
Naujausios
Vąšelio, virbalų ir rankų stebuklai
Kelmės rajone, Užvenčio seniūnijos Maudžiorų kaime gyvenanti Zita Smaidžiūnienė vąšeliu neria rankines, dėžutes ir drabužius, kuria papuošalus, audžia takelius. Kaime gyvenančios moters rankos retai kada ilsisi. Ji sako, jog rankdarbiai padėjo gyventi tuomet, kai augino vaikus. Juk kartais iš nieko galima sukurti originalų, reikalingą daiktą. O dabar rankdarbiai teikia nusiraminimą ir yra originalios niekur nenuperkamos dovanos artimiesiems ir giminaičiams.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Mergaitė turi viską mokėti
Zitai Smaidžiūnienei visam gyvenimui įstrigo jos mokytojos Onos Mešliuvienės žodžiai: „Mergaitė turi viską mokėti“. Ši mokytoja dėstė darbus ir lietuvių kalbą.
„Seilė varvėdavo pamačius, kiek daug visokiausių grožybių mokytoja buvo prisinėrusi ir prisimezgusi, – mena ponia Zita. – Paprašiau tėvelio, kad man padarytų vąšelį. Anuomet jie buvo deficitas. Padarė iš medžio. Juo ir pradėjau nerti.“
Imtis rankdarbių tuomet dar mergaitę Zitą paakino ir teta. Paprašė, kad teta numegztų megztuką. Numezgė, bet pasakė: „Pirmas ir paskutinis kartas. Turi išmokti pati.“
Paėmusi širdin dviejų autoritetais laikytų moterų žodžius ponia Zita pradėjo mokytis visų moteriškų darbų. Mama verpdavo avies vilnas. Tėvų šeima avis nuolatos laikydavo dėl vilnos. Jos rengė šeimą. Verpti išmoko ir Zita.
Drauge su mama sėdo ir į stakles. Išmoko austi. Stakles iki šiol tebeturi. Jose tebėra dar ir mamos apmesta lovatiesė.
Iš savo mamos išmoko nerti kilimėlius. Sunaudodavo visas įplyšusias paklodes, užvalkalus ir kitokius skudurus. Sukarpydavo juos juostelėmis, sulenkdavo juostelę pusiau, susegdavo abu juostelės galus, kad laikytųsi sulenkta, ir nerdavo vąšeliu kilimėlius pasitiesti prie lovos ar prie durų. Ir atliekami skudurai susinaudodavo, ir kilimėlių nereikėjo pirkti.
Dar būdama visai jauna Zita lankė siuvėjų kursus. Išmoko siūti. Teta jai padovanojo kojom minamą siuvimo mašiną.
Vėliau sukūrusi šeimą moteris įsitikino, jog mokytojos ir tetos žodžiai turėjo prasmę. Viskas, ką ji buvo išmokusi, šeimoje labai pravertė. Vyrui iš vilnos numegzdavo storus, šiltus megztinius. Jis dirbo traktorininku – šiltas apdaras labai pravertė.
Dukroms pasiūdavo drabužėlių iš išardytų senų, jau dėvėtų drabužių. Ir medžiaga nekainuodavo, ir vaikas originaliai būdavo aprengtas. Pamena išardė seną savo lietpaltį, iš jo dukrai pasiuvo sijonėlį ir švarkelį. Mergaitė nuėjo mokyklon, klasiokės nustebo: „Iš kur tokį gražų kostiumėlį gavai?“ Atrodė lyg deficitas. Niekas tokio neturėjo.
Rankinės – ir naujovė, ir prisiminimas
Ponia Zita dėlioja vąšeliu nertas rankines. Ir lygios spalvos, ir pamargintos, papuoštos pailga saga. Jas vadina ir prisiminimu, ir naujove. Mat rankines nerdavusi ir anksčiau, tik iš storų taip vadinamų kitkinių virvučių. Rankinės būdavo sunkios, nespalvingos.
