Ūkininkai atsisako ekolginio ūkio

Ūkininkai atsisako ekolginio ūkio

Ūkininkai atsisako ekolginio ūkio

Kelmiškiai Audronė ir Vahagn Ispiryan, jau keleri metai puoselėjantys aviečių plantaciją, nusprendė atsisakyti ekologinio ūkininkavimo. Kadangi vieninteliai Lietuvoje jau turi aviečių kauliukų atskyrimo įrangą, ūkininkai svarsto galimybę uogas perdirbti patys.

Regina MUSNECKIENĖ

Avietynai patyrė išbandymų

Prancūzų ir anglų kalbų mokytoja Audronė Ispiryan ir jos vyras armėnas Vahagn pernai turėjo šešis hektarus aviečių. Tačiau vasarines irgi nualino kaitra. Nusprendė auginti rudenines avietes. Jos saldesnės ir patvaresnės. Atrado ir veislę „Polka“.

Dabar Audronė džiaugiasi, kad pagaliau susikūrė modernų sodą su laistymo sistema. Aviečių kol kas augins apie tris hektarus. Tai optimalus kiekis, kad būtų įmanoma uogynus gerai prižiūrėti.

Iki šiol Ispiryanų ūkis buvo ekologinis. Laistydavo tik Ventos vandeniu. Netręšiamų uogynų hektaras duodavo apie toną uogų. „Ekologinis avietynas davė nedaug naudos, — sako Audronė.— Jeigu tręštume, hektaras duotų apie dešimt tonų uogų. Be to, daug kainuodavo ekologinio ūkio sertifikavimas. Todėl nusprendėme atsisakyti ekologinio ūkininkavimo.“

Ūkininkai paliks tik dvi pusės kilometro eiles netręšiamų ekologinių uogienojų.

Įsigijo aviečių perdirbimo liniją

Parašę projektą ir gavę Europos paramą Audronė ir Vahagn nusipirko traktorių ir aviečių perdirbimo liniją. Iš uogų jie ketina spausti sultis. Jau pagalvojo ir apie modernią pakuotę. Į kartoninę dėžutę būtų įdėtas maišelis su kraneliu. Pradėtos vartoti sultys negestų, nes, užsukus kranelį, nepatektų bakterijų.

Atskirtus aviečių kauliukus uogų augintojai taip pat parduotų. Juos mielai perka farmacininkai.

„Trojos gyventojai avietes patiekdavo prie paukštienos, — pasakoja Audronė. — Tačiau jau senovėje pastebėtas šios uogos teigiamas poveikis sveikatai. Avietėmis gydydavo akis, gerklę, skaudamus dantis, duodavo karščiuojantiems ligoniams. Dabar įvairiuose šaltiniuose rašoma, kad avietėmis galima išgydyti bene pusę visų žinomų ligų, pradedant pagiriomis baigiant mažakraujyste. Šiose uogose yra A, B ir C vitaminų, geležies, seleno, medžiagos, mažinančios blogojo cholesterolio kiekį. Vis dažniau kalbama, jog avietėse esantys polifenoliniai antioksidantai mažina rizką susirgti vėžiu. Be to avietės puiki žaliava kosmetikos pramonei.“

Ketina plėstis

Audronė ir Vahagn, pradėję perdirbti uogas, ketina plėsti uogynus. Žemės Ušnėnuose turi apie 20 hektarų. Turėdami didesnę uogynų plantaciją, jie daugiau uogų galėtų perdirbti patys. Galvoje sukasi mintys gaminti sirupus. Avietės puikiai tinka ir šaldyti.

Be to, turėdami didelius kiekius uogų, galėtų patys jas parduoti užsienio perdirbėjams už neblogą kainą.

„Norime naudos ne vien sau. Norime padėti ir Kelmės krašto žmonėms, — kalba mokytoja dirbanti Audronė. — Jau nuo šios vasaros į savo ūkį galėsime priimti praktikantus. Ūkis gavo žaliąją kortelę, kuri įgalina mokyti ir konsultuoti kitus. Ateityje tikimės sukurti ir darbo vietų.“

Nusipirkę namą tikisi čia ir pradėti uogų perdirbimo verslą.

DOMĖJIMASIS: Jau keleri metai avietėmis besidominti Audronė Ispiryan pasakoja, jog iš Rytų Azijos kilusi uoga turi daug ląstelienos, kuri teigiamai veikia žarnyno peristaltiką. Pakanka 500 gramų aviečių per dieną, kad gautum suaugusio žmogaus ląstelienos paros poreikio normą. Tai padės sulieknėti.

Autorės nuotr.