Vandenį šildo saulės energija

Vandenį šildo saulės energija

Vandenį šildo saulės energija

Šiauliečiui Audriui Kiudului vandenį šildo saulė. Lietuvoje vandens šildymo saule sezonas prasideda kovo viduryje ir baigiasi spalį. Beslėgio saulės šildytuvo savininkas tikina, kad 4 asmenų šeimai vanduo prišildomas ir ne itin saulėtomis dienomis.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Kaip pas kaimyną

„Tai, kad žmonės mažai žino apie saulės šildytuvus – akivaizdu. Veikia principas „reikia tokio, kaip pas kaimyną“, todėl daugiau domėtis alternatyviais karšto vandens paruošimo būdais imama, kai šalia yra pavyzdys“, – sako Šiauliuose veikiančios UAB „Visija“, kuri pradeda saulės šildytuvų gamybą, direktorius A. Kiudulas.

Ant savo namo stogo tokį šildytuvą ponas Audrius užsikėlė  beveik prieš ketverius metus. Iš savo praktikos žino, kokio efektyvumo yra sistema, kaip prižiūrėti įrangą, konvertuojančią saulės energiją į šilumą.

Sistemos veikimo principas pagrįstas natūralia, gravitacine cirkuliacija: stiklinėje vakuuminėje kolboje šylantis vanduo kyla į virš jos esančią talpyklą, o joje esantis vėsesnis vanduo leidžiasi žemyn į kolbas.

Taip vanduo ratu cirkuliuoja tarp kolbų ir talpyklos, kurioje vanduo vis labiau kaista. Vandens temperatūra šildytuve saulėtą dieną pasiekia 100 laipsnių. Pašnekovo teigimu, sistema užvirimo „nebijo“ – susidaręs garas pasišalina į aplinką per ventiliacijos angą.

Ekologiška sistema

Ponas Audrius patikina, kad saulės šildytuvų konstrukcija yra nesudėtinga, tokią gali susirinkti kiekvienas meistrauti mėgstantis vyras.

Beslėgius šildytuvus reikia užkelti kuo aukščiau ant stogo, slėginius galima montuoti ir ant žemės.

Vyras nusišypso: naktį saulės neišsikviesi, todėl vartotojams rekomenduojama didesnės talpos vandens saugyklos, kuriose būtų sukaupta karšto vandens atsargų.

Keturių asmenų šeimai rekomenduojama 250 litrų vandens talpykla. A. Kiudulas patikina, kad jų šeimai šio vandens kiekio užtenka. Saulės šildytuvo tarnavimo laikas – 15 metų. Paskaičiuota, kad ši sistema atsiperka per trejus metus.

Toks šildymo būdas – ekologiškas. „Jei šildyčiausi vandenį elektra ar dujomis į aplinką patektų apie 1000 kilogramų anglies dvideginio“, – sako A. Kiudulas.

Priežiūra nesudėtinga

Priežiūra, pasak savininko, nėra sudėtinga – kas porą metų beslėgį šildytuvą reikia išardyti ir išplauti šiltu vandeniu, kuriame ištirpinta citrinos rūgšties, nes vienas didžiausių trūkumų – kalkėjimas.

Slėginiuose šildytuvuose nieko ardyti nereikia – per specialiai paliktus čiaupelius sistema išplaunama tiesiog iš katilinės.

Saulės šildytuvai atsilaiko ir prieš didžiausius šalčius. Jų šilumos izoliacija yra pakankama, o kaip papildoma apsauga nuo užšalimo  įmontuojamas elektrinis kaitintuvas, kurį valdo mikroprocesorinis valdiklis.

Beslėgiai šildytuvai žiemai papildomai neruošiami. Slėginiuose šildytuvuose prieš šalčius rekomenduojama išleisti vandenį iš prijungiamojo vamzdyno.

Šaltuoju metų laiku karštas vanduo šildomas elektra, dujomis ar kietuoju kuru – priklauso nuo įrengtų šildymo prietaisų.

„Žiemą naudoti saulės šildytuvą vandeniui šildyti – neefektyvu, nėra tiek saulės. Šią žiemą tebuvo trys dienos, kai saulė realiai galėjo užšildyti vandenį“, – sakė vyras.

Suskaičiavo, kad per vasarą saulės šildytuvas gali būti nenaudingas dėl oro sąlygų apie 14 dienų.

Praėjusią vasarą nebuvo nė vienos dienos, kad neveiktų šildytuvas. Jei nėra ryškios saulės, pasak A. Kiudulo, vandens temperatūra sušyla apie 60–70 laipsnių.

Kodėl daugiabučių bendrijos nesistato vandens šildytuvų?

„Savo prigimtimi šie šildytuvai yra individualaus vartojimo įrenginiai. Daugiabučiuose dauguma inžinerinių sistemų veikia kaip kolektyviniai įrengimai. Todėl norint panaudoti tokius šildytuvus daugiabučiuose namuose reikėtų keisti karšto vandens tiekimo būdą“, – sako ponas Audrius.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ŠILDYTUVAS: Šis beslėgis saulės šildytuvas tarnauja šiauliečio Audriaus Kiudulo 4 asmenų šeimai beveik ketverius metus.

TEMPERATŪRA: Apniukusią dieną vanduo buvo sušilęs iki 60 laipsnių.

KONSTRUKCIJA: Šiaulietis Audrius Kiudulas tikina, kad saulės šildytuvų konstrukcija yra nesudėtinga, tokią gali susirinkti meistrauti mėgstantis vyras.