Turguje išsilaiko stipriausieji

Turguje išsilaiko stipriausieji

Turguje išsilaiko stipriausieji

Norintiems pradėti auginti daržoves prekybai ir taip sunkmečiu prisidurti papildomų pajamų, pravartu ateiti į turgų ir pažiūrėti, kokia čia agurkų ir pomidorų pasiūla. Prekystalis prie prekystalio, automobilis prie automobilio. Pirkėjas — kaip sėkmingas loterijos bilietas.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Konkurencija didėja

Prekiautojai patvirtino: šiemet pardavėjų padaugėjo, o su jais — ir konkurencija.

„Šiemet žymiai sunkiau. Brango prekybinė vieta. Už prekystalį per dieną moku 35 litus. Kiek ir ko parduosiu, nežinau. Būna, kad dienos pelnas lygus nuliui“, — kalbėjo Šiaulių turguje prekiaujanti pusamžė moteris. Motyvas prekiauti iš bazės pirktomis daržovėmis — iš kažko gyventi reikia.

„Šią vasarą ypatinga konkurencija. Bedarbystė. Visi į kažką kabinasi. Prekiautojų padaugėjo, o pirkimas sumažėjo per pusę“, — patirtimi dalijosi prekiautojas Algis.

Iš furgono prekiaujantis vyras už pusantro metro prekybinio ploto sako mokėjęs 15 litų. Eilinę savaitės dieną jis tikėjosi parduoti visus atsivežtus agurkus — ši daržovė jautriausia laikymui. Jų atsiveža tiek, kad išpirktų.

Jis pomidorus perka vaisių ir daržovių bazių, agurkus veža iš Kėdainių. Ten, sako, kainos svyruoja kiekvieną dieną. Oras atšąlo, agurkai brangesni; naktys šiltesnės — pigesni. Už agurkus moka 3— 3,8 lito. Pardavus turguje, nuo kilogramo lieka iki 80 centų. Tądien Algis agurkus pardavinėjo po 3 litus — jie buvo vakarykščiai skinti.

Praktiškai visi prekiautojai siūlė perpirktą produkciją. Savo žemėje užaugintas daržoves siūlė Saulius iš Joniškio. Atsivežė pernykščių, bet gerai išlaikytų bulvių, agurkų, morkų, kopūstų. Su tėvais vaikinas dirba apie 100 hektarų žemės.

Kiek produkcijos parsiveš atgal, siūlė ateiti pažiūrėti vakare. Iš dviejų maišų agurkų vieną planavo parduoti. Jei neišpirks, savi, šviežiai skinti agurkai liks šeštadieniui — tądien prekyba pagyvėja. Saulius palygino: juk ir parduotuvėse per dieną visko neparduoda. Ūkininkaujančiam vaikinui patento nereikia, tik 30 litų pakloja už vieną prekybos dieną.

Pirkėjas renkasi savo pardavėją

Kaip privilioti pirkėją? „Žiūri pagal situaciją. Jei prekių turi nedaug, laikai didesnę kainą. Atsiveži daugiau, norisi parduoti. Pirkėjas yra laimės dalykas. Čia ne Rytų turgus, kur pirkėjus prekiautojai pritraukia šaukdami, rėkdami. Mes, lietuviai, ramūs. Patiko pardavėjas, pirko. Nepatiksiu, nepirks. Ir pirkėjo negalima apgauti. Turgus — ne prekybos centras, kuris vilioja akcijomis. Pas mus viskas atvirai — pasidėjai, pardavei“, — filosofavo Algis.

Prekiautoja Vilija pridūrė: grįžta pirkėjai, nusipirkę gerą prekę. Tarp agurkų radę įmaišytų suvytusių ar įgedusių, antrą kartą į tą pačią vietą neis. Ji penktadienį turėjo parduoti 80 kilogramų agurkų po 3,5— 4 litus. Ar galima juos „paleisti“ po 3 litus už kilogramą ir kulniuoti namo?

„Jei taip padaryčiau, kiti prekeiviai išgintų iš turgaus. Yra nerašytos taisyklės. Be to, patentas mėnesiui kainuoja per 300 litų. Sunkiai išsilaikome. Ką suprekiaujame, tai — mėnesio viduryje, kai žmonės gauna atlyginimus. Mėnesio gale pelnui stop — yra mokesčiai, sumažėja pirkimas“, — sakė moteris.

Uždarbis

Kiek parduosi, priklauso nuo oro ir savaitės dienų. Palankiausios dienos prekybai yra penktadienis, šeštadienis ir prieš šventes. Apie uždarbį prekiautojai kalbėjo taip: vienam reikia milijono, kitam užtenka tūkstančio. Agurkus parduodančio Algio trijų asmenų šeima per mėnesį gyvena iš tūkstančio litų. Gerai, kad turi pagalbinį ūkį, augina sraiges, Kalifornijos sliekus, vištas.

