Žemdirbiai baiminasi staigaus žemės mokesčio augimo

Žemdirbiai baiminasi staigaus žemės mokesčio augimo

Žemdirbiai baiminasi staigaus žemės mokesčio augimo

Ūkininkai nerimauja dėl kitų metų žemės mokesčio, kuris gali gerokai padidėti. Ūkininkų sąjungos Joniškio skyriaus pirmininkė Lilija Šermukšnienė sako, kad didinti mokestį leidžia Seime priimtos įstatymo pataisos.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Nuo 18–22 litų gali kilti iki 100 litų

Seime priimtos Žemės mokesčio įstatymo pataisos, pagal kurias minėtas mokestis bus nustatomas pagal vidutinę žemės rinkos vertę nuo 0,1 iki 4 procentų. Konkrečiai, kokį koeficientą pasirinkti, spręs rajonų tarybos.

Rinkos vertė bus nustatyta masinio arba individualaus vertinimo būdu. Nuo vidutinės turto rinkos vertės jau daug metų yra skaičiuojamas nekilnojamojo turto mokestis.

Anot Ūkininkų sąjungos Joniškio skyriaus pirmininkės Lilijos Šermukšnienės, sprendimas atriša rankas Savivaldybėms mokestį kelti kelis kartus. Jos žiniomis, kai kurie rajonai jau priėmė sprendimus.

Pavyzdžiui, nustatytas mokesčio dydis – 1,6 procento žemės rinkos kainos vertės. Jeigu žemės hektaras kainuoja apie 5–6 tūkstančius litų, pagal priimtą sprendimą to rajono ūkininkams reikėtų mokėti už hektarą apie 90 litų. Mokesčio „lubos“ nustatytos 100 litų, tad iki tiek jis gali kilti.

Joniškio rajone žemdirbiai pastaruoju metu mokėdavo po 18–22 litus už hektarą. Kol kas žemės mokesčio klausimas rajono Tarybai dar neteiktas svarstyti.

„Raštu kreipsimės į Savivaldybę, kad priimant sprendimą dėl žemės mokesčio žemdirbiams į posėdį būtų kviečiamas Ūkininkų sąjungos atstovas“, – sakė Ūkininkų sąjungos Joniškio skyriaus pirmininkė Lilija Šermukšnienė.

Kreipėsi į partijas

Žemdirbiai norėtų, kad minėtas mokestis nekiltų daugiau kaip iki 50 litų už hektarą. Žemės ūkio bendrovių asociacija ir Lietuvos ūkininkų sąjunga kreipėsi į visas rinkimuose dalyvaujančias partijas, nes pataisas įstatyme greičiausiai darys tik naujasis Seimas.

Kreipimesi prašoma žemės mokestį nustatyti ne pagal žemės rinkos kainą, bet jos našumo balą.

Žemdirbiai turi ir daugiau pageidavimų.

Prašoma netaikyti nekilnojamojo turto mokesčio visam ūkių turtui, reikalingam žemės ūkio produkcijos gamybai; atsisakyti ketinimų sujungti į vieną žemės ir nekilnojamojo turto mokesčius.

Norima, kad visiems žemės ūkio vienetams, gaminantiems žemės ūkio produkciją ir gaunantiems iš jos pajamas, mokesčiai būtų nustatyti vienodi.

Derybose su Europos Komisija raginama pasiekti „esminio paramos pajamoms palaikyti padidėjimo“ aktyviems žemės ūkio produkcijos gamintojams ir kita.

Autorės nuotr.

MOKESTIS: Ūkininkų sąjungos Joniškio skyriaus pirmininkė Lilija Šermukšnienė sako, kad Seimo priimtos pataisos atriša rankas Savivaldybėms žemės mokestį kelti kelis kartus.