Žemdirbiai ministrui nuvilko švarką

Žemdirbiai ministrui nuvilko švarką

Žem­dir­biai mi­nist­rui nu­vil­ko švar­ką

Praėjusį penk­ta­die­nį Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je su­si­ti­ki­me su žem­dir­biais že­mės ūkio mi­nist­rui Bro­niui Mar­kaus­kui te­ko nu­si­vilk­ti švar­ką ne tik dėl ak­ty­vios sau­lės. Kraš­to žem­dir­biai ge­ro­kai įkai­ti­no „vals­tie­čių“ mi­nist­rą ašt­riais klau­si­mais dėl ren­gia­mų nau­jų mo­kes­čių ir ma­žų Eu­ro­pos Są­jun­gos iš­mo­kų, dėl su­var­žy­tų ga­li­my­bių jau­nie­siems ūki­nin­kams, dėl kai­mo žmo­nių ne­slops­tan­čios emig­ra­ci­jos.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Mo­kes­čių po­li­ti­ka ir aud­ra už lan­go

Že­mės ūkio mi­nist­ras B. Mar­kaus­kas mo­kes­čių di­di­ni­mą žem­dir­biams va­di­no po­li­ti­niu spren­di­mu. Ti­ki­no, kad di­des­nis gy­ven­to­jų pa­ja­mų mo­kes­tis (GPM) pa­lies ne vi­sus, o tik stam­bius ūki­nin­kus.

„Aiš­ku, nė­ra džiu­gu..., bet iki svars­ty­mo dar yra lai­ko...“, – ne­baig­da­mas sa­ki­nių ūki­nin­kams dės­tė mi­nist­ras.

Kal­bė­da­mas apie že­mės ūkio po­li­ti­ką po 2020 me­tų, kai pa­si­baigs Eu­ro­pos Są­jun­gos fi­nan­sa­vi­mo lai­ko­tar­pis, mi­nist­ras pri­si­mi­nė Prem­je­ro Sau­liaus Skver­ne­lio žo­džius, kad „Lie­tu­vos vy­riau­sy­bės prio­ri­te­tas bus tie­sio­gi­nių iš­mo­kų su­vie­no­di­ni­mas“, ta­čiau pri­dū­rė, kad ne nuo Lie­tu­vos toks spren­di­mas pri­klau­sys.

Mi­nist­ras tiks­liau ži­no­jo, kad po 2020 me­tų „bend­ras kai­mo plėt­ros biu­dže­tas bus ma­žes­nis dėl "Bre­xit'o" maž­daug 10–12 pro­cen­tų.

„Pa­ga­liau pri­pa­žin­kim, kad kli­ma­to kai­ta tu­ri ženk­lios įta­kos, kad ūki­nin­kas vis la­biau pa­ti­ria ri­zi­kų – pa­sė­jo, bet ar nu­kuls – ne­ži­no ir ne­ži­no už kiek par­duos. Už lan­go tu­rim vos ne tro­pi­nį orą, užeis aud­ra – ga­li nie­ko ne­lik­ti“, – žem­dir­bių pro­ble­mų prie­žas­tis nuo že­mės ūkio po­li­ti­kos į gam­tą nu­krei­pė mi­nist­ras B. Mar­kaus­kas.

Į mi­li­jo­nus – pro pirš­tus

Per pa­tį ja­vap­jū­tės įkarš­tį pa­si­klau­sy­ti po­li­ti­kų kal­bų su­si­rin­ku­siems ūki­nin­kams mi­nist­ras pa­sa­ko­jo, kad di­džiu­lių su­mų me­lio­ra­ci­jos sis­te­mai re­no­vuo­ti Lie­tu­va šian­dien ne­tu­ri. Mi­nist­ro tei­gi­mu, kas­met me­lio­ra­ci­nėms sis­te­moms at­nau­jin­ti rei­kė­tų po 240 mi­li­jo­nų eu­rų, o iš vi­so – apie 3 mi­li­jar­dų eu­rų.

„Ne­ži­nau, koks po­li­ti­kas ga­lė­tų pa­sa­ky­ti, kad tai ap­si­mo­kės da­ry­ti ir in­ves­tuo­ti to­kias su­mas. Ma­to­me vie­nin­te­lę išei­tį – me­lio­ra­ci­jos fon­dų stei­gi­mą, aiš­ku, tai vėl bus ne­po­pu­lia­rus spren­di­mas ir ūki­nin­kai vėl ne­si­džiaugs“, – sa­kė mi­nist­ras.

Jis pa­sa­ko­jo žem­dir­biams apie ma­žiau ne­na­šias že­mės ūkiui vie­to­ves, ku­rių plo­tus ti­ki­ma­si su­ma­žin­ti, o tai reiš­kia su­ma­žin­ti ir kom­pen­sa­vi­mo iš­lai­das.

