Že­mai­tiš­ka kant­ry­bė prieš ūkius žlug­dan­čią po­li­ti­ką

Že­mai­tiš­ka kant­ry­bė prieš ūkius žlug­dan­čią po­li­ti­ką

Že­mai­tiš­ka kant­ry­bė prieš ūkius žlug­dan­čią po­li­ti­ką

Kel­mės ra­jo­nas ša­ly­je gar­sė­jo di­de­liu mel­žia­mų kar­vių skai­čiu­mi. Ta­čiau dras­tiš­kai ma­žė­jant ža­li­avos su­pir­ki­mo kai­nai, šie­met, ly­gi­nant su 2015 me­tais, mel­žia­mų kar­vių Kel­mės ra­jo­ne su­ma­žė­jo 6,61 pro­cen­to. Jų ma­žė­jo ir anks­čiau. Kar­vių daž­niau at­si­sa­ko smul­kūs ūkiai. Pas­ta­ruo­ju me­tu sa­vo ban­das par­da­vė tik po­ra stam­bes­nių­jų ūkių. Ki­ti pie­ni­nin­kys­tės ūkiai ke­ti­na dar bent me­tus lauk­ti ge­res­nių lai­kų ir gy­ven­ti iš anks­tes­nių re­zer­vų.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Va­sa­rą pie­no dau­giau, bet kai­nos – dar ma­žes­nės

Pa­va­sa­rį ap­si­ver­šia­vu­sios ir į ga­nyk­las išė­ju­sios kar­vės duo­da ge­ro­kai dau­giau pie­no ne­gu žie­mą. Ta­čiau pie­no ūkius tai men­kai te­gel­bės.

Dau­ge­lis ūki­nin­kų iš per­dir­bė­jų jau ga­vo laiš­kus, in­for­muo­jan­čius, jog be­veik per­pus su­ma­žė­ju­si ža­lia­vi­nio pie­no kai­na ge­gu­žę dar ma­žės, o bir­že­lio mė­ne­sį bus ma­ži­na­ma dar kar­tą.

Kel­mės ra­jo­ne, Laiš­kal­nio kai­me, ūki­nin­kau­jan­tis Liud­vi­kas Ja­nu­šaus­kas lai­ko apie 700 gal­vi­jų. Tarp jų 270 mel­žia­mų kar­vių. Jo pie­ni­nin­kys­tės ūkis – pa­ts di­džiau­sias Kel­mės ra­jo­ne.

Kas­dien par­duo­da po 10 to­nų pie­no ža­lia­vos. De­ja, per­dir­bė­jai ir to­kiam pie­no tie­kė­jui mo­ka po 18 – 19 eu­ro cen­tų už ki­log­ra­mą ža­lia­vos.

Ūki­nin­kas sa­ko, jog di­de­lio kai­nų skir­tu­mo tarp ūki­nin­ko, par­duo­dan­čio 1 to­ną, ir ūki­nin­ko, pa­ga­mi­nan­čio 10 to­nų pie­no, per die­ną nė­ra. Kai­nos – la­bai pa­na­šios.

L. Ja­nu­šaus­kas me­na, kaip 2014 me­tų pra­džio­je jam už ki­log­ra­mą ža­lia­vos mo­kė­da­vo po 1 li­tą ir 20 cen­tų. Tai bu­vo ge­ros, ūki­nin­kau­ti ska­ti­nan­čios kai­nos.

Ta­čiau da­bar jos nu­kri­to per­pus. Aiš­ki­na­ma pie­no per­tek­liumi – pa­skel­bus Ru­si­jos em­bar­gą pie­no pro­duk­tams, per­dir­bė­jams už­si­da­rė di­džiu­lė, ne­pa­so­ti­na­ma pie­no rin­ka.

Ūki­nin­kas skai­čiuo­ja, kad ap­si­mo­kė­tų lai­ky­ti mel­žia­mas kar­ves, pie­no lit­ras tu­rė­tų kai­nuo­ti apie 26 eu­ro cen­tus. Tuo­met bū­tų op­ti­ma­lu ir pie­no ga­min­to­jui, ir jo per­dir­bė­jui. Ti­kė­ti­na, jog va­sa­rą pa­vyks gau­ti tik pu­sę rei­ka­lin­gos kai­nos.

