Žmogaus dydžio kiaušinis iš butelių kamštelių

Žmogaus dydžio kiaušinis iš butelių kamštelių

Žmogaus dydžio kiaušinis iš butelių kamštelių

Joniškietė Ona Katiliavienė praėjusiais metais Velykoms pagamino aliuminio folija dengtą žmogaus ūgio kiaušinį, o šiemet Atvelykiui jį „perrengė“ butelių kamšteliais. Šiam rūbui kamštukų prireikė daugiau kaip 11 tūkstančių. Šis Joniškio rekordas buvo pateiktas Lietuvos rekordų fiksuotojams, bet atsakymo dar nesulaukė.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Didysis kiaušinis pakeitė rūbą

170 centimetrų ūgio ir 360 centimetrų apimties metalinį kiaušinio karkasą Onai Katiliavienei prieš pusantrų metų suvirino vyro draugas Alvydas Šalkauskas. Moteris Velykų šventei, kurią Birutės gatvės ir Alyvų aikštės gyventojams rengė penkerius metus, sugalvojo atgabenti dovanėlių, paslėptų kiaušinio viduje. Karkasą išradinga joniškietė apdengė aliuminio folija ir papuošė dirbtinėmis gėlėmis. Kiaušinis turėjo dureles, o jas atidarius ant specialaus stalelio prieš susirinkusių akis rikiavosi nertos, megztos, karpytos, dažytos ir kitaip gamintos dovanėlės: kiaušiniai, žaisliukai, viščiukai...

Per vasarą Ona Katiliavienė kiaušinį nurengė ir karkasą panaudojo svyrančioms gėlėms loveliuose ir vazonėliuose sukabinti.

Praėjus metams Atvelykiui moteris kiaušinį dar originaliau papuošė: visą jį padengė ant siūlų suvertais butelių kamštukais. Šiam rūbui panaudojo net 11 031 kamštelį. Tuos 11 tūkstančių kamštukų joniškietė rinko trejus metus. Į talką pakvietė kaimynus, jų vaikus. Kartu su vaikučiais eidavo į šalia esantį miesto parką ieškoti laimikio. Sako, girdėjusi replikų, neva, močiutė butelius renka uždarbiauti. Niekas neįsivaizdavo, kam reikia gausybės kamštelių.

Kamštukus rinko ir sanatorijos darbuotojos

„Būdama sanatorijoje Palangoje prašiau darbuotojų, kad neišmestų su šiukšlėmis kamštelių. Jos man uoliai padėjo. Kas dieną savo kambaryje ant lovos rasdavau po maišelį padėtą man reikalingos medžiagos. Žinote, sanatorijose daug žmonių gydosi, visi geria mineralinį vandenį, vaisvandenius, tad tų kamštelių lieka gausybė. Jų spalvos skirtingos, galėjau derinti, verdama ant siūlo, — pasakoja Ona Katiliavienė. — Surinkusi reikiamą kiekį kamštukų juos dvi dienas ploviau, o skylutes kalėme net dvi savaites. Ir verdama girliandas užtrukau dvi savaites. Ant vieno siūlo tilpo po 150 vienetų.“

Apie per Atvelykį žmonėms parodytą kiaušinį iš daugiau kaip 11 tūkstančių butelių kamštelių buvo informuoti Lietuvos rekordų fiksuotojai, bet kol kas atsakymo nesulaukta.

„Man tų rekordų nereikia, aš jų nesiekiau. Tik norėjau, kad vaikams ir gatvės gyventojams būtų įdomu, kad visi pasidžiaugtų. Vėliau norėjau su kiaušiniu nuvykti į Kaziuko mugę, bet Joniškyje ji nebeorganizuojama. Dar galėčiau didįjį kiaušinį paskolinti vaikų darželiuose vykstančioms šventėms“, — siūlo Ona Katiliavienė.

Buvusi medikė organizuoja šventes

Joniškietė buvusi medikė gatvės renginius organizuoja penkerius metus: Kalėdas, Velykas, Grybų, Braškių šventes. Taip moteris save realizuoja gyvenime. 43-ejus metus praleidusi poliklinikoje po užklupusios ligos nebegalėjo grįžti į darbą. Tada ir kilo mintis pamaloninti kaimynus, gretimos gatvės gyventojus, o ypač — sunkiau besiverčiančių žmonių vaikus.