„Lie­tu­vo­je yra mi­li­jo­nas ir šim­tas tūks­tan­čių hek­ta­rų pri­pa­žin­tos ne­na­šia že­mės. O tai reiš­kia, kad be­veik pu­sė Lie­tu­vos yra pri­skir­ta ne­na­šioms že­mėms, bet juk taip rea­liai nė­ra. Tie, ku­rie šian­dien gau­na už tai kom­pen­sa­ci­jas, ne­bus pa­ten­kin­ti, kad jų ne­be­gaus“, – sa­kė B. Mar­kaus­kas. Ne­na­šių že­mių Lie­tu­vo­je, mi­nist­ro tei­gi­mu, ga­lė­tų lik­ti tik apie 700 tūks­tan­čių hek­ta­rų.

Mi­nist­ras sa­kė, kad fi­nan­si­nės per­mai­nos lau­kia ir eko­lo­gi­nių ūkių. „Lei­dom eko­lo­gi­niams ūkiams vys­ty­tis, bet nie­kam bu­vo neį­do­mu, ar jie ku­lia kaž­ką, par­duo­da, ar už­lėkš­čiuo­ja. Mo­kė­jo­me iš bend­ro fi­nan­si­nio krep­še­lio žiū­rė­da­mi pro pirš­tus, o da­bar at­si­dū­rė­me prieš fak­tą, kad trūks­ta 30 mi­li­jo­nų eu­rų“, – skai­čia­vo mi­nist­ras B. Mar­kaus­kas.

Už­si­min­ta ir apie svars­ty­mus nai­kin­ti že­mės ūkio sky­rius sa­vi­val­dy­bė­se, per­skirs­ty­ti funk­ci­jas, nes „pla­nuo­ja­mi ma­žes­ni asig­na­vi­mai, re­for­muo­ja­mas biu­dže­tas“.

Tie­sūs klau­si­mai – lanks­tūs at­sa­ky­mai

Kel­mės ra­jo­no ūki­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­kas Ro­mas Do­cius klau­sė, ko­dėl pa­nai­kin­tas įsta­ty­mas, lei­dęs že­mės ūkio pa­skir­ties že­mė­je ūki­nin­kams „sta­ty­tis na­mu­ką iki 80 kvad­ra­ti­nių met­rų. Žmo­nės dėl to jau bė­gio­ja iš kai­mo“.

Po ūki­nin­ko klau­si­mo, mi­nist­ras iš­si­nė­rė iš švar­ko ir paaiš­ki­no, kad jis su­pran­tąs žem­dir­bius, bet pa­pra­šė „ge­riau paaiš­kin­ti apie tai“ drau­ge su juo at­vy­ku­sio vi­ce­mi­nist­ro Ar­tū­ro Bog­da­no­vo. A. Bog­da­no­vas žem­dir­biams tvir­ti­no, kad ga­li „pa­ža­dė­ti pa­šne­kė­ti apie tai su Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos vi­ce­mi­nist­ru“.

Šiau­lių kraš­to ūki­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­kas Rai­mun­das Juk­ne­vi­čius klau­sė apie pla­nuo­ja­mus nau­jus mo­kes­čius žem­dir­biams skai­čiuo­da­mas, kad emig­ra­ci­ja kai­me sie­kia 35 pro­cen­tus, „apa­riam iš­ti­sus iš­tuš­tė­ju­sius kai­mus“.

„Ko pa­siek­si­te dar di­din­da­mi mo­kes­čius kai­mui?“ – klau­sė R. Juk­ne­vi­čius.

„Ūki­nin­kai tik­rai nee­mig­ruo­ja ir tie, ku­riems rei­kės mo­kes­čius mo­kė­ti, tik­rai nee­mig­ruos. Emig­ra­ci­jos prie­žas­tys tik­rai yra ki­tos“, – įsi­ti­ki­nęs B. Mar­kauskas.

Že­mės ūkio bend­ro­vių aso­cia­ci­jos vi­cep­re­zi­den­tas, ŽŪB „Gin­kū­nų ag­ro­fir­ma“ va­do­vas, Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­gos na­rys Arū­nas Grub­liaus­kis taip pat kė­lė bal­są: „Tvir­ti­na­te, kad Lie­tu­vo­je ES tie­sio­gi­nės iš­mo­kos neap­mo­kes­ti­na­mos, bet ta­da rei­kia pa­sa­ky­ti ir ki­tą da­ly­ką: ki­to­se ša­ly­se tie­sio­gi­nės iš­mo­kos už vie­ną hek­ta­rą yra 600 – 700 eu­rų, o Lie­tu­vos ūki­nin­kams vi­du­ti­niš­kai – 100 eu­rų. Ka­da ma­ty­si­me di­des­nes pa­stan­gas, kad pa­ga­liau iš­mo­kos Lie­tu­vos ūki­nin­kams ar­tė­tų prie Eu­ro­pos vi­dur­kio? Ūki­nin­kai ta­da mie­lai pra­dė­tų dis­ku­tuo­ti, kad ir iš­mo­kas ga­li­ma ap­mo­kes­tin­ti“.

A. Grub­liaus­kis iliust­ra­vo mi­nist­rui, kaip at­ro­dys, kai ap­mo­kes­tins stam­biuo­sius ūki­nin­kus, ko­kia yra ŽŪB „Gin­kū­nų ag­ro­fir­ma“.