11 me­tų ūki­nin­kau­jan­tis L. Ja­nu­šaus­kas sa­ko pa­si­telk­siąs že­mai­tiš­ką kant­ry­bę ir ban­dy­siąs ūki­nin­kau­ti dar bent me­tus. Pie­ni­nin­kys­tės nuo­sto­lius už­kai­šios par­da­vęs mė­si­nius gal­vi­jus.

Gai­la nai­kin­ti ūkį. Tiek į jį in­ves­tuo­ta. Su­pirk­ta šie­na­vi­mo tech­ni­ka. Įveis­ta pie­nin­gų kar­vių ir mė­si­nių gal­vi­jų ban­dos. Ūky­je įdar­bin­ti 23 žmo­nės.

„Ge­rais lai­kais už­dir­bo­me ir atei­čiai, – pie­ni­nin­kys­tės arit­me­ti­ka da­li­ja­si ūki­nin­kas. – In­ves­ta­vo­me. Pir­ko­me vi­są pie­ninin­kys­tės ša­kai rei­ka­lin­gą tech­ni­ką. Kol kas ne­nai­kin­siu ūkio, pa­lauk­siu ge­res­nių lai­kų. Ti­kiuo­si, kad žie­mą kai­nos vėl pa­kils. Ta­čiau jei­gu si­tua­ci­ja dar ko­kius me­tus ne­si­keis, teks at­si­sa­ky­ti mel­žia­mų kar­vių. Į dar­bo bir­žą pa­lei­siu ūkio dar­bi­nin­kus. Ma­nau, jog taip pa­sielgs ir ki­ti ūki­nin­kai. Si­tua­ci­ja – ri­bi­nė.“

Me­tus iš­gy­ven­ti įma­no­ma

Pa­na­šius pla­nus ku­ria ir Lio­lių se­niū­ni­jo­je ūki­nin­kau­jan­tis Hen­ri­kas Mi­nel­ga. Ga­li­ma pa­ken­tė­ti ko­kius me­tus.

„Juk ne­ga­li vi­si pie­no ūkiai stai­ga pra­dė­ti au­gin­ti mė­si­nius gal­vi­jus. Bus mė­sos per­tek­lius. Kai­nas su­pir­kė­jai nu­muš. Per žie­mą jau iš­šė­riau kar­ves. Šį pa­va­sa­rį dar įsė­jau žo­lės, va­sa­rą ruo­šiu pa­ša­rus.

Apie in­ves­ti­ci­jas nė ne­sva­jo­ju. Svar­biau­sia, kad iš­lai­ky­čiau tą, ką tu­riu. Tu­rė­da­mas sa­vą tech­ni­ką ku­rį lai­ką dar ga­li gy­ven­ti iš vi­di­nių re­sur­sų, nors pa­ly­gin­ti su anks­tes­niais lai­kais pie­no kai­nos kri­to 35 – 40 pro­cen­tų.“

Jei­gu pie­ni­nin­kys­tės si­tua­ci­ja ne­ge­rės, po me­tų H. Mi­nel­ga taip pat neat­me­ta at­si­sa­ky­ti pie­no ūkio. Par­duos vi­sas 120 kar­vių. Ką da­ry­tų par­da­vęs, dar ne­svars­tė. Gal ne­siim­tų nė mė­si­nių gal­vi­jų? Tie­siog iš­nuo­mo­tų že­mę ki­tiems, dar ne­pra­ra­du­siems en­tu­ziaz­mo...

