Žemdirbiai siekia finansinių korekcijų

Žemdirbiai siekia finansinių korekcijų

Žemdirbiai siekia finansinių korekcijų

Joniškio rajono ūkininkai, nepatenkinti dėl 2014–2020 metų kaimo plėtros finansinių perspektyvų, žemės ūkio ministrui ir Kaimo reikalų komiteto pirmininkui išsiuntė rezoliuciją, kurioje daugiausia dėmesio skirta tiesioginių išmokų dydžiams, prašoma kai kuriems žemdirbiams jas riboti, kitiems skirti supaprastinta tvarka.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Siūloma mažinti išmokas stambiesiems

Pirmadienį Joniškio ūkininkų sąjungos susirinkime priimtoje rezoliucijoje dėl 2014–2020 metų kaimo plėtros finansinių perspektyvų prašoma laipsniškai mažinti ir riboti tiesiogines išmokas stambiesiems žemdirbiams.

Siūloma gaunantiems išmokų daugiau negu 150 tūkstančių eurų, minėtą sumą viršijančią dalį mažinti 70 procentų.

Rajono ūkininkų sprendimas grindžiamas tuo, kad pagal Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto apskaičiavimus, ūkio subjektų, valdančių daugiau kaip 1000 hektarų, Lietuvoje yra tik 0,22 procento, bet jie valdo net 20 procentų visos dirbamos šalies žemės.

O skiriant tiesiogines išmokas smulkiesiems ūkininkams siūloma taikyti supaprastintą paramos tvarką.

Augalininkystės atstovai pasijuto diskriminuojami

Kadangi dabartinis žemės ūkio ministras profesorius Vigilijus Jukna gyvulininkystei deklaruoja didesnę paramą, Joniškio rajone daugiausia augalininkyste užsiimantys ūkininkai pasijuto diskriminuojami.

Rezoliucijoje jie teigia, kad didieji gyvulininkystės ūkiai, pasinaudoję prioriteto teise, 2014–2020 metais įsisavins visus paramai numatytus pinigus. Todėl siūloma vienam ūkio subjektui riboti iki 690 tūkstančių litų per ateinantį finansinį laikotarpį. Juolab kad analogiškas ribojimas galiojo 2007–2013 metais.

„Dabar žemės ūkio bendrovės pardavinėja 5 metų senumo techniką, ir galės iš paramos įsigyti naujos. O kiti liksime visai be paramos“, – teigė L. Šermukšnienė.

Žemdirbiai norėtų, kad paraiškos, kurios buvo pateiktos 2007–2013 metų paramai gauti, bet trūkstant lėšų nenagrinėtos, naujuoju finansavimo laikotarpiu įgytų pirmumo teisę.

Apie ankstyvą pasitraukimą

Taip pat rezoliucijoje įrašytas prašymas nenaikinti, – o tai planuojama, – paramos ankstyvam ūkininkų pasitraukimui iš prekinės žemės ūkio gamybos.

„Negaudami paramos ūkininkai nebenorės pasitraukti iš žemdirbystės, net turėdami sveikatos problemų dirbs iki grabo lentos. Kaip įsitvirtinti naujiems, jauniems ūkininkams?“ – susirinkime klausė Ūkininkų sąjungos Joniškio skyriaus pirmininkė Lilija Šermukšnienė.

Jai pritarė pavaduotojas Rimvydas Vasiliauskas: „Net verslus žmogus negalės ūkininkauti, jei neturės giminių. O galėtų žemę naujam ūkininkui perduoti kad ir kaimynas, jeigu jis gautų išmoką.“

Prašoma konkretesnio aktyvaus ūkininko apibrėžimo. Tokiu turėtų būti laikomas tik gaminantis žemės ūkio produkciją asmuo ir tik toks galėtų pretenduoti į tiesiogines išmokas.

Po ministro vizito pasiekta pergalių

Ūkininkų sąjungos Joniškio skyriaus pirmininkė Lilija Šermukšnienė priminė, kad pavasarį Joniškyje vykęs žemdirbių susitikimas su žemės ūkio ministru profesoriumi Vigilijumi Jukna turėjo rezultatų.

Tąsyk žemdirbiai išsakė apgailestavimą, kad, ūkininkams pavėlavus dvi dienas sumokėti mokesčius, trims mėnesiams nutraukiamas sveikatos draudimas ir už visas medicinos paslaugas tenka pakloti pinigus.

Iš ministerijos gautas atsakymas, kad tai neteisėta ir problema bus išspręsta žemdirbių naudai.

Šiek tiek pakoreguoti grūdų supirkimo standartai. Kitose Europos Sąjungos šalyse bazinis grūdų drėgnumas yra 14,5 procento, o Lietuvoje nuo sovietinių laikų buvo likusi 14 procentų riba. Dabar reikalavimai sumažinti iki 14,5 procento drėgnumo, bet tik pašariniams grūdams.

Susitikime kelta apverktina melioracijos padėtis taip pat sulaukė dėmesio. Jai planuojama didesnė parama kitais metais – iki 127 milijonų litų.

Autorės nuotr.

SIŪLYMAS: Ūkininkų sąjungos Joniškio skyriaus pirmininkė Lilija Šermukšnienė siūlo gaunantiems išmokų daugiau negu 150 tūkstančių eurų, minėtą sumą viršijančią dalį mažinti 70 procentų.

IŠMOKOS: Ūkininkų sąjungos Joniškio skyriaus pirmininkės pavaduotojas Rimvydas Vasiliauskas sako, kad turėtų išlikti išmokos ankstyvam pasitraukimui iš prekinės žemės ūkio gamybos, nes kitu atveju jauniems žmonėms bus sudėtinga gauti žemės ūkininkavimo pradžiai – senieji ūkininkai nesitrauks.