Verslininkai aptarė praėjusius metus ir ieškojo gerų ženklų

Verslininkai aptarė praėjusius metus ir ieškojo gerų ženklų

Verslininkai aptarė praėjusius metus ir ieškojo gerų ženklų

Vakar Šiaulių arenos konferencijų salėje įvyko Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinė asamblėja. Aptarta parejusių metų veikla. Išdalyti apdovanojimai lyderiams, kurie ir sunkmečiu sugebėjo didinti verslo apimtis. Asamblėjos svečias teisingumo ministras Remigijus Šimašius verslininkams tvirtino: „Gerų ženklų yra.“

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Optimistinė gaida

„Kaip būtų sunku, yra pagrindo sakyti, kad viskas bus gerai, matant verslo iniciatyvumą, — tvirtino ministras R. Šimašius. — Verslui yra gerų žinių — kalbame apie viešųjų pirkimų reglamentavimą, verslą kontroliuojančių institucijų formas.“

„Šiaulių kraštui“ prieš asamblėjos pradžią ministras sakė, jog bus svarstoma, kokių priemonių imtis, kad viešųjų pirkimų apskundimais nebūtų piktnaudžiaujama ir naudojamasi konkurentų verslui pakenkti.

Optimistinę gaidą asamblėjoje palaikė Šiaulių meras Genadijus Mikšys: „Mes tiek giliai nebekrentame. Galime džiaugtis, jog Šiauliuose nedarbas mažiausias tarp didžiųjų šalies miestų, balandį mieste padaugėjo laisvų darbo vietų.“

Rūmų prezidentas Vidmantas Japertas trumpino savo ataskaitą, praleisdamas „liūdnąją“ dalį — apie kritusį šalies BVP, didėjančias valstybės skolas, labiausiai nuo krizės nukentėjusias ūkio sritis.

Bet pasidžiaugė, kad eksporto apimtys Šiaulių apskrityje krito ne taip smarkiai, kaip šalyje. Lietuviškos kilmės prekių eksportas 2009 metais palyginti su 2008 metais šalyje sumažėjo 27 procentais, Šiaulių apskrityje — tik 4,8 procento.

Ne viena regiono įmonė sugebėjo ir sunkmečiu didinti gamybos ir eksporto apimtis. Veikiančių įmonių tūkstančiui gyventojui Šiaulių regione ir Lietuvoje yra 2,5— 3,5 karto mažiau nei vidutiniškai Europos Sąjungos šalyse.

„Reikėtų suremti pečius ir formuoti verslui palankią aplinką, skatinti verslui pajėgius žmones“, — sakė V. Japertas.

Rūmų prezidento teigimu, nedarbas jau palietė kone kiekvieną šeimą, o nedarbo augimą lėmė ne tik sudėtinga ekonominė situacija, bet ir mažas verslumas.

Kritikos — žiupsnelis

V. Japertas pabrėžė valdžios ir asocijuotų verslo struktūrų susitarimų svarbą esminiais ekonominės, socialinės ir mokesčių politikos klausimais.

Bet tokio susitarimo pernai nepavyko pasiekti dėl Lietuvos muitinės sistemos pertvarkos.

„Ir šiandien laikausi nuomonės, kad pertvarkos procesas, likviduojant Šiaulių ir Panevėžio teritorines muitines, yra tik pertvarkos imitavimas, daromas Šiaulių ir Panevėžio regionų socialine ir ekonomine sąskaita“, — sakė V. Japertas.

„Šiaulių krašto“ klausiamas, ką svarbiausio per praėjusius metus pavyko pasiekti, V. Japertas sakė: “Tai, kad Šiauliuose bus viešasis logistikos centras, ir bus pirmas toks šalyje. Tai — savivaldybės ir verslo savivaldos bendra sėkmė.“

Asamblėją sveikinęs Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Rimantas Stankevičius ragino kolegas plėsti savo gretas, stiprinti verslo savivaldą: „Kad didesne jėga galėtume pasipriešinti neigiamoms reformoms“.