„Gal to ir sie­kia­ma? – svars­to. – Ūki­nin­kai iš pra­džių iš­nuo­mos, pa­skui gal ir par­duos že­mę. Nu­pirks stam­būs ūki­nin­kai ar bend­ro­vės, val­dan­čios tūks­tan­čius hek­ta­rų. Pas­kui per­par­duos už­sie­nie­čiams.“

Lai­ko in­ves­ti­ci­jos ir įsi­pa­rei­go­ji­mai

Lie­tu­vos že­mės ūkio kon­sul­ta­vi­mo tar­ny­bos Kel­mės biu­ro va­do­vė Bro­nė Vai­čiu­lie­nė sa­ko, jog ge­rą žem­dir­bių nuo­tai­ką už­tik­rin­tų ge­ros pro­duk­ci­jos su­pir­ki­mo kai­nos.

Ne vien pie­no ūkiai de­juo­ja. Grū­dų su­pir­ki­mo kai­nos – taip pat kri­tu­sios. Kai ku­rie ūki­nin­kai lau­kė pa­va­sa­rio, ti­kė­da­mie­si grū­dus par­duo­ti bran­giau. Kai­nos ma­žė­jo.

Kel­mės ra­jo­ne 2368 žem­dir­biai dek­la­ruo­ja val­das. Ta­čiau dau­gu­ma tai smul­kūs ūkiai. Kon­sul­ta­vi­mo tar­ny­ba su­da­riu­si pa­slau­gų tei­ki­mo su­tar­tis su 230 ūki­nin­kų. Pa­gal sa­vo klien­tų nuo­tai­kas bei žings­nius spren­džia apie ga­li­mas ten­den­ci­jas.

Maž­daug pu­sė ra­jo­no ūkių už­sii­ma vien au­ga­li­nin­kys­te, ki­ta pu­sė – miš­rūs ar­ba vien gy­vu­li­nin­kys­tės. Na­tū­ra­lu, jog žem­dir­biams la­bai ak­tua­lu pro­duk­ci­jos su­pir­ki­mo kai­nos. Ta­čiau pie­no ūkių, pa­sak B. Vai­čiu­lie­nės, žem­dir­biai nai­kin­ti dar ne­sku­ba. Pie­ni­nin­kys­tės kaip ūkio ša­kos dar ne­lai­do­ja.

B. Vai­čiu­lie­nė ve­da gy­vu­lių ju­dė­ji­mo ap­skai­tą. Jos tei­gi­mu, tik du stam­bes­ni ra­jo­no pie­ni­nin­kys­tės ūkiai par­da­vė kar­ves. Vie­no ban­da iš­ke­lia­vo į Len­ki­ją. Ki­tas pa­laips­niui mel­žia­mas kar­ves par­da­vė Lie­tu­vo­je. Ly­gi­nant su 2015 me­tais šie­met mel­žia­mų kar­vių ra­jo­ne su­ma­žė­jo 6,61 pro­cen­to.

Da­lis ūki­nin­kų pa­laips­niui nai­ki­na pie­no ūkius ir pe­rei­na prie mė­si­nės gal­vi­ji­nin­kys­tės. Dau­gu­ma ban­do iš­lauk­ti, kol lai­kai pa­ge­rės.

Mo­ty­va­ci­ją par­duo­ti kar­ves men­ki­na ir tai, kad Len­ki­jos ūki­nin­kai, pra­džio­je mo­kė­ję ne­blo­gą kai­ną už lie­tu­viš­kas kar­ves, pa­sta­ruo­ju me­tu mo­ka žy­miai ma­žiau.

Lik­ti prie pie­no ūkių dau­ge­lį žem­dir­bių ver­čia ir pri­siim­ti įsi­pa­rei­go­ji­mai. Ga­vę pa­ra­mą ir paė­mę iš ban­kų pa­sko­las jie ne­ga­li keis­ti ūkio kryp­ties. Be to, šiek tiek guo­džia, jog už kiek­vie­ną mel­žia­mą kar­vę gaus 78 eu­rų tie­sio­gi­nę iš­mo­ką. Fak­tiš­kai iš įvai­rių tie­sio­gi­nių iš­mo­kų už pa­sė­lius, ga­nyk­las, gy­vu­lius žem­dir­biai ir vyk­do sa­vo fi­nan­si­nius įsi­pa­rei­go­ji­mus.

