
Naujausios
Vėluojančios miško ir daržo gėrybės stebina kainomis
Trys eurai už litrą voveraičių, keturi eurai už litrą miško aviečių, 40 centų už kilogramą bulvių. Tokios kainos Kelmėje. Nedaug uždirbančio provincijos gyventojo piniginei tai tikras iššūkis, tačiau grybais prekiaujantis Bronislovas 10 litrų raudonikių išprekiavo per valandą.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Voveraičių kainą patrigubino
Kelmės centre, „Maximos“ prieigose, kasdien įsikuria miško, sodo ir daržo gėrybių pardavėjai. Iš Šaukėnų seniūnijos Šilo Pavėžupio atvykęs pensininkas Bronislovas Balkaitis iš kartoninės dėžės į litro talpos plastiko kibirėlius dėlioja voveraites. Jų šįryt į Kelmę atvežė 15 litrų. Už litrą prašo trijų eurų.
Turėjo ir dešimt litrų raudonviršių. Bet juos per pirmąją prekybos valandą išpirko, nors už trijų litrų kibirėlį prašė po 7 eurus.
Už voveraičių litrą ponas Bronislovas prašo trijų eurų. Pernai litrą parduodavęs po eurą, nes šių grybų būdavo daug. Šiemet grybų pririnkti sunkiau. Be to, jų sezonas vėluoja maždaug trimis savaitėmis. Ankstesniais metais grybų rasdavo gegužės pabaigoje, grybaudavo visą birželį. Šiemet rimtesnis grybavimo sezonas prasidėjo tik nuo liepos. Raudonviršiai pradėjo dygti tik praėjusią savaitę.
10 litrų raudonikių ir 15 litrų voveraičių ponas Bronislovas drauge su žmona pririnko per vieną dieną. Grybavo sekmadienį, apie aštuonias valandas, Šaukėnų miškuose.
„Per dieną, pardavęs grybus, uždirbu apie 50 eurų. Man, pensininkui, tai neblogi pinigai. Iš tų priedų susitvarkome neatidėliotinus reikalus, – džiaugiasi grybautojas. – Ir sveika judėti, kvėpuoti miško oru. Jeigu vieną kitą erkę ir pagauni – ne bėda. Parėjęs apsižiūriu, dažniausiai dar būna neįsisiurbusi. Atsikratau.“
Pavėžupiškis grybauja nuo vaikystės. Augo Paprūdžiuose, šalia Kūprės miško. Dabar irgi gyvena šalia miško, tik Šaukėnų seniūnijoje.
Kai buvo darbingo amžiaus, grybaudavo po darbo, savaitgaliais arba per atostogas. Pirmiausia pasiruošdavo atsargų savo šeimai, paskui grybų parduodavo.
Kol Bronislovas prekiauja grybais, jo žmona Šaukėnų ir Šilo Pavėžupio miškuose grybauja. Galbūt dar šiandien, pardavęs vakarykštį kraitį, ir jis prisijungs prie žmonos. Jeigu bus ką parduoti, rytoj vėl atvažiuos į Kelmę.
Uogas parduoti sunkiau
Priešais Bronislovą miško avietėmis prekiauja Jadvyga iš Pakražančio seniūnijos. Į litro plastiko kibirėlius kruopščiai surinktos smulkios miško uogos. Už litrą prašo keturių eurų. Pernai parduodavo po pustrečio euro. Vos atvažiuodavo – pirkėjai kaip mat išgraibstydavo. Bet uogų buvo daugiau, jos stambesnės, greičiau pririnkdavo.
Prekyba uogomis sekasi kiek sunkiau negu grybais. Uogienei daug aviečių nepripirksi, o paragauti dar yra braškių. Jos pabrangusios, bet kilogramą dar gali gauti už 3–3,5 euro.
