Versle nuolat reikia pasitikrinti, ar viskas optimalu

Versle nuolat reikia pasitikrinti, ar viskas optimalu

Versle nuolat reikia pasitikrinti, ar viskas optimalu

Šiauliuose viena iš verslo konsultavimo pradininkių — Liudo Navicko ir jo partnerių tikroji ūkinė bendrija- juridinė konsultacinė firma „Investicija“ — švenčia 20-metį ir po nemažos pertraukos atnaujina konsultavimo veiklą. Jos steigėjai sako, jog 1991— 1995 metais “Investicija“ padėjo įsisteigti beveik kas trečiai ketvirtai naujai miesto įmonei. Su L. Navicku kalbamės apie žinių įtaką verslui, konsultavimo patirtį ir aktualijas.

— Kokius pokyčius pati „Investicija“ išgyvena?

— Dešimt pastarųjų metų su partnere teisininke Jolanta Čalneryte dirbome bendrovėje „Šiaulių banko investicijų valdymas“. Per šį laikotarpį įgyta naudinga įmonių, jų finansų valdymo patirtis. Tačiau bankinis periodas mums baigėsi ir nutarėme atnaujinti konsultacinę veiklą. Dalis pirmaisiais Nepriklausomybės metais steigtų ir išlaikiusių išbandymų krizėmis, pinigais ir šlove įmonių kaip ir mes ruošiasi švęsti savo veiklos dvidešimtmetį. Todėl ir jūsų laikraščiui manau būtų verta apžvelgti tokių įmonių kelią, padarytas klaidas ir sukauptą gerąją patirtį.

— Kas tada buvo svarbu pradedant verslą, kas — dabar? Ką rodo jūsų patirtis?

— Prieš 20 metų viena pagrindinių mūsų paslaugų buvo padėti įmones įsisteigti. Tada visiems buvo svarbu PRADĖTI verslą, dažnai negalvota apie tai, kaip jis bus organizuojamas, dengiami galimi jo nuostoliai, skirstomas pelnas — dabar, mano supratimu, labai svarbu — KAIP JĮ PRADĖTI. Šiuo metu įmonių steigimas labai supaprastintas, galima įsteigti įmonę internetu, naudojant tipinius steigimo dokumentus. Mūsų patirtis rodo, kad neretai žlugo tos įmonės, kurių steigėjai prieš steigimą gerai neapsvarstė visų sąlygų, neįvertino kiekvieno partnerio galimybių ir indėlio. Ypač tai svarbu padaryti steigiant įmones, kuriose daug ką lems pačių steigėjų patirtis, įgūdžiai, verslo kontaktai.

Ankščiau buvo labai madinga partneriams pasidalyti steigiamų bendrovių akcijas po 50 procentų. Visada stengėmės klientus nuo to atkalbėti. „Ne, mes spręsime viską kartu,“ — tvirtindavo. Bet gyvenimas parodė, kad beveik visos tokios įmonės turėjo didelių problemų, buvo pertvarkomos ar net sužlugo.

— Ką šiandien patartumėte tokiems klientams?

— Jeigu bendrovė steigiama lygiomis dalimis, steigimo sutartis turėtų būti pagrindinis dokumentas — jis turėtų būti storas, išsamus. Turi būti aptartos įvairiausios situacijos, nustatyti sprendimų priėmimo kriterijai, kai įmonių savininkų nuomonės ar interesai išsiskiria. Kitaip, kai tik šalys nesusitaria, blokuojami ir nepriimami reikalingi sprendimai, įmonės veikla stringa.

— Kaip augo verslumas, kokios pamokos?

— Anksčiau greitis viską sprendė. Iš Rytų ėjo pigios žaliavos, daug kas iš to susikūrė sėkmingo verslo pagrindus. Vyko valstybinio turto privatizavimas. Dalis prieš 20 metų įsteigtų įmonių kaip tik ir buvo įsteigtos privatizuoto turto pagrindu. Teko daug pasidarbuoti steigiant tokias įmones. Daug kas bandė verslą daryti, bet plečiantis verslui iškilo jo valdymo, rezultatų dalybų klausimai, kurie buvo sprendžiami įvairiai — ne paslaptis net sprogdinimais. Dabar tokios problemos sprendžiamos labiau civilizuotai, bet sunkiai ir ilgai: per teismus, advokatus, ir dažnai kainuoja brangiai. Todėl konsultavimasis verslo valdymo klausimais reikalingas pačioje pradinėje jo stadijoje. Savo patirtimi galime pasidalyti būtent su tais, kurie numato, kooperuoja didesnes lėšas, kuria didesnes įmones.

