Vaistažolių ir prieskonių mandala

Vaistažolių ir prieskonių mandala

Vaistažolių ir prieskonių mandala

Šiaulių universiteto Botanikos sode prieskoninių ir vaistinių augalų sodelis, žvelgiant iš viršaus, primena spalvingą mandalą. Vieno aro ploto kvadrato centre — apskritimas, nuo kurio įvairūs augalai suformuoja spindulius. Taip sukurta įvairiaspalvė saulė.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Sodelyje — virš 50 augalų

Botanikos sodo gėlininkystės vyresnioji specialistė Aldona Grišaitė šypsosi — į mandalą panašų sodelį ji sukūrė intuityviai: „Tiesiog vieną po kito sodinau augalus, derindama pagal spalvas, aukštį, paskirtį. Taip palaipsniui “gimė“ ši vaistažolių ir prieskonių saulytė“.

A. Grišaitė mandaloje suskaičiuoja virš 50 skirtingų augalų, sodelio centre daugiausia auga vaistažolės, link pakraščių — prieskoniai. Šiuos augalus galima panaudoti įvairiems patiekalams pagardinti, arbatoms paruošti, tam tikriems negalavimams palengvinti.

Tarp augalų yra ir vienmečių, ir daugiamečių, paskutiniai — atsparūs žiemos šalčiams, jų nereikia dengti. Tik svarbu nepamiršti laiku juos nukirpti, tada jau išsidžiovintų užteks ištisiems metams. Vienmečius augalus kiekvieną pavasarį reikės naujai užsiauginti iš sėklų.

Apskritimas po apskritimo

Aldona Grišaitė vardina augalus, be kurių neįsivaizduojamas tradicinis vaistažolių ir prieskonių darželis. Šiaulių universiteto Botanikos sodo augalinės mandalos viduriuke — viena iš raudonosios monardos veislių, išsiskirianti melsvai violetiniais žiedlapiais. Monardos neretai vadinamos amerikietiška melisa ar citrinine mėta. Paskutinis pavadinimas atspindi aromatingos arbatos, ruošiamos iš monardos žiedelių, skonį. Jau nuo senovės monarda buvo naudojama, esant skrandžio susirgimams, skirta temperatūrai mažinti.

Rateliu aplink monardą auga vaistinis bėrutis — daugiametis puskrūmis, iš kurio lapų verdama tonizuojanti arbata.

Dar didesnį ratelį suformuoja medetkos — vaistiniai ir dekoratyviniai augalai. Medetkų žiedų užpilas vartojamas ne tik kaip priemonė uždegimams nuraminti, jis rekomenduojamas, sergant kepenų, virškinamojo trakto ligomis. Žiedų nuoviras tinka žaizdoms, išbėrimams, nudegimams, burnai skalauti, mat turi antiseptinių savybių.

Tikroji levanda — labai aromatingas augalas. Kaip prieskonis, dažniausiai naudojami jo žiedai, kurie skinami beveik visiškai prasiskleidę. Tinka avienos ir žvėrienos patiekalams, padažams, marinatams pagardinti. Žiedeliai kartais dedami į sausainius.

Levandas įrėmina kitas ratelis — rūtų. Rūta — vaistinis, prieskoninis augalas. Žali arba džiovinti rūtų lapeliai bei ūgliai turi būti vartojami labai nedideliais kiekiais. Rūtos tinka įvairių padažų, salotų, kiaušinių, grybų, grietinės, varškės, sumuštinių (ypač su sūriu) skoniui paaštrinti, arbatai aromatizuoti. „Tik labai saikingai“, — dar kartą apie lengvai nuodu galinti virsti augalą perspėja A. Grišaitė.

Sodelio ratelį užbaigia oranžiniais žiedeliais apipilti serenčiai. Serentis, kaip pikantiškas prieskonis, naudojamas mėsos, žuvies, daržovių, ypač ankštinių patiekalams, sriuboms, padažams, marinatams.

Vienmečiai augalai

Augalų „saulės“ spindulėliuose auga blakinė kalendra — vienmetis žolinis augalas, vienas iš seniausiai maistui vartojamų prieskonių. Kalendrų kvepiančiai vaisiais (sėklomis) paskaninami įvairūs duonos kepiniai, mėsos, žuvies, daržovių patiekalai, padažai, marinatai bei gėrimai. Jų lapai pasižymi specifiniu kvapu, turi daug vitamino C, karotino. Antpilas gerina apetitą, virškinimą, dezinfekuoja ir malšina skausmą, teigiamai veikia imuninę sistemą.

