
Naujausios
Ūkininkas atvėrė žemės profilį
Per dvi dienas Liaudiškių kaime (Radviliškio rajonas), ūkininko Vytauto Krikščiūno ūkyje surengtoje lauko dienoje „Grūdo kelias“, apsilankė bemaž tūkstantis Lietuvos bei užsienio ūkininkų. Čia žemdirbiai susipažino su šiuolaikinėmis javų auginimo technologijomis bei sulaukė siurprizo – iškastoje tranšėjoje stebėjo dviejų metrų gylio dirvožemio profilį.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Ūkininko valdos – 2000 hektarų
Į ūkininko Vytauto Krikščiūno ūkį suvažiavęs gausus būrys šalies ir užsienio žemdirbių domėjosi, kaip radviliškiečiui sekasi darbuotis 2000 hektarų užimančiame šeimos ūkyje.
Pradėjęs ūkininkauti prieš 26-erius metus, V. Krikščiūnas startavo 15 hektarų žemės plote ir kūrėsi tėvų ir senelių sodyboje. Po dešimtmečio sugalvojo, kad jau pats laikas žemės ūkiu užsiimti rimčiau. Dabar didžiuliame žemės plote ūkininkas darbuojasi kartu su sūnumi Laurynu ir dukra Giedre.
Šeima turi 800 hektarų nuosavos žemės. Likusi yra nuomojama Radviliškio bei netoliese esančiame Pakruojo rajone.
Dabar Krikščiūnų ūkyje dirba trys agronomai – jis ir kartu ūkininkaujantys sūnus ir dukra, tačiau gali būti, kad šį kelią pasirinks ir jauniausias sūnus Gabrielius.
Didžiausią Krikščiūnų ūkio dalį sudaro žieminiai kviečiai (apie 1100 hektarų), 550 hektarų – žieminiai rapsai, taip pat auginama ir vasarinių kviečių, pupų, šiek tiek miežių.
Derlius talpinamas 6000 tonų talpos elevatoriuje, grūdai džiovinami nuosavoje grūdų džiovykloje. Bet, tolydžio gerėjant derlingumui ir neparduodant nukultų grūdų tiesiai „nuo kombaino“, turimų talpų nebeužtenka, todėl ūkyje šiuo metu yra statomas papildomas 5000 tonų elevatorius ir papildoma moderni džiovykla. V. Krikščiūno ūkyje yra ir šiaudų granulių gamybos linija, jis turi transporto įmonę.
Gyvulininkyste ūkininkas niekada neužsiėmė. Kaip pats juokauja, tik neseniai, kad būtų tikras ūkininkas, įsigijo tris hailendų veislės karves.
Ūkininkauti padeda moderni ir naši technika. Su technikos naujovėmis galėjo susipažinti ir ketvirtą kartą organizuoto renginio „Grūdo kelias“ dalyviai.
V. Krikščiūnas pripažino, jog nesidomint šiuolaikinėmis technologijomis, šiandien našiai ūkininkauti negalima. Į ūkininko kombainus iš hektaro byra vidutiniškai po 7-8 tonas kviečių, 4 tonas rapsų ir tai – nemenkas modernizacijos nuopelnas.
Vienas iš renginio organizatorių, „KG Group“ įmonių vadovas Tautvydas Barštys pastebėjo, kad ketveri pastarieji metai grūdininkams buvo „auksiniai“. Grūdininkai, skirtingai nuo gyvulininkystės sektoriaus, galėjo dalį gauto pelno skirti įdiegiant pažangias technologijas, įsigyjant naujos technikos, modernizuojant ūkius.
T. Barštys pasidžiaugė ūkininku V. Krikščiūnu, leidusiu savo valdose organizuoti tokį didelį renginį – esą ne kiekvienas leidžia mindžioti savo laukus tokiai miniai žmonių. Pats ūkininkas prisipažino, kad jo ūkyje organizuotas tokio masto renginys pareikalavo nemažai pastangų – „Grūdo keliui“ jis ėmė ruoštis jau nuo rudens.
Pamatė žemės profilį
Susipažinti su pažangiomis technologijomis žemdirbiai renginyje galėjo į valias – visi autobusais buvo vežiojami po V. Krikščiūno ūkio laukus, kur jų jau laukdavo įvairių žemės ūkio sričių konsultantai.
