Vėzdūnė – geriausia namų teršalų valytoja

Vėzdūnė – geriausia namų teršalų valytoja

Vėz­dū­nė – ge­riau­sia na­mų ter­ša­lų va­ly­to­ja

JAV Na­cio­na­li­nė ae­ro­nau­ti­kos ir kos­mo­so ad­mi­nist­ra­ci­ja – pa­skel­bė nau­din­giau­sių kam­ba­ri­nių au­ga­lų de­šim­tu­ką. Pa­sak NA­SA moks­li­nin­kų, na­muo­se nau­din­giau­si šie au­ga­lai: vėz­dū­nė, že­ma­sis fi­ni­kas, kraš­tuo­to­ji dra­ce­na, il­ga­la­pis inkst­pa­par­tis, kuokš­ti­nis chlo­ro­fi­tas, pa­pras­to­ji žin­ge­nė, auk­sas­pal­vis su­ki­lis, dai­lio­ji ger­be­ra, ge­be­nė li­pi­kė, tri­juos­tė san­sev­je­ra. Šie au­ga­lai nau­din­gi, nes ge­riau­siai va­lo ter­ša­lus iš na­mų.

Kuo už­ter­šia­mi na­mai

Net tik NA­SA, bet ki­ti pa­sau­lio moks­li­nin­kai nuo­lat ti­ria žmo­nių būs­tų orą. Pas­te­bi­ma, kad būs­tuo­se oras tam­pa vis už­terš­tes­nis. Mat pra­mo­nė į rin­ką iš­me­ta daug ga­mi­nių, ku­riuo­se yra įvai­rių kenks­min­gų prie­dų. Įvai­rios pa­vo­jin­gos me­džia­gos ga­ruo­ja iš bal­dų, grin­dų dan­gų, sie­nų ap­dai­los... Na­muo­se nau­do­ja­ma daug įvai­rių va­lik­lių, gai­vik­lių. Jie ir­gi nė­ra ne­kal­ti avi­nė­liai – už­ter­šia orą. Nuo to­kių bė­dų ga­li pa­dė­ti au­ga­lai. Jie kenks­min­gas me­džia­gas su­ge­ria la­pų po­ro­mis. Ta­da siun­čia ter­ša­lus į šak­nis, kur juos iš­skai­do ir nu­kenks­mi­na. Kam­ba­ri­niai au­ga­lai ne tik su­ge­ria ter­ša­lus, bet drė­ki­na ir gai­vi­na orą. Ir šiaip ge­ra au­ga­lą na­muo­se tu­rė­ti. Juo rū­pin­tis, gro­žė­tis. Pas­te­bė­ta, kad ge­riau­siai orą va­lo ir gai­vi­na svei­ki, ge­rai pri­žiū­ri­mi au­ga­lai. Pa­sak NA­SA moks­li­nin­kų, kad kam­ba­ri­niai au­ga­lai ge­rai iš­va­ly­tų orą 10 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­te, tu­ri ža­liuo­ti bent vie­nas veš­lus au­ga­las. Pa­ta­ria­ma kam­ba­riuo­se au­gin­ti skir­tin­gus au­ga­lus. Mat vie­ni au­ga­lai ge­rai su­gau­do vie­nus ter­ša­lus, o ki­ti au­ga­lai – ki­tus.