Darželinis dašis gali būti vartojamas šviežias ir džiovintas. Lapai tinka pupelių, žirnių sriuboms, kitų ankštinių augalų, žuvies patiekalams, salotoms. Į miltelius sutrintas džiovintas dašis pagardins salotas, padažus, sūdymus, marinatus. „Šio prieskonio dedama labai mažai ir tik baigiant gaminti patiekalus, nes anksčiau įdėtas dašis maistui suteiks kartėlio“, — perspėja Aldona Grišaitė.

Kvapiuoju mairūnu (šviežiu ar džiovintu) paskaninami įvairūs mėsos, žuvies, daržovių patiekalai ir konservai, sriubos ir padažai. Mairūnas — tinkamiausias prieskonis koldūnams bei picoms. Mairūno arbata žadina apetitą, gerina virškinimą, raminančiai veikia nervų sistemą.

Kvapusis bazilikas — labai malonaus kvapo ir kiek aštroko skonio augalas. Tinka pomidorų sriubai ir žuvienei, padažams, picai, visoms lapinių daržovių salotoms, kiaušinių patiekalams, keptai ir virtai žuviai, veršienai, kiaulienai, daržovių patiekalams pagardinti.

Vaistinė agurklė auginama kaip prieskoninis bei vaistinis augalas. Žali lapai ir stiebai yra malonaus, agurkus primenančio skonio, todėl jų dedama į patiekalus, kur reikalingi agurkai. Žali lapai, išmirkyti acte, valgomi kaip špinatai.

Daugiamečiai augalai

Čiobreliai — daugiamečiai žoliniai augalai, puskrūmiai. Tinka bulvių, pupelių ir pomidorų sriuboms, mišrainėms, žuviai, jautienai, veršienai, kiaulienai, žvėrienai, daržovių patiekalams. Čiobrelio arbata tonizuoja, padeda, sergant kvėpavimo takų ligoms, esant virškinimo sutrikimams.

Paprastuoju raudonėliu pagardinami sultiniai, picos, mišrainės, padažai, žuvis, kiauliena, jautiena, daržovių patiekalai.

Vaistinė melisa tinka padažams ir užpilams, lapinėms ir agurkų salotoms, varškei ir sūriui su žalumynais pagardinti. Dėl citrinas primenančio skonio ir kvapo mėgstama melisos arbata.

Kitas daugiametis žolinis augalas — vaistinis šalavijas, kaip prieskonis, puikiai tinka sultiniams, padažams, įvairiems mėsos ir daržovių patiekalams skaninti. Yra labai vertingas ir kaip vaistinis augalas. Jo lapų nuoviru skalaujama burna, gydomi gerklės uždegimai.

Peletrūnas arba vaistinis kietis dažniausiai naudojamas antriems patiekalams pagardinti, ypač varškės. Liaudies medicinoje naudojamas skandžio sekrecijai padidinti, apetitui ir miegui pagerinti.

 

EŽIUOLĖ: Šiaulių universiteto Botanikos sodo gėlininkystės vyresnioji specialistė Aldona Grišaitė žino, kad rausvažiedės ežiuolės užpilas — puiki priemonė imuninei sistemai stiprinti.

 

MANDALA: Įvairiaspalvę Botanikos sodo mandalą sudaro daugiau nei 50 skirtingų vaistažolių ir prieskonių, tarpusavyje derintų pagal žiedų spalvą, aukštį ir augalų paskirtį.

 

LEVANDA: Aštrus ir stiprus levandų kvapas atbaido kandis, todėl šių džiovintų augalų maišeliai gali būti dedami spintoje, drabužių lentynose.

 

MEDETKA: Dėl veiksmingo poveikio, esant įvairiems ginekologiniams susirgimams, medetkos dar vadinamos moterų gėlėmis.

 

SERENTIS: Daugelis nežino apie ryškiai oranžinių serenčio žiedelių naudojimo kaip prieskonio būdą.

MONARDA: Bičių ir kamanių mėgstami monardos žiedai, matyt, todėl šis augalas turi ir kitą, bičių balzamo, pavadinimą.  

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.