Daugelį sudomino pirmą kartą šalyje pristatytas „Grūdo guolis“, kurį parengė UAB „Chemcementas“. Bendrovės specialistai pasirūpino, kad lauko dienos dalyviai akivaizdžiai pamatytų dirvožemio profilį ir visus žemės sluoksnius.
Tam žieminių rapsų lauke buvo iškasta 18 metrų ilgio tranšėja, į kurią nusileidę žemdirbiai galėjo pamatyti tai, ko paprastai jų akys nemato: visus 2 metrų gylyje esančius žemės sluoksnius.
Lauko dienos dalyviai čia pat galėjo susipažinti su dirvoje vykstančiais procesais, pamatyti rapsų šaknų sistemą, stebėti, kokią įtaką dirvožemiui padarė naudotos įvairios biologinės bei cheminės jo gerinimo priemonės.
Rodydama V. Krikščiūno ūkyje esančio dirvožemio sandarą, „Chemcemento“ atstovė patikino, jog ūkininkas gali džiaugtis derlinga šios vietovės žeme, kurios humusingas sluoksnis siekia iki 30 centimetrų. Esą kitose vietovėse tokių žemių ūkininkai neturi.
Anot „Chemcemento“ specialistų, paviršinis dirvos sluoksnis ir podirvis priklauso nuo įvairių veiksnių, kurie keičia dirvos pH, kinta augalų mitybai svarbi šaknų sistemos masė, dirvos purumas. Todėl ne visur pasėliai dygsta tolygiai.
Pažintis su naujovėmis
Numatytose stotelėse žemdirbiai apžiūrėjo vis kitus bandyminius laukus – žieminius bei vasarinius kviečius, ankštinius, žieminius rapsus, kukurūzus. Ūkininkai galėjo palyginti savo ir vieno stambiausių Radviliškio rajono ūkininko laukus.
Vienoje iš stotelių buvo pristatoma ir naujausia technika.
Ūkininkai galėjo susipažinti ir su išmaniosiomis technologijomis, kai išmaniuoju telefonu, įsivedus tam tikrą programėlę, ūkininkas gali kontroliuoti ūkio darbus, technikos parką, „online“ režimu išsikviesti agronomo pagalbą.
Įsivedę javų augintojams skirtą programą, ūkininkai būdami laukuose gali gauti patarimą, kokius įmonės produktus panaudoti javų laukuose.
Išmaniąsias naujoves pristatė UAB „ADAMA Northern Europe“ generalinė direktorė Erika Povilionienė.
„Džiaugiuosi, kad tokie renginiai vyksta ir yra galimybės pasikonsultuoti su specialistais, sužinoti, kokios yra naujovės. Be abejo, tai leidžia mums sparčiau tobulėti“, – sakė ūkininkas V. Krikščiūnas.
Renginio metu jo dalyviai galėjo dalyvauti aukcione, kurio metu surinktos lėšos bus skirtos sunkiai besiverčiančioms rajono šeimoms. Šiemet šiam kilniam tikslui buvo paaukota per 7,3 tūkstančio eurų.
Dar vienas siurprizas suvažiavusiems ūkininkams – aviacijos sporto virtuozo Jurgio Kairio pasirodymas.
Autorės nuotr.
PROFILIS: Naujovė lauko dienos dalyviams – iškastoje tranšėjoje „atriektas“ įprastai nematomas žemės dirvožemio profilis.
VEDLIAI: Radviliškio rajone ūkininkaujantis Vytautas Krikščiūnas: „Moderni technika, naujosios agronominės priemonės, išmaniosios technologijos – tai tie vedliai, kurie veda ūkį į priekį“.
„AUKSAS": Vienas iš lauko dienos organizatorių, „KG Group“ įmonių vadovas Tautvydas Barštys: „Jau ketvirti metai augalininkystės sektorius išgyvena aukso amžių“.
VAIZDAS: „Atriektas“ žieminių rapsų lauko profilis parodė: šioje vietovėje žemė derlinga.
MODERNUMAS: Ūkininkus domino naujausia – moderni, naši ir, aišku, nepigi derliaus nuėmimo technika.
ŽINGEIDUMAS: Be technikos šiuolaikinis ūkis – lyg be rankų. Todėl pastaroji itin traukė ūkininkų akį.