Žvėrelių augintojai šturmuoja Kinijos rinką

Žvėrelių augintojai šturmuoja Kinijos rinką

Žvėrelių augintojai šturmuoja Kinijos rinką

Šiaulių rajone atsiranda vis daugiau norinčių auginti ir veisti švelniakailius žvėrelius. Pradedančiuosius masina galimybė parduoti žvėrelių kailius užsienio šalių aukcionuose ir tai, kad juos noriai perka kinai.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Konkurencijos nėra

Šiaurės Lietuvos švelniakailių žvėrelių augintojų asociacijos prezidento Andriaus Ciškevičiaus nestebina faktas, kad norinčiuosius pradėti šį verslą vien Šiaulių rajone galima skaičiuoti dešimtimis.

Jo žodžiais, šiuo metu audinių (būtent jų ir norima laikyti) kailiai paklausūs Kinijoje, todėl augintojai garantuoti savo produkcijos realizavimu. Kiek tęsis palanki situacija, neaišku, todėl pasiryžusieji pradėti šį verslą skuba.

A. Ciškevičiaus įmonės užsiima ne tik švelniakailių žvėrelių auginimu, bet ir kailių perdirbimu. Be to, jis yra vienas iš savininkų kooperatyvo, gaminančio pašarus maistui išrankioms audinėms.

Padidėjusios konkurencijos švelniakailių augintojas nebijo. Jo žodžiais, konkurencijos tarp vietos augintojų nėra, nes pasaulio aukcionams iš Lietuvos tiekiami kailiai sudaro tik 1–2 procentus.

Lietuvos žvėrelių augintojai savo produkciją siunčia į Kopenhagos (Danija), Helsinkio (Suomija) ir Toronto (Kanada) aukcionus, kurių pagrindiniai klientai – kinai.

Kinai perka nedaug apdirbtus kailius. Juos iki galo apdoroję siuva kailinius viso pasaulio rinkai. Iš lietuvių užaugintų žvėrelių kailių siuvami ir įvairūs aksesuarai, kepurės.

Mato ne tik skaičius

Apie dešimtmetį audines auginantis A. Ciškevičius neabejoja, kad ne vienas verslininkas, staiga užsidegęs auginti švelniakailius žvėrelius, bankrutuos. Pradedantieji mato tik skaičius, bet nesupranta, kad žvėrelius reikės dar ir auginti, o to neįmanoma padaryti be specialių žinių.

Žvėreliai kartais suserga, krenta, patelės neatveda tiek palikuonių, kiek galėtų, galiausiai nukenčia žvėrelių kailio kokybė.

50 tūkstančių audinių per metus savo ūkyje užauginantis A. Ciškevičius apie pelną iš anksto kalbėti neskuba. Skaičiai paaiškėja tik metų pabaigoje, kai žvėrelių kailiai būna apdirbti ir išsiųsti į aukcioną. Be to, kailių kaina rinkoje kasmet svyruoja. Šiemet ji siekė apie 60 eurų už vienetą.

Ne pirmos būtinybės prekių paklausa gali bet kada sumažėti, todėl švelniakailių žvėrelių augintojai tam turi būti iš anksto pasiruošę.

Grąža –  po ketverių metų

20 darbuotojų savo ūkyje įdarbinęs verslininkas sako, kad darbuotojų skaičius yra proporcingas auginamų žvėrelių skaičiui.

Pašnekovo skaičiavimu, į švelniakailių žvėrelių auginimo verslą įdėtos investicijos sugrįžta maždaug po ketverių-penkerių metų. Anksčiau grąžos tikėtis neverta.

Vien kilogramas pašarų audinėms kainuoja 1,60 lito be PVM, per dieną vienas gyvūnas suėda apie 220 gramų pašaro. Iš viso pašarams tenka išleisti apie 45 procentus pajamų, mokėti atlyginimus darbuotojams, investuoti į infrastruktūrą.

Kad nebūtų nuostolio, pradedantieji verslą pradžiai turėtų laikyti ne mažiau kaip 400–500 veislinių audinių patelių.

Gamtai žalos nemato

Švelniakailių žvėrelių veisimo ir laikymo poveikį aplinkai vertina Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas (ŠRAAD). Poveikio aplinkai vertinimo ir normatyvų skyriaus vedėja Nijolė Martinaitienė suskaičiavo, kad nuo metų pradžios vien iš Šiaulių rajono gauti 24 prašymai. Žvėrelius norima auginti ir Kelmės rajone.

Dažniausiai aplinkosaugininkai priima išvadą, kad poveikio aplinkai vertinimas švelniakailių žvėrelių augintojams – neprivalomas.

Vedėjos teigimu, problemų gali kilti nebent dėl šių ūkių skleidžiamo kvapo, bet augintojai įrengia uždaras mėšlides, pasirūpina, kad ant mėšlo nepatektų lietaus vanduo, imasi kitų atsargumo priemonių.

N. Martinaitienės žodžiais, švelniakailių žvėrelių ūkius stengiamasi kurti atokiose vietose, kur arti nėra gyventojų. Jeigu vietovė – gyvenama, reikalaujama daryti ir poveikio aplinkai vertinimą, ir poveikio visuomenės sveikatai ataskaitą.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SMALSUMAS: Audinės yra smalsūs ir sumanūs žvėreliai, kuriuos galima išmokyti naudotis automatinėmis girdyklomis.

POPULIARUMAS: Atsiranda vis daugiau norinčiųjų verstis švelniakailių žvėrelių veisimu ir auginimu.

PAKLAUSA: Audinių kailius iš Europos gamintojų mielai perka kinai.