Verslas iš ragų

Verslas iš ragų

Verslas iš ragų

Žvelgaičių kaime (Joniškio rajonas) gyvenantis Vidas Sakalauskas neseniai iš naujo ėmėsi prieš gerus 20 metų pradėto verslo — baldų ir interjero detalių gamybos iš ragų. Prieš daugelį metų jo gamintų baldų komplektas papuošė ir Prezidento Algirdo Brazausko namus.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Baldų komplektui prireikė 70 ragų

Inos ir Vido Sakalauskų namų, kuriuose šeima įsikūrė prieš metus, svetainėje svečią pasitinka ragų karalija. Iš jų sudėliotas žurnalinis stalelis, dengtas stikliniu stalviršiu, ragų mozaika puošia du odinius fotelius ir sofą, senovinį krėslą. Šeimininkas tarsteli, kad visam netikėtam grožiui prireikė apie 70 elnių galvos puošmenų.

„Iš karto informuoju — gyvūnų nešaudau. Vienas žmogus, pamatęs mano gaminamų baldų nuotraukas internete, smerkdamas pakomentavo: kiek reikėję nužudyti elnių. Tokie žmonės, matyt, nežino, kad elniai patys ragus met, — paaiškina vyras. — Yra, kas juos surenka, superka, o aš tiesiogiai iš vieno asmens Latvijoje įsigyju.“

Anksčiau būdavo sudėtingiau, važinėdavo pas draugus, po kaimus, sužinojęs, kas turi ir pirkdavo. „Kartais, būdavo, gamini, dedi, taikai, o vis tiek netinka, neporiniai ragai. Tada vėl važiuoji, prašai, kad parduotų, iškeistų. Ir didesnius į mažesnius keisdavau, patirdamas nuostolių, visko pasitaikydavo,“ — pasakoja Vidas Sakalauskas.

Idėjos

Iš ragų meistras sako galįs pagaminti pačių įvairiausių daiktų, pavyzdžiui, įrėminti veidrodį, padaryti šviestuvą, pakabą. Neseniai sumąstė papuošti taures. Stiklines kojeles nupjaustė ir vietoj jų pritvirtino pagamintas iš rago.

„Briedžio ragas išsiskiria tuo, kad dalis jo pagrindo yra netuščiavidurė, nekorėta, kaip elnių, tad galima supjaustyti ritinukais ir tokiomis apvaliomis detalėmis ką nors papuošti. Esu sugalvojęs visą stalo viršų padaryti iš ritinukų, bet daug kainuotų, daug ragų reiktų,“ — sako meistras.

Kainos nemažos, vienas elnio ragas gali kainuoti 150, o danieliaus ragų pora — apie 400 litų. Todėl pigių baldų nepagaminsi ir daug jų neparduosi. Juolab, kad ir gamyba nėra labai greita. Minkštą dalį su žurnaliniu staleliu vyriškis gamino apie du mėnesius. Iš viso meistras yra sukūręs daugiau kaip 10 baldų komplektų.

Vieną komplektą turi buvęs Prezidentas

Pasak žvelgaitiškio, ne kiekvienam žmogui tokia egzotika namuose patinka, be to, ne visur ir tinka. Tačiau jo darbai jau yra iškeliavę ne tik į kitus Lietuvos miestus, bet ir Estiją, Latviją, Vokietiją. V. Sakalauskas išsitaria, jog baldų komplektą turi ir buvęs šalies vadovas Algirdas Brazauskas: „Tačiau tai buvo labai seniai, jau maždaug prieš 20 metų, kada buvau įsivažiavęs šiame versle. Paskui kokius septynerius metus dėl sveikatos problemų teko daryti pertrauką“

Prieš metus meistras susikūrė sau darbo vietą. Kadangi prarado dalį darbingumo, Darbo biržos specialistės pasiūlė pasinaudoti valstybės parama. „Už 41 tūkstantį litų įsigijau stakles, darbui reikalingus įrankius, transportą baldams gabenti,“ — dėsto savo verslą iš naujo kuriantis V. Sakalauskas.

Gamyba iš ragų vyras susidomėjo prieš du dešimtmečius. Tada teko dirbti eiguliu, sukiojosi tarp žmonių, kurie tuo užsiėmė. Ukmergėje susipažino su liaudies meistru Algiu Markausku, kuriam pats kaip tarpininkas padėjo prekiauti gaminiais iš ragų. Vieną sykį sugalvojo pats pamėginti. Pavyko. Taip ir užsikabino.

Ragas — ilgaamžė medžiaga

Neseniai savo gaminius V. Sakalauskas pristatė Šiauliuose vykusioje mugėje, vyko į Kaziuko mugę Kaune. Sulaukė dėmesio. Vieni tik smalsavo, kiti norėjo išbandyti, o treti — pirko arba užsisakė pagaminti. Meistrui buvo netikėta, kad kai kurie žmonės suabejojo baldų tvirtumu, manė, kad jie — butaforija. Paraginti išbandyti sėdosi nedrąsiai, lyg bijotų, kad subyrės.

„Ragas — labai kieta, tvirta, patvari medžiaga, gali amžius stovėti nepakitusi. Dėl to tvirtumo nėra paprasta dirbti, nes gali skilti, lūžti ir jau nebesulipdysi, nenuobliuosi, kaip medžio. Reikia labai daug kantrybės ir fantazijos, — pasakoja meistras. — Niekada nenoriu gaminti antro tokio pat daikto, todėl negalėčiau turėti cecho, kur visi pagal šabloną dirbtų. Aš kuriu individualiai pagal savo vaizduotę. Kartais vidury nakties pabundu ir mąstau, kaip ragus sudėti, kad jie dailiai atrodytų, kad atšakos netrukdytų“.

V. Sakalauskas dirba ir pagal konkrečius užsakymus. „Paprašė žmogus, kad visais jo turimais ragais papuoščiau baldą. Dėjau, kaip liepė, išėjo tiesiog krūva ragų. Aš pats taip nedaryčiau, bet jeigu jam patinka, nesiginčiju.“

Pasak meistro, ragai būna skirtingų atspalvių, priklausomai nuo vietos, kur elniai auga. Pušynuose gyvenančių — gerokai šviesesni nei eglynų gyventojų.

Autorės nuotr.

ŠVIESTUVAS: Vidas Sakalauskas demonstruoja savo rankomis sukurtą šviestuvą.

KRĖSLAS: Meistro namus puošia „raguotas“ krėslas.

 

Nuotraukos iš asmeninio Vido SAKALAUSKO albumo

KOMPLEKTAS: Tokiam baldų komplektui prireikė apie 70 elnių galvos puošmenų.

TAURĖS:Iš rago pagamintomis kojelėmis taurės atrodo originaliai.

 

citata: Iš karto informuoju — gyvūnų nešaudau.