— Kokių paslaugų gali tikėtis verslininkai?

Be įmonių steigimo, reorganizavimo, įvairių sutarčių rengimo paslaugų, konsultuosime finansavimo, finansinių šaltinių paieškos ir piniginių srautų modeliavimo klausimais. Savo patirtį panaudosime spręsdami sudėtingus įmonių valdymo klausimus. Privačiame versle, kai pinigų yra, kai jie juda įprastu ciklu — viskas atrodo gerai. Bet ar jie juda racionaliai? Ar jie panaudojami naujiems pinigams uždirbti ar naudojami neracionaliai? Kai ima verslas strigti, tada jau nėra ir pinigų konsultantams samdyti. Todėl tai pasitikrinti visuomet reikia laiku.

— Ar gali ramiai gyventi pelningai, sėkmingai dirbantis verslininkas?

— Netgi gerai veikiančiame versle nuolat reikia pasitikrinti — ar viskas optimalu. Verslą įsukti lietuviai sugeba. Bet uždirbtus pinigus išleisti, išskirstyti juos pagal atskiras veiklas geba ne kiekvienas. Iš pirmųjų didesnių pinigų dažnam vis reikėjo kokį džipą nusipirkti ar namus pasistatyti.

Visada patariu: versle reikia turėti kelias „apkasų linijas“ — vienuose kasdien dirbi, be jų dar reikalinga ir “užnugario“ linija, kad turėtum, kur atsitraukti ištikus tavo verslo ar pasaulinei krizei. Be to dar visada turi būti pasiuntęs “žvalgus“ į priekinę liniją — pradėjęs ar numatęs vieną ar kelias perspektyvias verslo kryptis. Jeigu į šias tris “linijas“ esi pakankamai investavęs, gali ir džipą pirktis ir pilis statyti.

Kažkada atrodė, kad sėkmingai pradėtas verslas bus amžinas — šiandien supratome, nieko amžino ir pastovaus nėra. Verslo sąlygos labai sparčiai keičiasi — dėl naujų technologijų, regioninių ir pasaulio ekonominių krizių, kurios veikia bet kokį verslą.

— O ar dabartiniai verslininkai supranta apie tokių linijų būtinybę?

— Ypač jauni, pradedantys 25— 30 metų verslininkai tą principą, atrodo, supranta. Jie, ko gero, daugelį tų sunkumų, kurie kliuvo mūsų klientams, išvengs. Tačiau yra kita didelė problema — tų verslių jaunų žmonių šiandien yra labai mažai.

Esame sugalvoję įvairiausių pasiteisinimų verslo nepradėti: spaudžia mokesčiai, bloga verslo aplinka. Vienas iš tokių stereotipų — verslą pradėti sunku. Vienam gal ir sunkiau, bet galima kooperuotis, kiekvienas turime artimųjų, patikimų draugų, pažįstamų. Atrodo, kad šiandien tam tikra dalis jaunų žmonių sąmoningai užgniaužia juose plevenančią verslumo dvasią ar tikėdamiesi ramios ir užtikrintos valstybinės tarnybos, ar darbo emigracijoje „mados“ ar tiesiog galvodami, jog tai už jį padarys kiti. To tikrai nebuvo prieš 20 metų, kai į verslą ėjome kartais ir be tos verslumo dvasios ir be elementarių žinių.

PATIRTIS: Liudas Navickas, veiklos dvidešimtmetį švenčiančios konsultacinės firmos „Investicija“ steigėjas: “Padėti sėkmingai vystyti verslą, racionaliai investuoti ir valdyti įmones, optimizuoti finansinius srautus — tam mes dirbame.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr. 

Daugiau: CRM sistema