
Naujausios
Verslininkai vaišinti pusryčiais ir viltimis
Pirmadienį Kelmės rajono savivaldybės salėje surengtais verslo pusryčiais prasidėjo tradicinis renginys „Verslo dienos – 2017“.
Verslininkai kėlė biurokratinių trukdžių verslui problemas, kritikavo teoriškai, o ne praktiškai specialistus rengiančią švietimo sistemą ir kai kurių seniūnų darbą.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kelmės ir Šilalės fenomenas
Šiuo metu Kelmėje įregistruota 518 ūkio subjektų. Dominuojančios veiklos: didmeninė bei mažmeninė prekyba, transporto priemonių remontas, kasyba ir karjerų eksploatavimas bei apdirbamoji gamyba. Pastarosios dvi veiklos sukuria daugiausia pridėtinės vertės.
Vidutinis atlyginimas rajone 640 eurų.
Tačiau tiesioginių investicijų vienam rajono gyventojui tenka tik 6 eurai, pagal materialines investicijas rajonas užima 58 vietą tarp 60 Lietuvos savivaldybių. Nedarbas siekia 13 procentų.
Rajono meras Vaclovas Andrulis pateikė Šilalės pavyzdį. Nors rajono Taryba nepriima kokių nors ypatingų verslo sąlygas lengvinančių sprendimų, ten sparčiai kuriasi verslas, daugėja investicijų. Tuo tarpu į Kelmės rajoną investicijos neateina, nors rajono Taryba priima kardinalius sprendimus: mažina verslo mokesčius, pasižadėjo sutvarkyti infrastruktūrą investuotojų sklypuose.
Meras apgailestavo, jog skaičiuojant investicijas nekalbama apie rajono investiciją į kultūros objektus. Nekalbama ir apie stambius ūkius, į žemę, techniką ir pastatus investavusius milijonus. „Ūkis – taip pat verslas“, – sakė meras.
Investicijomis besirūpinanti Savivaldybės vyriausioji specialistė Lina Samulytė pažymėjo, jog dabar rūpestis verslu jau gerokai pavėluotas. Iki 2013 metų, kol buvo galima gauti Europos paramą, neįkurta laisvoji ekonominė zona. Dabar ją įkurti būtų sudėtingiau. O jeigu ir būtų įkurta, jai būtų sunku konkuruoti su anksčiau įkurtomis ir jau pažengusiomis ekonominėmis zonomis.
„Be daniškų kiaulių daugiau jokių užsienio kapitalo įmonių neturime, – sakė L. Samulytė. – Užsienio investicijos būtų naudingos, nes paprastai kelios įmonės jungiasi į klasterius, kuria kokybiškas darbo vietas. Šiuo metu daug daroma, kad investicijos ateitų, tačiau investuotojai klausia, ar yra kitų užsienio verslo įmonių, su kuriomis galėtų bendradarbiauti. Be to, verslui tinkamose, patraukliose vietose suformuoti palyginti nedideli sklypai. Investuotojams reikėtų mažiausiai dviejų hektarų, o jeigu ateityje sugalvotų plėstis reikėtų ir dar daugiau.“
Šalia Tytuvėnų esančioje pramoninėje zonoje sklypų infrastruktūrai sutvarkyti reikia pusantro milijono, Kelmėje, Raseinių gatvėje, – pusės milijono.
Sklypas – iš trečiųjų rankų
Verslininkai kėlė ir žemės pardavimo problemą.
Pagal šiandieninę tvarką valstybės žemės sklypas perkamas iš trečiųjų rankų. Savivaldybė jį perduoda Nacionalinei žemės tarnybai, o ši – valstybės žemės fondui, kuris organizuoja aukcioną. Ši procedūra trunka 60 dienų. Sklypą pirkti norintis verslininkas nėra tikras, ar aukcione būtent jam pavyks nupirkti žemės sklypą. Be to, procedūros ilgai užtrunka. O verslui sklypo reikia greitai: čia ir dabar.
Jeigu sklypus galėtų parduoti Savivaldybė, procesas vyktų daug greičiau. Be to, lanksčiau būtų galima pažiūrėti į pirkimo-pardavimo sąlygas. Gal Savivaldybė, pavyzdžiui, parduotų sklypą už vieną eurą, o gal padovanotų, jeigu verslo planas vertas dėmesio ir būtų naudingas rajono gyventojams.
Rajono meras V. Andrulis tvirtino, jog savivaldybės seniai kelia šį klausimą. Tačiau Vilniaus valdžia nenori jų girdėti. Saugikliai pritaikyti didiesiems miestams, nes ten žemė – vertingesnė, daugiau piktnaudžiavimo.