Dabar yra lengvų, medžiaginių, bet labai tvirtų virvučių. Dukros jų atveža įvairiausių spalvų. O mama žiemos vakarais, kai į kiemą anksti įsėlina sutema, neria įspūdingas rankines. Ir mažas išeigai, ir didesnes apsipirkimui.
„Iš vienos špūlės nuneriu nemažą tašę, – pasakoja ponia Zita. – Ir dar lieka virvės kitų rankinių pamarginimui. Špūlė kainuoja apie 7 eurus. Už tiek rankinuko tikrai nenupirksi. O aš jį nuneriu per porą vakarų. Neseniai važiavom į Marijampolę, pas vyro gimines. Nunėriau rankinę, pamušėm porą triušių – ir lauktuvės.“
Moteris rodo įspūdingą iš atskirų ornamentų sunertą liemenę, kiauraraščiu išmargintus megztukus, margų siūlų megztinį su sagomis per visą rankovę. Niekada nenešiojo pirktinių megztinių.
Į pačios nunertą dėžutę sudėti jos padaryti papuošalai. Orginalūs kolje suraišioti iš virvučių ar suverti iš karoliukų. Viskas pačios sugalvota. Viskas pačios kūryba. Kūryba – tai tarsi atsvara po sunkių kasdienių kaimo darbų.
Z. Smaidžiūnienė ilgą laiką yra dirbusi laiškaneše. Pėščia keliaudavo į Užvenčio paštą, parsinešdavo daugybę laikraščių, anuomet vien į mokyklą nunešdavo po kelias dešimtis leidinių. O kur dar aptarnauti Žeberių, Minupių ir kitų kaimų gyventojus? Paskui darbavosi fermose. Per dienas išvargdavo, rankdarbiai atgaivindavo po sunkaus fizinio darbo.
Auksarankė svarsto, jog rankdarbiai yra ne tik „dūšią atgaivinantis“ pomėgis, bet ir labai naudingas užsiėmimas. Visų pirma savo rankų darbas suteikia originalumo žmogaus išvaizdai, jaukumo ir išskirtinumo namams. Antra – pačių pasidaryti dalykai – ilgaamžiai. Nesuplyšta ir nenusidėvi per metus kaip pirktiniai. Ponia Zita rodo iš šilko austą lovatiesę. Jai jau 41 metai, kasdien tiesiama svetainėje, skalbiama, o žvilga kaip nauja ir niekur jokios skylutės. Moteris dar turi ir savo mamos austų paklodžių iš lino.
Iš mamos pomėgį rankdarbiams perėmė ir jos dukros. „Aš joms jau neprilygstu, – kuklinasi ponia Zita, rodydama iš plonyčio siūlo nunertą skarą užsimesti ant pečių.
Tai Šiauliuose gyvenančios jos dukros Vilmos Drąsutienės dovana. Ji taip pat neria vąšeliu, mezga raštuotus su pynėmis megztinius, piešia ant šilko ir moka daugybę įvairiausių rankdarbių. Minupių kaimo bendruomenės namuose buvo surengta jos rankdarbių paroda.
Tik vilnones kojines, pasak Z. Smaidžiūnienės, prašo, kad numegztų mama. Jai neišeina numegzti tokias patogias, tiesiog limpančias prie kojų.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
LIEMENĖ: Zita Smaidžiūnienė džiaugiasi pačios nunerta spalvinga liemene, tinkančia ir žiemai, ir vasarai.
RANKINĖS: Kiekvienam gyvenimo atvejui Zita Smaidžiūnienė turi savo rankų darbo rankinę.
PAPUOŠALAI: Iš virvučių ir karoliukų gimsta originalūs papuošalai.
ILGAAMŽIAI: Lovatiesėms – 41 metai, pagalvėlės – Zitos Smaidžiūnienės jaunystės darbai. Rankdarbiai po kelias dešimtis metų puošia tėvų namus ir perduodami vaikams.
DOVANA: Zita Smaidžiūnienė giria puikiai nunertą dukros Vilmos padovanotą skarą. Sako, jog dukra seniai ją pranoko.