Ūkininkai nuostolius patiria ir dėl embargo, ir dėl supirkėjų

Ūkininkai nuostolius patiria ir dėl embargo, ir dėl supirkėjų

Ūkininkai nuostolius patiria ir dėl embargo, ir dėl supirkėjų

Apskrities ūkininkai, kurie savo produkciją tiekdavo Rusijos rinkai, paskelbus embargą, randa kitų rinkų. Tie, kurie prekiavo tik Lietuvoje, dėl embargo nesijaudina. Tačiau ir vieniems, ir kitiems tenka skaičiuoti nuostolius, nes supirkėjai muša kainas žemdirbiams, bet Lietuvos valgytojams produkcija nepinga ir nepigs.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Ras išeitį per Baltarusiją

Šiaulių rajono Gruzdžių ūkininkas Edas Sasnauskas iki embargo paskelbimo didžiąją dalį savo produkcijos – ir bulvių, ir grūdų – realizuodavo Rusijoje, Lietuvoje parduodavo vos apie vieną procentą savo užauginto derliaus.

„Pirkėjų bus, prekyba nenutrūks, nebus žmonės nevalgę, bet tokio uždarbio nebebus“, – sakė ūkininkas E. Sasnauskas.

Ūkininkas mano, kad Baltarusija, Azerbaidžanas ar kitos šalys, kurioms neuždrausta įvežti į Rusiją savo produkcijos, išveš savo produkciją į Rusiją, o patys atsiveš lietuviškos ar lenkiškos produkcijos.

„Visi iš tokių perskirstytų srautų stengsis uždirbti, o galutinei grandžiai – žemdirbiui bus sunkiausia uždirbti. Kuo daugiau tarpininkų, tuo labiau kenčia gamintojas. Taigi didelio džiaugsmo, kad kažkas išveš ir parduos mums nesuteikia“, – mano E. Sasnauskas.

Ūkininko teigimu, yra nemažai pasiūlymų išvežti ūkininkų produkciją, bet kaina gamintojų kol kas netenkina. „Mes lošiame iš to, kad esame šiek tiek arčiau tos rinkos. Pavyzdžiui, iš Olandijos atvežti iki Lietuvos kainuoja apie 7– 9 euro centus už kilogramą. Būtent šia kaina mes galime lošti parduodami savo bulves, nes olandams jas atvežti – toliau ir brangiau. Jeigu olandas prašo 19 euro centų, tai mes galime 12 prašyti“, – skaičiavo E. Sasnauskas.

Derlius ir kaina krito

Šiemet, E. Sasnausko teigimu, bulvių derlius iki 20 procentų mažesnis. Vos ne perpus smuko grūdų supirkimo kainos. Šiemet kvietrugių kaina už toną krito nuo pernai buvusių 600 iki 280 litų. Rugiai kainuodavo apie 500 – 600 litų už toną, kviečiai – apie 700 litų už toną, o dabar 450 litų.

„Kaip ūkininkui išsilaikyti iš javų, jeigu nepigo nei trąšos, nei kuras, nei atlyginimai mažėjo darbuotojams, nei mokesčiai mažėjo, tik grūdai pigo? Labai stipriai nukenčiame. Bus labai sunkūs metai. Manau, kad jau daug kam išmuštas noras auginti žemės ūkio produkciją“, – mano E. Sasnauskas.

Jis mano, kad daliai ūkininkų šie metai bus paskutiniai, kai jie augins derlių.

Svarbu išsilaikyti

Šiaulių rajono Meškuičių seniūnijos daržovių augintojas Linas Šateika taip pat savo produkciją iki šiol tiekdavo Rusijos rinkai.

„Buvau pripratęs jau porą metų, kad nuo rugpjūčio prasidėdavo produkcijos realizavimas, kuris tęsdavosi iki vasario. Dabar prekiausiu iki gegužės, gal ilgiau, bet, tikiuosi, parduosiu jei ne Lietuvoje, tai Europoje. Gal tokių pelnų ir nebus, bet dabar tokia situacija, kad svarbu išsilaikyti“, – sakė L. Šateika.

Bazilionų (Šiaulių rajonas) žemės ūkio bendrovės vadovas Antanas Galinis sako, kad grūdų supirkimo kainos krito visame pasaulyje: geras derlius, nors kokybė ir nekokia. Bendrovė yra sudariusi išankstinių grūdų supirkimo kontraktų, tad dėl savo derliaus nesibaimina.