Vėz­dū­nė – ne­reik­lus au­ga­las

Ka­dan­gi NA­SA pa­skelb­to de­šim­tu­ko prie­ky­je – vėz­dū­nė, pri­si­min­si­me jos kil­mę ir au­gi­ni­mą. Vėz­dū­nė (Spat­hip­hyl­lum) na­tū­ra­liai au­ga tro­pi­niuo­se Ame­ri­kos miš­kuo­se bei piet­ry­čių Azi­jo­je. Pas mus vėz­dū­nės mie­lai au­gi­na­mos na­muo­se. Mat jos ne­reik­lios. Gra­žios. Vėz­dū­nės tu­ri gra­žius il­ga­ko­čius ža­lius la­pus ir sa­vo­tiš­ką žie­dą. Žie­das pa­na­šus į bur­buo­lę, o ją su­pa bal­ta ryš­ki pa­žie­dė. Ši bal­ta pa­žie­dė, pri­klau­so­mai nuo rū­šies, vėz­dū­nę ga­li puoš­ti net iki 3 mė­ne­sių. Vėz­dū­nių bū­na ke­lių rū­šių. Ski­ria­si dy­džiais: nuo neaukš­tų, iki 20 cm, iki met­ro ar dau­giau aukš­čio. Au­gin­ti šią gė­lę nė­ra sun­ku. Vėz­dū­nė ne­reik­li tem­pe­ra­tū­rai, ge­rai pri­si­tai­ko prie ap­lin­kos. Mėgs­ta švie­są, bet tie­sio­gi­niai sau­lės spin­du­liai ne­pa­tin­ka. Vėz­dū­nės per­so­di­na­mos kas 1-2 me­tus.

Ši ne­le­pi gė­lė ge­rai au­ga ir stan­dar­ti­nė­je kam­ba­ri­niams au­ga­lams au­gin­ti skir­to­je že­mė­je. Ge­rai au­ga, jei­gu įmai­šo­ma dur­pi­nės ar kom­pos­ti­nės že­mės. Ne­pa­ken­kia ir žvy­ras, pa­ge­ri­na dre­na­žą. Že­mė va­zo­ne tu­ri bū­ti šiek tiek drėg­na. Au­ga­las mėgs­ta ir dau­giau erd­vės, to­dėl, jei įma­no­ma, va­zo­ną rei­kia pa­rink­ti pla­tes­nį. Gau­siau vėz­dū­nes rei­kia lais­ty­ti va­sa­rą, kai jos spar­čiai au­ga. Rei­kė­tų daž­nai api­purkš­ti van­de­niu la­pus. Žie­mą lais­to­ma ma­žiau. Vėz­dū­nėms daug trą­šų ne­rei­kia. Jei­gu trę­šia­me, ge­riau­sia nau­do­ti skys­tas trą­šas.

Ra­do dar vie­ną mė­nu­lį

Nors NA­SA ty­ri­nė­ja ir že­mės au­ga­lus, ta­čiau jos dė­me­sys dau­giau su­telk­tas į kos­mo­są. Štai švie­žia nau­jie­na: NA­SA pa­skel­bė, kad Že­mė tu­ri ne vie­ną, o du pa­ly­do­vus. Tie­sa, ant­ra­sis pa­ly­do­vas už mums ge­rai ži­no­mą Mė­nu­lį ma­žes­nis tūks­tan­čius kar­tų – jo skers­muo ne­sie­kia nė ki­lo­met­ro.

Nus­ta­ty­ta, kad at­ras­ta­sis Že­mės pa­ly­do­vas skrie­ja ap­link Sau­lę ir ap­link Že­mę. Tad šis Že­mės pa­ly­do­vas, ku­rio var­das – 2016 HO3, yra įka­lin­tas or­bi­to­je ap­link Že­mę ir ne­tu­ri ga­li­my­bių sa­va­ran­kiš­kai iš jos iš­trūk­ti. Spė­ja­ma, kad šis ma­žas pa­ly­do­vas-as­te­roi­das Že­mės or­bi­to­je su­ka­si jau 100 me­tų, bet tik da­bar at­ras­tas, nes jam pa­ma­ty­ti rei­kė­jo la­bai ga­lin­go te­les­ko­po.

Pa­ren­gė Fe­lik­sas GRUNS­KIS

VĖZ­DŪ­NĖ: ne tik puo­šia na­mus, bet juos iš­va­lo nuo ter­ša­lų.

Fe­lik­so Gruns­kio nuo­tr.