Per Velykas švetėse dalyvauja Velykų bobutė, visi susineša savo valgių, vaišinasi, vyrai kepa kiaušinienę, vaikai ridena kiaušinius, traukia prizus iš maišelio. Kalėdoms į šventę ateina Kalėdų senelis su dovanomis. Vienam kalėdiniam suėjimui Ona Katiliavienė numezgė 60 porų šlepečių ir liepė visiems šventės vyrams jas pagal dydį parinkti moterims.

Barškių šventei Ona Katiliavienė vaikams padarė 100 porcijų naminių ledų. Geriausiems, išradingiausiems renginio dalyviams dovanojo marškinėlius su braškių aplikacijomis, visi rinko braškių karalių ir karalienę, kepė blynus ant specialiai paruoštų kelmų, vaišinosi šeimininkių braškiniais pyragais, bandelėmis ir kitais gaminiais.

Grybų šventei moteris primezgė gausybę grybų, padarė širšių medaus ir „naminukės iš miško“. O tikri grybai atsidūrė ant stalo. Joniškietė stengiasi šventei viską paruošti pati, kad suėjusiems būtų daug siurprizų. Tik kai ką paprašo padėti susitvarkyti.

„Mes per šventes šokame, dainuojame, būna labai linksma. Pavasarį žalioje zonoje pasodiname medelių, alyvų. Atvyksta Skaistgirio klebonas Jordanas Urbonas, palaimina susirinkusius ir mūsų stalą. Amžiną atilsį buvęs meras Edmundas Grigaliūnas vaikams kas kartą atgabendavo didelį krepšį vaisių. Kitą sykį iš Reibinių kaimo bendruomenės atstovai atvažiavo. Aš į šventes kviečiu ne tik Birutės gatvės bei Alyvų aikštės gyventojus. Lai kiti ateina kartu pabūti. Tačiau šiemet Kalėdoms padarysime renginių pertrauką, nes vyksta kanalizacijos ir vandentiekio tiesimo darbai, gatvės išverstos,“— sako Ona Katiliavienė.

Nuotraukos iš Onos Katiliavienės asmeninio albumo

KAMŠTELIAI: Šiemet didysis kiaušinis iš kamštelių dalyvavo Atvelykio šventėje.

APRANGA: Pirmaisiais metais Ona Katiliavienė kiaušinį aprengė aliuminio folija ir papuošė dirbtinėmis gėlėmis.

TŪKSTANČIAI: Kiaušiniui prireikė 11 031 butelio kamštelio.

DARBAI: Kamštelius moteris plovė dvi dienas, dvi savaites kalė skylutes ir dar dvi savaites truko juos suverti.

ENTUZIASTĖ: Ona Katiliavienė nestokoja idėjų ir geros nuotaikos.

 

NEOFICIALŪS IR PRIPAŽINTI JONIŠKIO KRAŠTO REKORDAI

1. Šiaurės Lietuvoje 130 kilometrų besitęsiantis Linkuvos gūbrys netoli Tarbūčių (Joniškio rajonas) pakyla aukščiausiai — 98 metrus virš jūros lygio.

2. Beveik 8 kilometrus besitęsiantis Žagarės ozas (ilgas, siauras pylimo pavidalo kalvagūbris — aut. past.), kurio įspūdingiausia dalis — Žvelgaičio kalnas siekia 20 metrų aukštį — yra ilgiausias Lietuvoje.

Autorės nuotr.

OZAS: Žagarės ozas tęsiasi apie 8 kilometrus.

3. Apie 3 kilometrus besitęsiantis Stungių kaimas (Žagarės seniūnija) laikomas ilgiausiu Šiaurės Lietuvoje.

4. Joniškio krašte bene ilgiausiai išsilaikė pagoniškas tikėjimas. Kraštotyrininko, pedagogo Juozo Šliavo žiniomis, Kriukų apylinkėse paskutinis pagonis mirė tik 1908 metais.

5. Joniškietis Mantas Neverdauskas 1999 metais tapo jauniausiu Lietuvos kartingo čempionate dalyvavusiu sportininku. Tada jis buvo 5 metų 7 mėnesių ir 10 dienų amžiaus. „Mikro“ klasės varžybose berniukas užėmė 4 vietą.

6. Šią vasarą Žagarėje vykusiame tradiciniame Vyšnių festivalyje vienu metu miestelį keliose gatvėse ir regioninio parko direkcijoje papuošė turbūt daugiausia kaliausių Lietuvoje: apie 30 konkurso dalyvių jų pagamino apie pusšimtį.

Autorės nuotr.

KALIAUSĖS: Kai kurios kaliausės sudarė šeimas.