Šiemet bendrovė daugiausia augino salyklinių miežių, kuriuos tieks alaus pramonei.

„Mūsų verslininkai į Rusiją grūdų beveik neveždavo, tad ir embargas mums neturėtų labai kirsti. Nors Europa grūdais perpildyta buvo ir iki embargo, vis tiek atsirasdavo kelių išvežti grūdus ir parduoti. Dėl politikos kuo mažiausiai sukame galvas ir dirbame savo darbą“, – nesibaimino bendrovės vadovas A. Galinis.

Gamintojams – pigiau, valgytojams – brangiau

Radviliškio rajono Raudondvario ūkininkas Zenonas Rožėnas 22 hektaruose augina įvairias bulves, burokėlius, morkas, kopūstus, porus, pekino kopūstus.

„Aš su Rusija neprekiaudavau, visada savo daržoves parduodavau Lietuvoje ir nemanau, kad šiemet bus kitaip, tik supirkėjai moka mažiau“, – sakė Z. Rožėnas.

Ūkininkas sako, kad kainos mažės tik gamintojams, bet ne valgytojams. „Kainos, manau, nebemažės niekada“, – sakė ūkininkas.

Z. Rožėno teigimu, už kilogramą bulvių jis gauna po 40 centų, o parduotuvėse bulvės kainuoja nuo 0,8 iki 1,5 lito.

Rusijos embargas ūkininko negąsdina: „Tiek jau kartų visokių embargų buvo... Tiek jau kartų derliaus nebuvo kur dėti, kad jau pripratom prie rizikingos rinkos“. Ne kartą ūkininkui teko daržoves sunaikinti ar atiduoti labdarai.

Kopūstų augintojas ūkininkas Algirdas Petrauskas iš Aukštelkų kaimo (Radviliškio rajonas) tik ranka numoja į Rusijos embargą. Visą užaugintą derlių parduoda pavasarį Lietuvoje. „Išsispręs tie klausimai su embargu, ne pirmas kartas“, – sakė ūkininkas.

Redakcijos nuotr.

UŽDARBIS: „Pirkėjų bus, prekyba nenutrūks, nebus žmonės nevalgę, bet tokio uždarbio nebebus“, – sakė ūkininkas Edas Sasnauskas.

LAIKAS: Ūkininkas Linas Šateika sakė, jog buvo pripratęs jau porą metų realizuoti Rusijos rinkoje savo užaugintas daržoves, o dabar prekiaus iki gegužės, gal ilgiau, bet, tikisi, parduoti derlių jei ne Lietuvoje, tai Europoje.

KAINOS: Grūdų supirkimo kainos dėl Rusijos embargo Europos Sąjungos šalims, smarkiai krito.

 

Rusijos embargo poveikis pervertinamas

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Lietuvos makroekonomikos prognozes pristatęs SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda įsitikinęs, kad Rusijos maisto produktų embargo poveikis Lietuvos ekonomikai yra gerokai pervertinamas. Nors Lietuva yra kur kas paveikesnė Rusijos sankcijoms negu kitos Baltijos šalys, nes daugiau kaip 21 procentas lietuviško eksporto tenka Rusijos rinkai, o maisto produktų embargas palietė 4 procentus visų į šią šalį eksportuojamų produktų, visuomenėje vyrauja klaidingas įsitikinimas, kad Rusijos sankcijos automatiškai reiškia pardavimų mažėjimą.

„Tai gali atsitikti tik pačiu blogiausiu atveju, jei rinka negali greitai persiorientuoti į kitą rinką, arba tas persiorientavimas jai yra finansiškai nenaudingas. Kai kurios įmonės prie šaltėjančių santykių su Rusija pradėjo prisitaikyti dar prieš sankcijų įvedimą (...)

Apskritai pervertiname Rusijos reikšmę globalinei ekonomikai, nes JAV ekonomika su Rusija mažai susijusi, o ji (JAV) formuoja nuotaikas visoje globalinėje ekonomikoje. Euro zona yra kur kas labiau priklausoma, tačiau skirtingos šalys su Rusija susijusios labai nevienodu mastu