Grės­mė smul­kie­siems

Kad stam­bes­nie­ji pie­no ūkiai dar ne­ke­ti­na pa­si­duo­ti ro­do tai, jog kai ku­rie ūki­nin­kai sie­kia nau­jos pa­ra­mos, ne­bi­jo pri­siim­ti nau­jų įsi­pa­rei­go­ji­mų.

Pa­sak B. Vai­čiu­lie­nės, grės­mė nu­nyk­ti ga­li iš­kil­ti tik smul­kie­siems ūki­nin­kams. Lie­tu­vo­je 74 pro­cen­tai pie­no ūkių lai­ko tik iki pen­kių kar­vių. Kel­mės ra­jo­ne to­kių smul­kių pie­no ūkių – apie pu­sė. To­kiu at­ve­ju ūkis nė­ra pa­pil­do­mos pa­ja­mos. Tai tik pa­pil­do­mas dar­bas.

Vie­nin­te­lė išeitis smul­kie­siems ūki­nin­kams – koo­pe­ruo­tis. Kon­sul­tan­tė pa­tei­kė Olan­di­jos pa­vyz­dį. Ten iki 50 kar­vių lai­kan­tys ūkiai pri­klau­so koo­pe­ra­ty­vams. Koo­pe­ra­ty­vų tech­ni­ka jiems ap­dir­ba že­mę, pa­ruo­šia pa­ša­rus. Iš ne­di­de­lių ūkių Olan­di­jos žem­dir­biai vi­siš­kai nor­ma­liai iš­gy­ve­na.

Pa­sak spe­cia­lis­tų, le­mia­mą smū­gį ša­lies žem­dir­biams su­da­vė Ru­si­jos em­bar­gas. Nors pa­sta­ruo­ju me­tu daug kal­ba­ma apie nau­jas Ki­ni­jos ir ki­tos da­lies Azi­jos že­my­no rin­kas pie­no pro­duk­tams, ta­čiau rin­kos mas­tai ne­bus to­kie di­de­li, ko­kie bu­vo bend­ra­dar­biau­jant su Ru­si­ja. Žem­dir­biai pri­va­lės pri­si­tai­ky­ti prie po­ky­čių.

Au­to­rės nuo­tr.

KOO­PE­RA­CI­JA: Spe­cia­lis­tų nuo­mo­ne, smul­kūs, iki pen­kių kar­vių lai­kan­tys pie­no ūkiai no­rė­da­mi iš­lik­ti pri­va­lės koo­pe­ruo­tis.

VIL­TIS: Apie 700 gal­vi­jų, iš ­jų 270 mel­žia­mų kar­vių lai­kan­tis Laiš­kal­nio kai­mo ūki­nin­kas Liud­vi­kas Ja­nu­šaus­kas tu­ri vil­ties, jog pie­ni­nin­kys­tė Lie­tu­vo­je at­si­gaus.

AL­TER­NA­TY­VA: Ūki­nin­ko Hen­ri­ko Mi­nel­gos vai­kai va­sa­ro­mis už­dar­biau­ja už­sie­ny­je. Kar­tais ir pa­ts ūki­nin­kas sua­be­jo­ja, ar ne į už­sie­nį iš­va­ry­ti ne­tgi žem­dir­bius sie­kia­ma vyk­dant to­kią eko­no­mi­kos po­li­ti­ką. Jei­gu pie­ni­ni­nkys­tės si­tua­ci­ja ne­ge­rės, ūki­ni­nas ma­to vie­ną išei­tį – iš­nuo­mo­ti že­mę.

KANT­RY­BĖ: Gy­vu­li­nin­kys­tės kon­sul­tan­tė Že­mės ūkio kon­su­lta­vi­mo tar­ny­bos Kel­mės biu­ro va­do­vė Bro­nė Vai­čiu­lie­nė sa­ko, jog dau­gu­ma pie­ni­nin­kys­tės ūkių dar ne­kei­čia kryp­ties ir ne­nai­ki­na ban­dų. Ūki­nin­kai prieš juos nai­ki­nan­čią po­li­ti­ką ko­vo­ja že­mai­tiš­ka kant­ry­be.