Viskas, ką naudinga žinoti apie virtuvinius gartraukius

gartraukis
Virtuvė be gartraukio - ne virtuvė. Tai neatsiejama virtuvės dalis ir viryklės kompanionė, leidžianti efektyviai, tvarkingai, o svarbiausia - saugiai gaminti, ruošti maistą. Tik pagalvokite, kiek garų, dūmų, dujų išsiskiria, ruošiant įspūdingiausius kulinarinius ir konditerinius šedevrus. Na, o tinkamai pasirinkto ir efektyviai veikiančio gartraukio dėka, viso to išvengsite.

Negana to, gartraukis padeda pašalinti ir nemalonius kvapus bei ore pasklidusias kenksmingas daleles, susidarančias ruošiant maistą. Vos tik įjungus gartraukį, visi susikaupę dūmai, garai ar net mikroskopinės maisto dalelės yra sutraukiami į ventiliacijos angą, o virtuvės aplinka atrodo švari, tvarkinga. Tačiau, gartraukis ne tik efektyviai sugeria nemalonius kvapus, sutraukia garus bei dūmus, bet ir palaiko stalviršius ir viryklę švaresniais. Gartraukiai efektyviai surenka nematomas riebalų, maisto daleles, jas išfiltruoja. Tokiu būdu, stalviršiai ir viryklė nepasidengia nešvarumų sluoksniu. Tačiau, gartraukių būna įvairiausių, tad pasirinkti vieną, tinkamą ir geriausią nebus taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Šiame straipsnyje sužinosite viską, ką naudinga žinoti apie virtuvinius gartraukius, prieš įsigyjant naują. 

Tipai 

Pirmiausia, norint išsirinkti tinkamą gartraukį savo virtuvei, būtina atsižvelgti į skirtingus jų tipus. Iš esmės, gartraukiai gali būti montuojami prie sienos arba prie spintelės. Po spintele montuojamas gartraukis - praktiškai nepastebimas. Ventiliacijos vamzdžiai yra paslepiami po spintelėmis, o pats gartraukis, dažniausiai, būna ištraukiamo tipo. Jis ištraukiamas, kai norima, kad jis atliktų savo funkciją, o sustumtas yra praktiškai nepastebimas. Tiesa, po spintele montuojami gartraukiai gali būti ir be ventiliacijos, veikti su keičiamais filtrais. Toks gartraukių tipas labai tinka mažuose, senos statybos butuose, kur nėra galimybės išvesti ventiliacijos vamzdžių. Prie sienos montuojami gartraukiai ir gali gali skirtis. Vieni populiariausių - kamininiai gartraukiai. Tai prie sienos montuojami gartraukiai su vizualiai matomu dūmtraukiu. Jie gali būti tiek standartiniai, tiek kampiniai, o taip pat, skiriasi savo dydžiais, galingumu. Dažniausiai, jie naudojami didelėse virtuvėse, virš didelės viryklės. Tiesa, gartraukiai gali būti ir paprasti sieniniai, be vizualiai matomo dūmtraukio. Jie atrodo kompaktiškesni, minimalistiškesni. Virtuvėse su spintelių sala plačiausiai naudojami erdviniai gartraukiai. Tai prie lubų, virš viryklės montuojami, itin stilingi gartraukiai. Na, o tie, kuriems nepatinka standartinių gartraukių dizainai, dažniausiai, renkasi į virykles integruotus gartraukius, kurie išlenda tik tuomet, kai yra gaminamas maistas. Jie neapkrauna virtuvės, suteikia jai minimalizmo ir stilingumo. Galiausiai, kaip atskirą gartraukių tipą galima išskirti ir recirkuliacinius gartraukius, kurie veikia be ventiliacijos. Šie gartraukiai nereikalauja ventiliacijos, jos angų ar vamzdžių, o taip pat, gali būti montuojami tiek prie sienų, lubų, tiek prie spintelių. Naudodami specialius filtrus, kurie privalo būti reguliariai keičiami, šie gartraukiai išvalo ir sugrąžina orą atgal į aplinką. Na, o dažniausiai, juose naudojami anglies filtrai, kurių dėka, pašalinami ir nemalonūs kvapai. 

Galingumas 

Norėdami, kad pasirinktas gartraukis veiktų efektyviai ir atitiktų visus jūsų turimus poreikius, rinkdamiesi turėtumėte atsižvelgti ir į jo galingumą. Gartraukio galingumas arba oro srauto ištraukimas yra nurodomas kubiniais metrais per valandą. Gartraukio galingumo pasirinkimas priklauso nuo to, kaip ir kiek gaminate, kokius gamybos įpročius turite. Jei gaminate daug ir dažnai, turėtumėte rinktis gartraukį, kurio galingumas siekia bent 600 m3/h. Dar galingesni, 800 m3/h siekiantys gartraukiai yra naudojami profesionaliose virtuvėse, restoranuose, viešbučiuose. Na, o standartinių gartraukių galingumas dažniausiai svyruoja nuo 150 iki 200 m3/h. Tiesa, naudinga atminti, kad kuo galingesnis bus gartraukis, tuo didesnė tikimybė, kad jis veiks garsiau. 

Gartraukio greičiai 

Norėdami pilnai ir efektyviai išnaudoti gartraukio galimybes, dėmesį turėtumėte atkreipti ir į gartraukio, ventiliatoriaus greičius, kuriuos įrenginys suteikia. Specialistai teigia, kad naudinga pasirinkti tokį gartraukį, kuris turi bent 2, skirtingų greičių pasirinkimus. Vienas - itin greitas ir intensyvus, kitas - nedidelis, tylus. Nors galima rasti ir tokių gartraukių, kurie suteikia 6 skirtingus greičių pasirinkimus, teigiama, kad daugiau nei 3 greičiai - nėra reikalingi ir praktiški, o ypač namų virtuvėje.

Skirtingi gartraukiai, įvairūs dydžiai, dizainai ir labai platus jų pasirinkimas - varle.lt svetainėje. Tereikia tik spausti čia ir garantuojame, kad rasite sau tinkamą gartraukį, už pačią draugiškiausią kainą!

Užs. Nr. 502111