
Naujausios
Velykų kiaušinius kepa krosnyje
Kepalių kaimo (Joniškio rajonas) gyventoja Gasčiūnų amatų centro darbuotoja Jurgita Benienė prieš šv. Velykas minko, kočioja molio lakštus, iš kurių lipdo kiauraraščius kiaušinius. „Kepu krosnyje, kaip kokį biskvitą“, – juokiasi amatininkė, prieš metus grįžusi iš Anglijos, kurioje dirbo dešimt metų.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Formai tinka ir medinis kiaušinis
Jurgita Benienė atidengia didelį ant stalo gulintį stačiakampį – amatininkų naudojamą specialų baltąjį molį. Keramiką ji gamina ir iš rudojo molio.
Nuo luito moteris atskiria gabalą, kuris telpa delnuose ir tarp jų pamaigo, išminko. Tada deda ant lygaus stalo paviršiaus, iškočioja nedideliu kočėlu, kaip tešlos lakštą, kuris turėtų būti maždaug pusės centimetro storio. Po to išpjauna du kiaušinio pavidalo blynelius, kuriuos kloja į gipso formą.
„Kadangi pradėjusi dirbti su moliu formų neturėjau, bandžiau kiaušinius gaminti be jų. Tiesiog pasinaudodavau mediniu arba plastmasiniu kiaušiniu. Pavyko visai padorus variantas, nors, žinoma, ne toks dailus, kaip formoje“, – aiškina amatininkė, čia pat demonstruodama, kaip išpjautus molio lakštelius galima dėti ant medinio kiaušinio, pirma jį padengus marle, ir suformuoti dvi geldeles, kurias vėliau turime sujungti molio klijais.
Korėtas kiaušinis
Šiek tiek moliui pradžiūvus moteris ima specialią tuščiavidurę ylą ir ja išbado skylutes, kad kiaušinis taptų korėtas – ažūrinis. Sako, kad kai kurie meistrai vietoje ylos naudoja paukščio plunksnos kiauravidurį kotelį.
Kiauraraščiai kiaušiniai kepami specialioje molio degimo krosnyje.
Tokią turi ir Gasčiūnų amatų centras, kuriame Jurgita Benienė dirba nuo praėjusių metų.
Molio kiaušinį galima puošti ir raižiniais, kuriuos moteris įspaudžia plonyčiais atsuktuvais arba virbalais, prieš tai kiaušinio pusę, ant kurios bus raižoma, pamirkiusi specialioje iš to paties molio pagamintoje skystoje medžiagoje, kuriai nudžiūvus, paviršius tampa baltas ir kontrastuoja su tamsesne paties gaminio spalva. Todėl raižinys matosi ryškiau.
Galima ir natūraliai džiovinti
„Dirbant su moliu tinka beveik visi virtuvės įrankiai: ir dantų krapštukai, ir mentelės, ir sieteliai...“ – juokiasi amatininkė.
Krosnyje iškeptiems kiaušiniams ji pritaiso blizgaus siūlo kilpeles, tad tokį darbelį galima būtų pakabinti ant Velykų medžio, sukurti kompoziciją.
Moteris sako, kad, neturint specialios krosnies, kai kuriuos molio darbelius galima džiovinti ir natūraliai. Tiesiog išpjautą kiaušinio formos molio blynelį pagražinti raižiniais ir palikti kelioms dienoms natūraliai džiūti. Tiesa, tokie gaminiai būna trapesni nei degti.
Moliu susidomėjo prieš metus
Jurgita Benienė rodo lentynas, kuriose rikiuojasi jos gamintos puodynėlės, puodeliai, dubenėliai, žvakidės. Net nepatikėtum, kad dar prieš metus ji neturėjo supratimo, kaip reiktų kurti keramikos dirbinius. Tik jautė šiam darbui trauką, susidomėjimą.
Praėjusiais metais moteris keramikos pradmenų mokėsi Kuršėnuose pas septintąjį puodžių karalių Algimantą Tamašauską. Konsultavosi ir su juodosios keramikos meistre Regina Mataitiene.
„Maniau, jeigu nelips šis amatas, tai nelips. Bet pabandyti galiu“, – sako J. Benienė, kuri yra baigusi žemės ūkio vadybininkės specialybę ir pagal profesiją su liaudies amatais nieko bendra neturėjo.
Grįžo iš Anglijos
Baigusi mokslus J. Benienė kurį laiką dirbo pardavėja, o pastaruosius dešimt metų su šeima gyveno Anglijoje.
Abu su vyru plušėjo fabrikuose. Pakavo, rūšiavo morkas, kopūstus, vėliau dirbo su plastiko tara. Darbas buvo monotoniškas, bet deramai apmokamas. Todėl nusivylimo šeima nejautė. Nors lobių neprikaupė, bet leido sau normaliai gyventi.
„Parduotuvėje tikrai galėjau nežiūrėti, kokį maistą, ar kuriuos batus pirkti“, – sako J. Benienė.
Tačiau Tėvynės ilgesys neapleido. Atvirkščiai – kasmet jis vis labiau augo, juolab kad Anglijoje nebuvo artimųjų, dauguma jų Lietuvoje. Todėl, kai vyresnėliui sūnui sukako septyneri ir buvo laikas eiti į mokyklą, šeima apsisprendė. Kepalių kaime nusipirko namus, įsikūrė. Šį balandį sueina metai nuo sugrįžtuvių.
„Lietuvoje gamta nuostabi. Seniai tokio nepaprasto rudens nemačiau, kaip praėjusiais metais“, – atvirauja jauna moteris. Ji sako dar nespėjusi nusivilti gyvenimu Lietuvoje.
Autorės nuotr.
AMATAS: Jurgita Benienė, iš Anglijos su šeima grįžusi prieš metus, ėmėsi keramikos gaminių amato.
FORMAVIMAS: Medinį ar kitokį nedūžtantį kiaušinį apdengiame medžiaga ir ant jos klojame molio lakštą, formuodami geldelę.
KOČIOJIMAS: Molį kočiojame kaip tešlą.
KIAUŠINIAI: Jurgitos Benienės gaminti moliniai kiauraraščiai kiaušiniai.
PUOKŠTĖ: Iš molinių kiaušinių galima sukurti ir puokštę.
LIKUČIAI: Molio likučiai, išbadžius kiaušiniuose skylutes.
VIRSMAS: Pilkas molio gabalas virsta kairaraščiu kiaušiniu.
FORMOS: Gipsines kiaušinio formas Gasčiūnų amatų centrui išliejo mokytojas Kęstutis Venckus.