Jis skai­čia­vo, kad bend­ro­vė­je dir­ba 80 žmo­nių, per me­tus bend­ro­vė su­mo­ka 300 tūks­tan­čių eu­rų „Sod­ros“ mo­kes­čio, apie 200 tūks­tan­čių pri­dė­ti­nės ver­tės mo­kes­čio (PVM) ir apie 100 tūks­tan­čių eu­rų pa­ja­mų mo­kes­čio, ku­ris lie­ka ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bei.

„80 žmo­nių su­mo­ka­me apie pu­sę mi­li­jo­no eu­rų mo­kes­čių, kas ga­li teig­ti, kad mes ma­žai mo­ka­me mo­kes­čių ir iš mū­sų dar rei­kia paim­ti?“ – klau­sė A. Grub­liaus­kis.

„Pa­ti­kė­kit, aš dėl tie­sio­gi­nių iš­mo­kų prem­je­rui, fi­nan­sų mi­nist­rui sa­gas plė­šau“, – tei­si­no­si mi­nist­ras B. Mar­kaus­kas.

Šiau­lių ra­jo­no ūki­nin­kas Al­gi­man­tas Ge­la­žius klau­sė, kaip jau­nam ūki­nin­kui pra­dė­ti kur­tis, kai „bu­vo vie­nos są­ly­gos, o da­bar vi­sai ki­tos“.

„Sū­nus bai­gė že­mės ūkio moks­lus, bet jau­nam ūki­nin­kui au­ga­li­nin­kys­tė­je pra­dė­ti ūki­nin­kau­ti pra­ktiš­kai jo­kių są­ly­gų nė­ra. Ką jam da­ry­ti? Če­mo­da­nus krau­tis į Va­ka­rus?“ – klauė ūki­nin­kas.

Mi­nist­ras tei­gė, kad mi­nis­te­ri­ja „bai­gia pa­reng­ti siū­ly­mą“, kad jau­nas ūki­nin­kas su „vals­ty­bės pa­gal­ba ga­lė­tų iš­si­mo­kė­ti­nai nu­si­pirk­ti ūkį, ku­rį se­nas ūki­nin­kas no­ri par­duo­ti“.

A. Ge­la­žiui ant­ri­no pa­gy­ve­nu­si po­ra: jiems jau apie 80 me­tų, ūky­je rea­liai dir­ba ir jį val­do sū­nus.

„Ko­kią čia ne­są­mo­nę su­gal­vo­jo­te, kad sa­vo vai­kui ūkio ne­ga­li­me per­duo­ti? Jis sun­kiai dir­ba že­mę, iš­ma­no dar­bą, bet ne­tu­ri že­mės ūkio spe­cia­lis­to dip­lo­mo! Bai­kit ty­čio­tis iš žmo­nių“, – pik­ti­no­si pa­gy­ve­nu­si po­ra, sa­vo tur­to vai­kui nei per­duo­ti, nei pa­do­va­no­ti ne­ga­lin­ti.

„Ot ne­rei­kė­jo re­fe­ren­du­me bal­suo­ti už že­mės par­da­vi­mo drau­di­mus. Da­bar pa­kliu­vo­te į re­fe­ren­du­mu įtei­sin­tą Že­mės ūkio sau­gik­lių įsta­ty­mą“, – pa­gy­ve­nu­siai po­rai paaiš­ki­no su­si­ti­ki­me da­ly­va­vęs Sei­mo na­rys Vi­ta­li­jus Gai­lius.

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.

Že­mės ūkio mi­nist­ras Bro­nius Mar­kauskas at­sa­ki­nė­jo į gau­sy­bę ne­pa­to­gių Šiau­lių kraš­to ūki­nin­kų klau­si­mų. Įti­ki­nė­jo, kad dir­ba žem­dir­bių nau­dai.

Kel­mės ra­jo­no ūki­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­kas Ro­mas Do­cius ste­bė­jo­si, ko­dėl ūki­nin­kai sa­vo že­mės ūkio pa­skir­ties že­mė­je ne­ga­li pa­si­sta­ty­ti na­mu­ko iki 80 kvad­ra­tų.

Šiau­lių kraš­to ūki­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­kas Rai­mun­das Juk­ne­vi­čius klau­sė, ko­dėl val­džia dar la­biau ve­ja žmo­nes iš kai­mo di­din­da­ma mo­kes­čius ūki­nin­kams.

Že­mės ūkio bend­ro­vių aso­cia­ci­jos vi­cep­re­zi­den­tas, ŽŪB „Gin­kū­nų ag­ro­fir­ma“ va­do­vas, Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­gos na­rys Arū­nas Grub­liaus­kis klau­sė, ką val­džia da­ro dėl to, kad vie­nos ES ša­lys gau­na apie 600 eu­rų tie­sio­gi­nių iš­mo­kų už hek­ta­rą, o Lie­tu­vos – tik apie 100 eu­rų.