Vie­toj alaus ba­ro – sul­čių spau­dyk­la

Vie­toj alaus ba­ro – sul­čių spau­dyk­la

Vietoj alaus baro – sulčių spaudykla

Kelmėje, buvusiame alaus bare, įsikūrė sulčių spaudykla. Daugelį metų miesto centro gyventojams ramybę drumstęs alaus kioskelis pastaruoju metu buvo uždarytas. Kelmiškiai nerimavo, kad vėl neatsidarytų kokia užeiga. Tačiau pastatą nupirko kelmiškis verslininkas Petras Kavaliauskas. Čia iš nuošalesnės gatvelės perkėlė sulčių spaudyklą.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Obuolių yra, tik reikia rinkti

Penktadienio rytas. Gatvėje nusidriekusi ilga automobilių eilė. Pamanytum, kad koks renginys. Bet automobiliuose pamačius maišus obuolių aišku, jog žmonės atvažiavo išsispausti sulčių.

Viename automobilių laukiantis Karklėnų miestelio gyventojas sako į Kelmę važiavęs todėl, kad čia sultis ne tik išspaudžia, bet ir pasterizuoja bei supilsto į plastiko pakuotes. Šeimininkėms nereikia stovėti prie puodų.

Paklaustas, ar šiemet ne mažiau obuolių, karklėniškis tvirtina: „Obuolių visada rasi. Tik reikia ieškoti. Kaimuose kas antra troba – tuščia. Sodai niekam nereikalingi. Tik netingėk obuolių rinkti. Užteks ir savo poreikiams, dar galima ir parduoti.“

Pusė klientų nori pasterizuotų sulčių

Nedideliame mūriniame pastatėlyje, kur anksčiau „šinkorka“ pilstydavo alų, o kiemelyje sėdėdavo apsiblausę vyrai ir į gatvę laidydavo nešvankybes bei keiksmus, dabar darbuojasi verslininko Petro Kavaliausko šeima.

Sustatyta gerokai patobulinta sulčių spaudimo įranga. Obuoliai pilami į plovyklą. Nuplauti keliauja į smulkintuvą, paskui į spaudyklą. Iš čia klientas gali leistis sultis į savo tarą arba pasterizuoti ir pilti į specialias plastiko talpyklas.

Pirmasis būdas, žinoma, pigesnis. Pasterizuojant sultis vietoje kainuoja papildoma paslauga ir tara. Už kiekvieną penkių litrų talpos indą reikia sumokėti 7 litus. Jeigu nori, kad talpykla būtų įdėta į išvaizdžią kartoninę dėžutę, reikia sumokėti dar porą litų.

Naudojantis tik sulčių spaudimo paslauga ir pasterizuojant sultis namų sąlygomis, už tokią sumą galima žiemai pasiruošti apie 20 litrų sulčių.

Pasak P. Kavaliausko, maždaug pusė klientų nori parsivežti iš karto pasterizuotas ir supilstytas obuolių sultis. Mat plastiko maišeliuose įtaisyti kraneliai. Gėrimo galima įsileisti tiek, kiek reikia. Sultys nesurūgsta net laikant kambario temperatūroje.

„Daugelis klientų jau ir anksčiau klausinėdavo, ar dar nepasterizuojam ir nepilstom, – sako spaudyklos šeimininkas. – Bet neturėjome iš ko nupirkti tobulesnės įrangos.“

Šešioliktasis sezonas

Sulčių spaudimo paslaugą P. Kavaliauskas teikia jau šešioliktą sezoną. Tai sezoninis verslas. Bet nenuostolingas. „Nuostolinga veikla gali sau leisti užsiimti tik biudžetinės įstaigos, – sako verslininkas. – Jeigu neturėčiau naudos, neplėtočiau tokio verslo. Juk iš nuostolių negyvensi.“

P. Kavaliauskas kitais metų laikais užsiima medienos apdirbimu. Kai artėja sulčių spaudimo sezonas, sutelkiama visa šeima. Paprašę atostogų darbovietėse suvažiuoja vaikai. Jie pagelbsti tėvui ir patys turi galimybę papildomai užsidirbti.

Verslininkui labiausiai įsimintinas pirmasis sezonas. Tais metais buvo labai daug obuolių. O sulčių spaudykloje dirbo tik dviese. Buvo labai daug darbo. Sezonas užsitęsė iki lapkričio pradžios.

Autorės nuotr.

PROCESAS: Nuplauti obuoliai keliaus į smulkintuvą, paskui – į spaudyklą, o iš ten – arba į kliento indą, arba į pasterizatorių ir spaudyklos tarą – plastikines talpyklas. Žiūrint, ko panorės klientas.

VERSLAS: Sulčių spaudimo verslas – sezoninis, trunka vos porą mėnesių. Tačiau ir pardavęs senuosius pastatus kelmiškis Petras Kavaliauskas šio verslo neatsisakė, nes jis – naudingas ir verslininkui, ir jo klientams.

SVEIKATA: Šiame mūrinuke, Kelmės centre, anksčiau pilstė alų ir rinkdavosi žmonės, kuriems nerūpėjo sveikata. Pastatą nupirko kitas savininkas. Dabar jis išnaudojamas žmonių sveikatinimui.

EILĖ: Žemaitės gatvėje, prie obuolių sulčių spaudyklos nusidriekė automobilių eilė.