Nuo 2015 metų palengvintas tik žemės sklypo paskirties keitimas. Tai padaryti dabar galima administracijos direktoriaus įsakymu. Procedūra užtrunka apie savaitę.
Verslo plėtrai trukdo patalpų paskirties keitimo procedūros. Verslo pusryčiuose dalyvavusi kelmiškė Marytė Jokšienė pateikė pavyzdį: Verslininkams nuomojamas patalpas. Anksčiau patalpose buvo įrengta kirpykla. Paskui išnuomotos odontologijos kabinetui. Teko keisti patalpų paskirtį. Dokumentų sutvarkymas kainuoja apie 3 000 eurų. Dabar odontologai išeina. Galbūt kas nors patalpas išsinuomos parduotuvei. Ir vėl teks keisti patalpų paskirtį. Per metus nesurinks tiek pinigų už patalpų nuomą, kiek reikės sumokėti už patalpų paskirties pakeitimą.
Kelmiškei antrino ir tytuvėniškis verslininkas Vygantas Každailis. Jo pastate yra motelis ir administracinės patalpos. Reikėjo atskirai tvarkyti dokumentus ir nurodyti atskiras paskirtis administracinėms patalpoms ir moteliui.
Seniūnas turi vaikščioti su guminiais batais
Verslininkas Kęstutis Bilius reiškė priekaištus dėl Kelmės seniūno Romo Atkočaičio darbo. Remontininkų gatvėje, kur yra jo automobilių servisas, ir kur namus statosi naujakuriai, nėra nė vieno šviestuvo, nevaloma maždaug 150 metrų žvyrkelio atkarpa. „Septyneri metai seniūno prašau, o jis nemato reikalo ką nors keisti, jaučiamės lyg penktarūšiai“, – piktinosi verslininkas.
Jam pritarė ir verslininkas Petras Račkauskas primindamas, jog daug negerovių ir Dvaro gatvės mikrorajone. „Daug kalbame apie emigrantų sugrąžinimą. Bet pirmiausia privalome sukurti tokią aplinką, kad paskutienieji žmonės neišbėgtų. O emigrantai irgi negrįš dilgėlių pjauti.“
Meras sutiko, jog Kelmės seniūnui kartais trūksta operatyvumo, todėl smulkmenos kartais užgožia didelius darbus, kurie vyksta mieste.
„Jeigu kviesit ant kilimo Kelmės seniūną, jam į porą paimkit ir Tytuvėnų apylinkių seniūną, – merui patarė tytuvėniškis verslininkas V. Každailis. – Nežiūri tvarkos. Tik vaikšto pasipuošęs kostiumu. Seniūnas turėtų vaikščioti su guminiais batais, pats kartu su gyventojais braidyti purvyną ir žiūrėti tvarkos.“
Ar apgins Tytuvėnų miškų urėdiją?
Kalbėdami apie nedarbo lygį Kelmėje verslininkai ragino rajono vadovus pakovoti už Tytuvėnų miškų urėdiją. Kol kas Aplinkos ministerija neapsisprendė kurias urėdijas jungs, kurias naikins ir kur liks centrai.
Beveik aišku, jog bus jungiamos Raseinių ir Tytuvėnų urėdijos. Reikėtų siekti, jog centras liktų Tytuvėnuose. Čia dirba 32 žmonės.
„Tarybos nariai turėtų kreiptis į Aplinkos ministeriją su pasiūlymais, Raseinių urėdiją prijungti prie Tytuvėnų, o ne atvirkščiai",– patarė verslininkai.
Autorės nuotr.
Savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Lina Samulytė tvirtino, jog šiuo metu savivaldybė teikia daug lengvatų verslui, bendrauja su užsienio įmonėmis, teikia paraiškas dėl lėšų pramoninės zonos sklypų infrastruktūros sutvarkymui. Tačiau pastangos esą pavėluotos. Jas turėję rodyti ankstesni rajono vadovai.
Kelmiškis verslininkas Petras Račkauskas (kairėje) ragino rajono valdžią tvarkyti miestą taip, kad neišbėgtų paskutiniai gyventojai. Tytuvėniškis verslininkas Vygantas Každailis piktinosi pasenusia švietimo sistema, kuri nepajėgia parengti gero specialisto. Ekonomikos paskaitas, jo nuomone turėtų skaityti ne teoretikai, o korporacijų direktoriai.
„Verslo dienos-2017“ prasidėjo rajono vadovų ir verslininkų dialogu Savivaldybės salėje.