Dienos pelno apskaitos neveda. Mažiausiai 100 litų sako suprekiaujantis visada. Į prekybą jis žiūri kaip į darbą. Metų gale suskaičiuoja ir žiūri, ką gali pirkti — keisti šaldytuvą, televizorių ar automobilį.

Šešiolikos metų prekiautojo patirtį turintis Algis šio darbo nežada keisti: pats sau yra ponas, nereikia laukti algos.

Joniškietis Saulius per dieną suprekiauja 300— 400 litų. Daržovių pigiai išdalinti neskuba — iš ko gyvensi? Ūkininkavimą jis derina su neakivaizdinėmis studijomis ir darbo turguje nesikrato — negi vartysiesi lovoje, kai tėvams reikia padėti?

Miegui — 4 valandos

Žiūrint iš šalies, daržovių pardavėjų darbas neatrodo sunkus. Pasveria, paima pinigus, susikrauna daiktus ir grįžta namo. Ne pirmus metus daržoves parduodantis Valdemaras Ralys siūlo savaitę kitą pastovėti turguje — tada pajausiu prekeivio dalią.

„Pavargęs organizmas pradeda laukti savaitės pabaigos. Žinai, kad šeštadienį reikės dirbti, bet smegenys tarsi sako: esi pavargęs, šiandien negali važiuoti. Bet produkcijos nupirkta, viskas suvys, suges. Štai už morkas bazėje mokėjau po 3 litus. Nusiperku tris maišiukus po 15 kilogramų. Nesu toks turtingas, kad paskui pinigus išmesčiau į konteinerį“, — pasakojo jis.

Prieš antanines jis tikėjosi suprekiauti apie 400— 500 litų. Daržovių antkainis — 30— 50 centų. Kad daugiau visko parduotų, iš turgaus išvažiuoja paskutinis. Grįžęs vakarinių žinių pabaigos nebesulaukia.

Iš lovos tenka kilti ir 3 valandą nakties — iš bazės paskambina, kad parvežtos prekės. Nevažiuosi, turguje stovėsi prie tuščio stalo. „Važiuoji, paskui vėl iki vakaro dirbi. Kaip Leninas keturias valandas per parą pamiegi“, — apie darbą turguje pasakojo Valdemaras.

Konkurencijos jis nebijo: padaugėjo tik bandančių prekiauti, bet jie ilgai neprekiauja: mokesčiai pasmaugia, be to, kiek gali uždirbti atsivežęs produkcijos su lengvuoju automobiliu?

Verslo matematika

Anksčiau mezgyklą turėjusio Valdemaro Ralio prašome suskaičiuoti, kiek reikia pinigų daržovių verslui įsukti?

Daržovėms susipirkti reikia turėti tūkstantį litų. Pradedančiam prekiauti jis patartų pirkti ne mažiau 20— 30 kilogramų pomidorų, agurkų, 1— 2 maišus morkų, 200— 300 kilogramų bulvių.

„Jei ant prekystalio pasidėsi po kilogramą agurkų, pomidorų, keletą galvų kopūstų ar maišą bulvių, pirkėjų nesulauksi — jie eis ten, kur yra gausesnis pasirinkimas. Kuo didesnė bala medaus, tuo daugiau bičių suskris“, — vaizdžiai palygino Valdemaras.

Tai dar ne viskas. Jei kaip jis pirksi patentą prekiauti 25 dienas per savaitę, reikės 350 litų. Už prekybos vietą (ji priklauso nuo užimamo ploto), Valdemaras moka 35 litus dienai. Sveikatos draudimas kas mėnesį kainuoja 72 litus.

Prekiaujant pagal patentą, papildomų mokesčių nuo apyvartos nemoka, nes ji per metus neviršija 100 tūkstančių litų.

CITATA: „Padaugėjo bandančių prekiauti, bet jie ilgai neprekiauja: mokesčiai pasmaugia.“

PASIŪLA: Kiekvieną dieną turguje savo pirkėjo laukia kalnai daržovių. Praėjusio savaitgalio kainos: pomidorai — 3,50— 4 Lt., agurkai — 3,50— 4,50, morkos — 3,50, kopūstai — 2,50, šviežios bulvės — 1,5— 2,50.

TURGUS: Ūkininkas Saulius daržoves atveža iš Joniškio. Kainas derina prie turgaus aplinkos: „Jei per daug nuleisi, nieko neuždirbsi, tai geriau iš namų parduoti. Į turgų važiuoji dėl didesnio uždarbio“.

DARBAS: Valdemaras Ralys darbo turguje turi tris gerus mėnesius. Žiemą galima prekiauti, jei lauke yra ne daugiau kaip minus 5 laipsniai ir tai furgoną reikia apšiltinti. „Jei neremontuočiau siuvimo ir mezgimo mašinų, būtų ne kas“, — apie turgaus verslo ypatumus sakė jis.

Jono TAMULIO nuotr.