Jadvygai uogavimas – jos gyvenimo būdas. Šiandien atvežė nedidelį kibirą uogų. Jų pririnko per pusdienį. Parduoti liko dar keli litrai. Gyvena netoli miško. Garbaus amžiaus moteris sako nesusilaikanti nepauogavusi. Tik avietės šiemet labai prastos. Krūmai nudžiūvę. Uogos – smulkios. Kelias valandas turi sugaišti, kol prigraibai porą litrų.
„Daržus ravėti pasilenkus man lengviau. O nuo uogavimo įskausta strėnos. Nerašykit kiek man metų. Kavalieriai sužinos, juoksis, – humoro nestokoja uogautoja. – Ir taip nelabai kas tiki, kad aš priuogauju. Ir neaiškinu. Sakau – anūkės pririnko.“
Prieš kelias dienas Jadvygos vietoje sėdėjo prekiautojos mėlynėmis. Uogautojos atvažiavo iš Tauragės. Mat čia – mažesnė konkurencija. Už litrą mėlynių prašė 5 eurų, tačiau praeiviai buvo kuklūs, mieliau pirko po pusę litro uogų, tik paragauti.
„Širdis pasmoko. Sugriešijau. Seniai mėlynių beragavau“, – sakė pusės litro stiklainiuką vartydama pensininkė. Prekiautoja subėrė uogas į maišelį.
Jauna mama nupirko litrą uogų vaikams. Pasvarstė, jog pigiau vynuogės, kai perki su akcija išeina tik pora eurų už kilogramą. Bet norisi paragauti ir miško uogų.
Daržovės vėluoja pusantro mėnesio
Šiemet vėluoja ir daržo gėrybių derlius. Turgelio prieigose verslininkė Alma Grybienė pardavinėja ankstyvąsias bulves, agurkus, žirnius, žiedinius kopūstus, sodo avietes ir šilauoges.
Ankstyvosios bulvės atvežtos iš užventiškio ūkininko Algimanto Vaupšo ūkio ir iš Kauno rajono Zapyškio. Kilogramas standartinių bulvių – 40 euro centų. Nepigiau už svogūnus, jų kilogramas – 50 centų. Nedidelį žiedinį kopūstą galima nupirkti už pusantro euro, didesnį – už porą eurų.
„Ankstyvosios daržovės šiemet vėluoja, – sako prekiautoja. – Kainos taip pat šiek tiek aukštesnės negu pernai.“
Lenkiška produkcija pigesnė už lietuvišką. Sodo aviečių kilogramas – 2 eurai.
Užventiškis ūkininkas Algimantas Vaupšas, sako, jog daržovės šią vasarą vėluoja maždaug pusantro mėnesio. Ilgai užsitęsęs pavasaris ir pastaruoju metu dar neatšylančios naktys trukdo augti. Jau pradeda kenkti ir užsitęsę sausi orai.
Pavasarį ūkininkui pasisekė, nes apie Užventį lijo mažiau negu kitose vietose, tačiau dabar daržovėms jau pradeda trūkti drėgmės.
Dėl šiemet sudėtingesnių auginimo sąlygų ūkininkas sako negalįs daržovių daug branginti, nes pirkėjai rinksis lenkiškas.
Autorės nuotr.
Vaisiais ir daržovėmis gatvėje pastatytoje palapinėje prekiaujanti Alma Grybienė sakė, jog lietuviškas daržoves jai tiekia Kauno ir Kėdainių rajonų ūkininkai, uogas šiuo metu labiau apsimoka vežtis iš Lenkijos.
Pensininkas iš Šilo Pavėžupio Bronislovas Balkaitis iš pat ryto buvo pardavęs visus raudonviršius, kurių turėjo 10 litrų, ir nemažą dalį voveraičių.
Avietes iš miško pardavinėjo vienintelė Jadvyga iš Pakražančio seniūnijos. Prekyba sekėsi sunkiau negu grybų pardavėjams, tačiau belikę parduoti tik tris litrus.
Vėluojančios bulvės – šiemet nepigios.