugdyti moksleivių vertybines nuostatas ir šiuolaikinės muzikos supratimą.
Konkursas vyksta dviem etapais: pirmajame kūrėjai teikia paruoštų kūrinių natas ir įrašus, juos vertinanti komisija geriausius darbus atrenka į antrąjį, finalinį, turą – koncertą.
Per dešimt konkurso metų konkurso baigiamuosiuose koncertuose nuskambėjo dešimt Šiaulių miesto jaunųjų kompozitorių iš Dainų muzikos ir „Dagilėlio“ dainavimo mokyklų kūrinių.