Žemdirbiai nenori dvarų su kumetynais

Žemdirbiai nenori dvarų su kumetynais

CENTAS PRIE CENTO

Žemdirbiai nenori dvarų su kumetynais

Pirmadienį Joniškyje susirinkę penkių kaimyninių rajonų žemdirbiai priėmė rezoliuciją, kurios esminė mintis – priešintis oligarchams, superkantiems didžiulius žemės masyvus. Rezoliucija bus išsiųsta žemės ūkio ministrui Vigilijui Juknai, Seimo nariams, Lietuvos ūkininkų sąjungai.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Remti ne ant sofos sėdinčius

Susirinkę Joniškio, Pakruojo, Pasvalio, Akmenės ir Šiaulių rajonų žemdirbiai, kalbėdami apie kaimo plėtros 2014–2020 metų bendrąją žemės ūkio politiką, atkreipė dėmesį, kad svarbu išsaugoti šeimų ūkius.

Pasak Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Joniškio skyriaus pirmininkės Lilijos Šermukšnienės, kitu atveju Lietuvoje teliks „dvarai su kumetynais“.

„Turi ūkininkas dešimt hektarų žemės, dvi karves, tai jį ir remkime, o ne tuos, kurie pievas šienauja ant sofos sėdėdami,“ – sakė LŪS Pakruojo skyriaus pirmininkas Alvydas Vasiliauskas.

Perkant žemę apeinami įstatymai

LŪS Akmenės skyriaus pirmininkė Gražina Gauronienė kalbėjo pavyzdžiais. Kaime, kuriame ji gyvena, prieš 20 metų žmonės laikė 180 karvių, dabar belikusios 14. Uždaryti pieno supirkimo punktai, tad nėra, kur jo gyventojams pristatyti. Žmonės priversti gyvulių atsisakyti ir eiti į Darbo biržą.

Atstovė sakė kalbėjusi su 30 hektarų turinčiu ūkininku. Žmogus ne tik pats išsiverčia, bet ir vaikus išleidžia į mokslus. O kas atsitiks, kai žemę supirks didieji žemvaldžiai?

LŪS Pasvalio skyriaus vadovas Vilheminas Janušonis, LŪS Šiaulių skyriaus pirmininkas Raimundas Juknevičius teigė, kad būtina apriboti žemės pardavimą.

Pavyzdžiui, Čekijoje vienam juridiniam arba fiziniam asmeniui leidžiama įsigyti ne daugiau kaip 300 hektarų. Lietuvoje leidžiama įsigyti 500 hektarų, bet įstatymai apeinami. Šalyje veikia verslo grupė, įsteigusi daugiau kaip 70 įmonių. Jei kiekvienos jų vardu nupirksi po 500 hektarų, bus daugiau kaip 35 000 hektarų žemės.

Rezoliucijos reikalavimai

Žemdirbių rezoliucijoje kalbant apie žemės pardavimą, įrašytas ypač griežtas apribojimas, teigiantis, kad teisę pirkti žemę turėtų tik fiziniai asmenys.

Reikalaujama pagal procentus vienodai paramą paskirstyti gyvulininkystės ir augalininkystės atstovams.

Taip pat siūloma paramą vienam ūkio subjektui riboti iki 690 000 litų, taikyti regresinę paramos tvarką. Tai yra, asmenims, kurie valdo keletą įmonių, turinčių daugiau kaip 500 hektarų žemės, arba tiek pat valdantiems fiziniams asmenims, parama turėtų būti mažinama 50 procentų.

Pasisakoma už tiesioginių išmokų perskirstymą, remiant smulkiuosius ūkius.

Siekiant atsijoti menkaverčius žemdirbių mokymus, siūloma, kad besimokantys turėtų padengti 20 procentų mokymų kainos. Esą 2007–2013 metais už ES lėšas organizuoti mokymai neefektyvūs, tik pinigų švaistymas.

Prašoma sumažinti Urėdijos tarnybinių dalių plotus ir likusią dalį atiduoti Valstybinės žemės fondui, taip pat – peržiūrėti pinigų skyrimo tvarką kaimo bendruomenėms ir leisti lėšomis pasinaudoti bendruomenių nariams – ūkininkams, prižiūrintiems kaimų kelius.

Žemdirbiai nori, kad jauno ūkininko parama būtų teikiama tiktai pradedantiems ir aktyviems ūkininkams.

Sprendžiami svarbūs žemdirbiams klausimai

Informaciją apie žemdirbių skaudulius išklausė susirinkime dalyvavę Seimo nariai Vitalijus Gailius ir Kazimieras Starkevičius.

Seimo narys V. Gailius sakė atlikęs „namų darbus“ ir kartu su kolega Remigijumi Šimašiumi pateikęs užklausą Ūkio ministerijai dėl Valstybinės darbo inspekcijos rugsėjo 11-osios įsakymo, pagal kurį ūkininkai, įdarbindami žmones, turi užpildyti 5 lapų specialių reikalavimų klausimyną, pateikiamą elektroniniu būdu. Jis, žemdirbių nuomone, bereikalingas.

Paaiškėjo, kad minėtas Valstybinės darbo inspekcijos įsakymas su Ūkio ministerija buvo visai nederintas, nors valstybinė institucija tai privalėjo daryti. Negana to, Ūkio ministerijos specialistai aktą įvertino kritiškai, siūlo peržiūrėti deklaracijos tinkamumą ir būtinumą. Taip pat Ūkio ministerija rekomenduoja, kad šis dokumentas apskritai būtų pildomas tik savanoriškai.

Seimo narys Kazimieras Starkevičius pateikė svarbią informaciją dėl žadamo ūkininkų apmokestinimo kelių mokesčiu. Pasak Seimo nario, į praėjusią savaitę vykusį Vyriausybės posėdį jo kvietimu buvo atvykę žemdirbių atstovai, kuriems pavyko įrodyti savo teisybę, tad šio mokesčio įvedimas laikinai sustabdytas.

Autorės nuotr.

KLAUSIMYNAS: Seimo narys Vitalijus Gailius išsiaiškino, kad Valstybinės darbo inspekcijos įsakymas, pagal kurį ūkininkai, įdarbindami žmones, turi užpildyti 5 lapų specialių reikalavimų klausimyną, su Ūkio ministerija buvo visai nederintas.

ŽEMDIRBIAI: Į Joniškį kalbėtis apie problemas susirinko penkių rajonų žemdribių atstovai.

REALYBĖ: LŪS Pakruojo skyriaus pirmininkas Alvydas Vasiliauskas ragino neremti „sofos ūkininkų“, o LŪS Akmenės skyriaus vadovė Gražina Gauronienė pasakojo apie liūdną realybę: kaime, kuriame ji gyvena, prieš 20 metų žmonės laikė 180 karvių, dabar belikusios 14.