Išdalyti apdovanojimai regiono įmonėms

Lietuvos mažojo eksporto prizo laimėtoja pripažinta UAB „Televizijos ir ryšio sistemos“. Bendrovė turi atstovybes Latvijoje, Baltarusijoje ir Kazachstane. Dirba 39 darbuotojai. Eksporto apimtis pernai vien per 9 mėnesius išaugino nuo 6,4 iki 22,8 milijono litų. Kazachstane įrengė kino studiją, eksportavo kilnojamąsias televizijos stotis. Aukštųjų technologijų eksportą padidino 16,6 milijono litų.

„Sėkmingo verslo įmonė 2009 “ didelių įmonių grupėje — ūkininko Kęstučio Juščiaus įmonė “Baltic Champignons“. Dirba 466 darbuotojai. Į Europos Sąjungos ir Rusijos šalis eksportuojama 89 procentų produkcijos. 2009 metais produkcijos eksportas padidėjo 45,8 procento, apyvarta padidėjo 34,11 procento. 2009 metais kompanija pradėjo užsiimti moksline— tiriamąja veikla grybininkystėje.

„Sėkmingo verslo įmonė 2009“ mažų ir vidutinių įmonių grupėje — UAB “Plasteksus“. Ši bendrovė užsiima plastikinės taros ir kitų plastiko gaminių gamyba ir prekyba. Plastikinės taros formavimo įranga ir metalo apdirbimo paslaugos. Darbuotojų skaičius 9. Metinė apyvarta 10,5 milijono litų. Per 2009 metus bendrovės apyvarta augo 27 procentais, pelnas padidėjo 5,1 procento. Investuota 1,14 milijono litų į verslo plėtrą.

„Verslo partnerystės lyderis 2009“ — Joniškio žemės ūkio mokykla. Šioje nominacijoje varžėsi net aštuonios įstaigos. Joniškiečiai apdovanoti už profesinio mokymo patrauklumo didinimą.

Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų garbės ženklu — bronzos „Darbo žvaigžde“ apdovanoti Dirk Zwick, UAB “Baltic vairas“ direktorius, ir Sigytas Areima, Šiaulių profesinio rengimo centro Mechanikos sektoriaus vadovas. S. Areima jaunimą profesijai rengia jau 45 metus, specialistų parengė per 9 tūkstančius.

Nominaciją „Iniciatyvų rėmėjas 2009“ pelnė AB ORLEN Lietuva, DnB NORD bankas — už verslo renginių ir tradicinės verslo parodos Šiauliuose rėmimą.

Garbės ženklu „Už nuopelnus Šiaulių apskričiai“ apdovanoti Jurgis Čepulis, UAB “Metalo prekyba“ prezidentas, ir Alfredas Jonuška, ŠPPAR generalinis direktorius.

SĖKMĖ: Stanislovas Cipkus, UAB „Televizijos ir ryšio sistemos“ komercijos direktorius, atsiėmęs bendrovės laimėtą Lietuvos mažojo eksporto prizą, teigė, jog praėję metai penkioliktus metus veikiančiai bendrovei buvo vieni sėkmingiausių.

ĮVERTINIMAS: Lietuvos prekybos parmonės ir amatų rūmų prezidentas Rimantas Stankevičius (kairėje) seka garbės ženklą „Darbo žvaigždę“ Dirkui Cvikui, aktyviam verslininkui, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų viceprezidentui.

JAUSMAS: Jurgis Čepulis, UAB „Metalo prekyba“ prezidentas, apdovanotas garbės ženklu “Už nuopelnus Šiaulių apskričiai“: “Kaip jaučiuosi? Gerai!“.

OPTIMIZMAS: Teisingumo ministras Remigijus Šimašius (pirmas iš kairės) asamblėjoje verslininkams tvirtino: „Viskas bus gerai“.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.