Verslo idėją padiktavo mažylis

Verslo idėją padiktavo mažylis

Verslo idėją padiktavo mažylis

Šiauliečiai Kristina ir Darius Mitkai prieš porą mėnesių miesto centre atidarė ekologiškų prekių visai šeimai parduotuvę. Dviejų metukų Kristupą auginantys sutuoktiniai nepabūgo pradėti verslo sunkmečiu. Jo idėją padiktavo poros pirmagimis.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Sunkmetis verčia skaičiuoti

Farmacininke dirbanti Kristina neslepia: ekologiškomis prekėmis naudojasi jau seniai, šį įprotį perėmė iš tėvų. Tačiau labiausiai šių prekių rinka Lietuvoje susidomėjo, besilaukdama sūnelio, ieškodama kūdikiams skirtų ekologiškų prekių. „Šiauliuose jų pasigedau, nesinorėjo dėl kiekvienos smulkmenos važiuoti į sostinę, o ir parsisiųsti prekes iš ten — brangus malonumas“, — sako moteris.

Finansinius mokslus kremtantis, šiuo metu vaiko priežiūros atostogose esantis Darius prasitaria, kad galutinai apsispręsti pradėti savo verslą privertė sunkmečiu pasikeitusi šeimos finansinė situacija: „Supratome, kad išaušo metas daryti kažką savo“.

Ar nekankino baimė dėl sunkmečiu pradedamo nepigių prekių verslo? Darius su Kristina vienbalsiai savo pavyzdžiu skuba sklaidyti mito, neva ekologiškos prekės — itin brangios. Darius skaičiuoja: „Daugkartinės ekologiškos sauskelnės su visais įvairių gamintojų siūlomais priedais daugiausiai kainuoja 1000 litų. Taip, tai — nemenka, tačiau vienkartinė investicija visam vystyklystės laikotarpiui, ypač atsiperkanti, jei ateityje planuojamas dar vienas vaikelis. Vienkartinės geresnės kokybės sauskelnės per 3 metus atsieis apie 6000 litų“.

Tą patį skaičiavimą Kristina taiko ir kitoms ekologiškoms prekėms: „Tikiu, kad sunkmetis verčia žmones taupyti ir rinktis vieną— dvi tikrai kokybiškas, nors iš pirmo žvilgsnio ir brangesnes prekes, nei įsigyti keletą pigesnių. Paskaičiavus bendrą sumą: išlaidos ir vienoms, ir kitoms bus apylygės“.

Pasigedo ne pirkėjų, o valstybės paramos

Nuo ko prasidėjo verslas? Nuo investicijų. Kristina ir Darius kol kas apsiėjo be bankų kreditų, verslo pradžiai pakako santaupų. „Išsivertėme minimaliomis investicijomis. Mums reikėjo patalpų parduotuvei ir prekių. Nuo jų ir pradėjome“, — pasakoja Darius. Prisėdę prie interneto sutuoktiniai rado būsimų partnerių Lietuvoje kontaktus ir vėliau su jais užmezgė ryšius. Su užsienio įmonėmis kol kas jokių ryšių nėra. “Vis dar tiriame Šiaulių rinką, stebime, kokios prekės turi didesnę, kokios — mažesnę pirkėjų paklausą“, — aiškina vyras.

O pirkėjų stygiumi pradedantieji verslininkai nesiskundžia. Anot Dariaus, jų tik šiek tiek mažiau nei tikėjosi esamomis ekonominėmis sąlygomis. Netikėtai nustebino pirkėjų amžius. Verslininkai tikėjosi daugiausiai sulauksią jaunų žmonių, būsimų tėvelių, tačiau tokių dabar — mažuma. Jie apgailestauja, kad jauni žmonės nesirūpina savo ir vaikučių sveikata.

„Pastebėjau liūdinančią tendenciją: ekologiškų prekių pradedama žvalgytis tada, kai susiduriama su problema — įvairiomis alergijomis, astma ir panašiai. Apklausos duomenys Lietuvoje rodo, kad tarp gyventojams svarbiausių dalykų sveikata užima tik aštuntąją vietą, tuo tarpu Amerikoje ji yra vienoje iš pirmųjų pozicijų“, — sako farmacininkė Kristina.

Darius nedūsauja ir nesiguodžia, kad jauniems verslininkams Lietuvoje sunku. Uždarosios akcinės bendrovės dokumentus sutuoktiniams pavyko sutvarkyti per tris savaites. „Tai nėra sunki procedūra“, — sako vyras. Jį labiau liūdina paramos pradedantiesiems verslininkams Lietuvoje trūkumas. Jo su žmona įkurtoje bendrovėje įsteigtos dvi naujos darbo vietos — pardavėjo ir buhalterės. “Negi nebūtų įmanoma įmonėms, kuriančioms darbo vietas sunkmečiu, bent kuriam laikui palengvinti mokesčių naštą“, — svarsto jaunasis verslininkas.

Planuose — ekologiškų produktų krepšeliai

Kristina ir Darius ekologiški savo gyvenime: ketina pirkti pusiau elektrinį automobilį, jau įsigijo A+ serijos elektros energiją taupančios buitinės technikos. Taip pat naudoja tik elektrą taupančias lemputes, dėl kurių tikina išleidžiantys tik apie 30, o ne 70 litų per mėnesį, kaip dauguma daugiabučio kaimynų.

Ir ties ekologiškų produktų parduotuve sutuoktiniai sustoti nežada. Planuose — ekologiškų produktų krepšeliai šiauliečiams. „Ir vėl pradedame nuo savęs. Žvalgomės ekologiškų šviežių maisto produktų ir jų pasigendame. O juk Lietuvoje jau veikia nemažai sertifikuotų ekologiškų ūkių. Gal rasime bendraminčių, gal Šiauliuose atsiras daugiau žmonių, kuriuos sudomins tokie krepšeliai“, — svarsto pora.

ŠEIMA: Dvejų Kristupas mielai žaidžia ekologiškais žaislais. Ekologiškų prekių sūneliui nevaisingos paieškos Šiauliuose jo tėvelius Kristiną ir Darių Mitkus paskatino čia atidaryti pirmąją tokių prekių visai šeimai parduotuvę.

VERSLAS: Darius ir Kristina Mitkai nežada sustoti, atidarę ekologiškų prekių parduotuvę. Pasigesdami ekologiškų šviežių maisto produktų sau ir sūneliui Kristupui, jie ir kitiems ateityje norėtų pasiūlyti ekologiškų produktų krepšelius.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.